2021 ev fiyatları hakkında bir tahmin yapmadan önce geçtiğimiz yılı değerlendirmemiz gerekmektedir. Türkiye emlak fiyat endeksi özellikle son yıllarda sürekli yükseliş göstermesine karşın 2020 yılına gelindiğinde Aralık ayı itibariyle tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi tüm ekonomik göstergeleri altüst ederken emlak fiyat endeksi de buna paralel bir dalgalanma yaşadı. Özellikle internet satış sektörü büyük bir gelişme gösterirken inşaat ve turizm sektörleri tamamen durma noktasına kadar geldiler. Bu şartlar altında emlak sektörü fiyat artışına dövizin de Türk lirası karşısında değer kazanmasını sebep göstererek devam etti. Ancak ekonomik olumsuzluklar, bankaların uyguladığı faiz politikaları gibi önemli faktörler fiyat artışına paralel olarak satış rakamlarını yükseltmeye yetmedi.


Dalgalanmanın Sebepleri


Geçtiğimiz yıl yaşanan dalgalanmaların başlıca sebebi hiç şüphesiz pandemi ile gelen ekonomik gerilim ve nakit ihtiyacının önem taşıması olmuştur. Buna göre 2021 ev fiyatları yüksek bir sınırdan başlamayacaktır. Yılın ilk çeyreğinde ve özellikle Mart döneminde nakit ihtiyacının yüksek olması bekleniyor. Buna ek olarak bankaların konut kredi faiz oranlarının da düşük olacağı gibi beklenti mevcut. Şartlar bu şekilde gelişirse kağıt üstünde yüksek görünen fiyat endeksi nakit akışıyla oldukça aşağılara çekilecektir. Emlak sektörü içinde bulunduğu durgunluktan çıkabilmek ve sektörün yeninden nefes almasını sağlamak için rakamları 2020 yılına göre daha düşük bir başlangıç noktasına geriletebilir. Düşük faizli kredi seçenekleriyle de emlak sahibi olmak ve elindeki nakit parayı yatırım olarak kullanmak isteyen yatırımcıların da önü açılacaktır.


Fiyatların Düşme İhtimalleri


2020 yılında ekonomik göstergeler düşüşe geçmiş olmasına karşın konut endeksi gerileme göstermemişti. Özellikle yılın ilk çeyreğinde Covid-19 ‘un ilk defa çıktığı günlerde bile fiyatlar düşme eğilimi göstermedi. Ancak ilerleyen zaman ve pandeminin etkisini artırmasıyla ekonominin gidişatındaki düşüş nedeniyle Türkiye’de döviz yükselişe geçmiş ve yatırımcılar farklı alanlara yönelmişlerdi. Bu durum karşısında inşaat ve turizm sektörleri büyük bir düşüş yaşamış ardından da özellikle turizm sektörü durma noktasına kadar gelmişti. Ancak yılın üçüncü çeyreğine gelindiğinde birçok ülke gibi Türkiye de normalleşme sürecinde olduğundan fiyatlar normal şartlarda olduğu gibi yükselişe geçmişti. Ancak son çeyrek tüm dünyaya pamdeminin ikinci dalgasını ve ilkinden daha şiddetli haliyle gösterdi ve 2021 yılı pandeminin en yüksek oranda yaygınlaşma oranlarıyla başladı.


Bu şartlar eskisinden daha sert geçme ihtimallerini de beraberinde getiriyor. Konusunda uzman kişiler farklı ajanslarda ve platformlarda 2021 ev fiyatları konusunda büyük bir düşüş beklentisi olmadığını ancak geçen yıla oranla gözle görülür bir düşüş olacağını belirtiyorlar. Düşüşün yine en önemli beklenti noktası, ekonomide ön plana çıkan nakit ihtiyacının yeniden çoğalması.

Birçok iş yeri, esnaf, inşaat ve turizm sektörü ve bunlara bağlı sektörlerde çalışan insanların piyasa durgunluğu karşısındaki geçim zorlukları göz önünde bulundurulmaktadır. Geçmiş borçların ve kredi ödemelerinin yapılabilmesi için birçok gayrimenkul sahibi, artan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için taşınmazlarını satma noktasına geldiğinden, nakit akdi olan yatırımcıların fiyatları indirme politikaları güdeceği yapılan tahminler arasındadır. Özellikle bu yıl için satış yapmak değil ev almak daha geçerli olacak diye düşünmemiz geçtiğimiz yılın ve bu yılın başlangıcına bakarak elde edeceğimiz tahminlerden biri olarak görünmektedir.


Eğer yukarıda belirtildiği gibi bir atmosfer oluşursa 2021 yılında yatırımcıların emlak alımlarının ikinci çeyreğe kadar devam etmesi beklenebilir. Ancak yılın ikinci yarısında tüm dengelerin değişmesi de muhtemeldir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap