Ülkemizin güney bölgesinde bulunan Akdeniz Bölgesi konut fiyatları konusunda son derece değişkendir. Antalya, Mersin ve Adana gibi bölgelerde turistlerin tercih ettiği birçok ilçede fiyatlar yüksekken, daha ücra köşelerde uygun fiyatlarla konut bulmak mümkün olmaktadır. Ekonomik açıdan son 1 yılda  %41,8’lik artış gösteren konut fiyatları özellikle Batı Akdeniz bölgesinde yükselişe geçti. Isparta, Burdur ve Antalya’da ciddi artış gösteren fiyatlar, yılın 10 ayı güneşli bir havaya sahip bölgenin popülaritesinin artmasından dolayı yükseldi. 

Dış göçlerin olduğu kadar iç göçlerin de artış gösterdiği bu bölgede, pandeminin de etkisiyle birçok kişi bölgeye akın etti. Özellikle İstanbul’dan gelen ve yazlıklarında yaşamayı tercih eden insanlar kalıcı olarak yerleşim sağladılar. Talepler arttıkça fiyatların da artış gösterdiği bu süreçte, Konyaaltı, Kaş, Muratpaşa, Manavgat ve Aksu gibi bölgelerde fyaların arttığı görüldü. 

Sahillerde Fiyatlar Yüksek

Sahilerdeki talepler yükseldikçe arsa sıkıntıları baş göstermeye başladı. Çünkü birçok alan sit alanı olduğu için yeni konut üretme sıkıntısı yaşanıyor. Şehir artık dolduğu için Aksu ve Döşemealtı bölgelerinde yeni imara açılan alanlardaki konutlar tercih ediyor. Yerleşmek isteyen birçok kişi, bu bölgelerden konut almaya başlıyor. 

Ne yazık ki bazı satıcılar imara kapalı olan arsaları atmaya çalışarak, nasılsa yasa çıkar diyerek birçok kişiyi mağdur da ediyor. Akdeniz Bölgesi konut fiyatları TOKİ tarafından 5 bin 270 konutla birlikte düşüşe geçti. Adana’da 2 bin 593, Isparta’da 377, Burdur’da 104, Kahramanmaraş’ta 141, Hatay’da 1992, Osmaniye’de ie 63 olmak üzere birçok konut hak sahiplerine teslim edildi. 

Mersin’de ilgi gören birçok konutun fiyatı da yavaşça yükselmeye başladı. 1+1 dairelerin 117 bin TL’den başladığı Mersin de son aylarda hareketlenmeye başladı. 

Pandemi Şehir Yoğunluklarını Değiştirdi

Şubat 2020’den sonra yoğun bir göç hareketine başladığı pandemi günleri, şehirlerde ilçe bazında ciddi bir değişim de başlattı. Özellikle şehir merkezlerinde ve kalabalık lokasyonlarda yaşayanlar daha ücra kesimleri tercih etmeye başladı. Müstakil ya da az katlı konutların tercih edilmeye başlandığı son dönemde de şehirler dahilinde hareketlilik oluşmaya başladı. Tatil beldelerine yakın kıyıdan uzak konumlarda da göç hareketliliği yaşanmaya başladı. 

Adana, Antalya, Hatay, Burdur, Mersin illeri başta olmak üzere birçok lokasyonda konut fiyatlarının artış etkisini görüyoruz. Şu an konut kredisi faiz oranları yüksek olduğu için durgunluk söz konusu olsa da, yaz dönemiyle birlikte hareketliliğin artacağı tahmin ediliyor. Akdeniz Bölgesi konut fiyatları konusunda güncel ilanları takip ederek biraz fikir sahibi olabilirsiniz. 

Şubat 2021 Konut Fiyatları 

Bölgedeki durgunluğun etkisiyle fiyatlarda yaşana fahiş artışlar da durdu. Bu yüzden normal fiyatlara daire, müstakil konut ya da yazlık almanız mümkün olabiliyor. Kalabalık aileler için geniş metrekareli evlerin bulunabileceği Adana’da 3+1 konutlar 280 bin TL, Antalya’da 370 bin TL, Hatay’da ise 200 bin TL’den daire bulmak mümkün oluyor. Ulaşım alt yapısının da gelişmiş olması nedeniyle  oldukça uygun olan konut fiyatları, bu yüzden ekonomik düzeyde seyretmeye başladı. 

Akdeniz Bölgesi konut fiyatları konusunda bu dönem uygun olmasına rağmen kredili konut almak isteyenler için yükselen konut kredileri ciddi problemlere neden olabiliyor. Nakit parasını değerlendirmek için konut yatırımı yapmayı düşünenler bu dönemdeki fırsatları değerlendirebilir. Ancak daha ilerki dönemlerde fiyatların artışa geçeceği dikkate alınarak karar verilmesi uygun olacaktır. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap