2021’in Modası Online Konut Alıp Satmak Olacak

2021’in Modası Online Konut Satışı Olacak

Online konut alıp satmak 2021’in en popüler konularından biri olacak. Özellikle evin kıymetini çok iyi bildiğimiz son dönemde satın alacağımız evlerde fark yaratacak konseptler oluşturmak zor olmayacak. Online konut alışverişi için gereken alt yapı henüz erken olsa da bu  Corona pandemisi evden çalışma ve minimum temas dahilinde birçok iş düzenini de ortaya çıkarmaya başladı.

Konut sektörünü hem yakından ilgilendiren hem de süreci durdurup değiştiren durum konut almak isteyenler için birçok alternatif öne sürdü. Zaten emlak sitelerinde bulunan çok sayıda özellik sanal turlar aracılığıyla satın alınmak istenen gayrimenkullerin görünmesini sağlıyordu. Bu durumun da etkisiyle herkes evlere kapandığı bu dönemde konut satışları online olarak yapılmaya başladı. Tapu işlemleri için elbette ki tüm süreci online takip etmek mümkün olmuyor. Ancak diğer süreçler söz konusu olduğunda evin birçok açıdan görüntüsü izlenebiliyor.

Video konferans ya da görüntülü görüşme gibi özellikleri aktif olan kullanıcılar canlı olarak evin istedikleri köşesini inceleyebiliyor. Şimdiden alt yapı çalışmalarına başlayan teknoloji firmaları birçok sektörün bu talebini de karşılayacak.

Dolandırıcılık Riski Yüksek

Şu an için dolandırıların fırsat kapısı olan bu tür ilanlar ve online satış süreçleri oldukça riskli. Güvenilir markaların adını kullanarak online konut alıp satmak bahanesiyle birçok kişinin hayallerini yıkan insanlar şimdiden haberlere konu olmaya başladı. Tapu ve noter işlemlerinde güvenli bir şekilde para transferini sağlamadan işlemlere onay vermemeniz gerekiyor.

Konut almak istiyorsanız görüntülü görüşme ya da video çekimleri gibi yöntemlerle konutun detaylarını talep edebilirsiniz. Bu konuda birçok gayrimenkul danışmanlık firması etkin bir şekilde teknolojiyi kullanıyor.

Dronelarla Canlı Çekimler Gündemde

Artık marketlerde bile satılan dronelarla canlı çekimler yapmak kolaylaştı. Çocukların, marketlerin hatta kargo firmalarının bile kullanmaya başladığı bu teknolojik ürünlerin hayatımızda daha fazla yeri olacak. Canlı çekimler ve uygulamaların gündemde olduğu emlak sektöründe ise, binanın tüm cephesini anlık çekimlerle izleme imkanı olacak. Bu da alıcının farklı şehirde bile olsa sanki oradaymış gibi tüm detayları incelemesine yardımcı olacak. Gerçek zamanlı kayıtlar, fotoğraf, sanal gerçeklik uygulamaları gibi teknolojilerinin konut satışında önümüzdeki yıl daha aktif olması bekleniyor.

Ev Satışında Farklı Yaklaşımlar

İnsanların ev alırken artık standart beklentilerini aşacağını tahmin eden dünyaca ünlü gayrimenkul firmaları, toplu konut alanlarının daha öznel bir yapı hale getirilmesine hitap eden projelerin ilgi görebileceğini söylüyor. Online konut alıp satmak için öncelikle yeni projelerin hijyen koşullarını daha etkin hale getirme ihtimalleri ele alınacak. Sonraki süreçlerde ise alıcı ve satıcının minimum fiziksel temasla bir araya geleceği sanal koşullar oluşturularak satış işleminin detaylandırılması planlanıyor.

Türkiye’de Durum Nasıl?

Türkiye’de emlak satışlarının yapıldığı dijital platformlarda zaten video ekleme özelliği vardı. Yeni yeni eklenen görüntülü görüşme özelliği ve hali hazırdaki Google 360 derece görüntüleme sistemleriyle konutun konumu belirlenmişse özelliklerine ulaşmak da kolay oluyordu. Bu durumu daha ileri boyuta taşımak için çalışan birçok danışman sunumlarında online konferans özelliğini de aktif olarak kullanıyordu. Şimdiki gündemde sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak daha yakın ve mesafeli bir iletişim kurmak var. Buna ülkemiz açısından erişmek hızlı olmasa da yurt dışı kaynaklı oluşumlarda kısa sürede yer verilmeye başladığını görüyoruz.

Yakın gündem maddesi olarak online konut alıp satmak ile ilgili internet siteleri ve girişimler olup olmayacağını yakın zamanda göreceğiz. Özellikle Covid etkisinin uzun vadeli etkilerinin bir sonucu olarak bu tür çalışmalar hız kazanmaya başladı.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap