Afyon’da Yaşam Nasıl Olur?

Bol haşhaş yetişmesi nedeniyle bu adı alan Afyon’da yaşam oldukça sakindir. Çok eskiden beri haşhaş ekimiyle kendini geliştirmiş olan bu bölgede, çok  büyük bir alanda ekim yapılmaktadır. Hititler, Frigler ve Persler’in hakimiyetinde geçen uzun yıllar boyunca bölge çeşitli alanlarda gelişim göstermiştir. 

Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra, Karahisar-ı Devle ve Karahisar olarak adlandırılan kent, 17.yüzyıldan itibaren Afyonkarahisar olarak anılmaya başladı.  Uzun yıllar çeşitli savaşlara sahne olduktan sonra Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın yapıldığı kent, Atatürk’ün karargahının taşınmasının ardından büyük zafere kadar stratejik açıdan önemli bir merkez oldu. 

Zengin mermer yatakları bulunan ve sanayileşmenin çok gelişmediği kentte termal turizm gelişmiştir. Üniversitenin bulunması ve termal tesisler sayesinde son yıllarda yatırımcıların gözdesi haline geldi. 

Afyon’da Gezilecek Yerler

Bol bol gezip dinleneceğiniz çok sayıda  alana sahip olan Afyon, huzuru keşfedeceğiniz bir yer olduğu için oldukça özeldir. Termal ve kültür turizmi açısından önemli bir konuma sahip olan Afyon’da yaşam sonbahar ve kış aylarında hareketlenmektedir. Kaplıca tatilinin dışında, Afyon Kalesi, sarp kayalıkların üzerindeki tarihi dokusuyla sizi etkileyecektir. M.Ö. 1350 yılında inşaa edilen bu kale, Karahisar Kalesi olarak da adlandırılıyor. 

En meşhur yerlerden olan Frig Vadisi 3000 yıllık medeniyetiyle bisikletinizle keşfedeceğiniz birçok alana sahiptir. Dünyanın en ilginç yapılarından olan bu alan, kaya mezarları ve sunaklarıyla oldukça farklı bir gezi deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu bölgede İscehisar Peri Bacaları olarak adlandırılan alanı da ziyaret edebilirsiniz. Jeolojik ve volkanik bir alanda olan bu yerlerde bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. 

Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı ve Eğret Şehitliği de 13.Alay ve 20. Alay şehitlerini anmak isteyenler için nostaljik bir atmosfer yaratabilir. Yedikapılar Manastırı, Kırkgöz Köprüsü, Bedesten Çarşısı, Kurt İni Mağarası ve Buzluk Mağarası da ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Meşhur Haşhaş tarlalarını gezerek hoş görüntüler yakalayabilirsiniz. 

Gezilecek Antik Kentler

Synnada Antik Kenti, Apameia, Docimeium, Amorium ve benzer yerleşim alanlarında tarihi bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ulu Cami, Ayazini Kaya Kilisesi, Eğerli Kaya Kilisesi ve Afyon Kervansarayları ve Arkeoloji Müzesi de oldukça önemlidir. 

Afyon Zafer Müzesi, 1985 yılında ziyarete açılarak Meydan Muhaberelerinden kalanların incelenebileceği bir alan. Büyük Taarruz’un en önemli lokasyonlarından olan Afyon’un bu tarihi ve kültürel önemi günümüzde hala büyük bir öne taşımaktadır. Bolvadin Belediye Müzesi’nde de döneme ait kalıntıları yakından inceleyebilirsiniz.

Afyon Satılık Daireler

Yatırımcılar için Afyon’da satılık daireler uygun fiyatlarıyla dikkat çekmektedir. Proje bazlı çok çalışma olmasa da yeni yerleşim alanlarına yaılan depreme dayanıklı daireler ilgi çekmektedir. Üniversite ya da iş için Afyon’da yaşam kararı alan bireyler, şehir merkezi ve ilçelerde yaşamayı tercih etmektedir. 

Aradığınız dairenin özelliklerine göre değişen fiyatlar, diğer büyükşehirlere oranla daha uygundur. Binanın iç ve dış özelliklerine göre belirlenen ve merkezi konuma göre değişen daire fiyatları 90 bin TL’den başlamaktadır. Akıllı filtrelemeler ve metrekare bazından değerlendirilen daire seçeneklerine göre kredili seçeneklerle ödeme yaparak konut sahibi olmak mümkün olmaktadır. 

Öğrenciler için oldukça uygun olan bu kentte yaşam da ekonomiktir. Kiralık ev fiyatları da uygun olduğundan birçok kişi için ekonomik yaşamın tercih edileceği merkezden uzak lokasyonlar tercih edilebilir. Afyon satılık daire ilanlarını incelemek istediğinizde hemen bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap