Asma Tavan Nedir?

Asma tavan dekorasyonu günümüzde gelişen teknolojilerle beraber oldukça yaygın olarak kullanılan bir tavan süsleme tekniği olarak görülmektedir. Hemen her yeni dekorasyon fikrinde yer bulan asma tavanlar fikrini çok daha eski zamanlardan almaktadır.

Özellikle Barok mimari döneminde görebileceğimiz zengin ve gösterişli tavan örnekleri bugün bile halen tavan süslemelerinin ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor. El sanatlarının en üstün özelliklerinden çıkıp teknolojinin nimetlerine kadar uzanan yolculukta asma tavanlar son derece şık ve çeşitlilik bakımından da zengin bir yelpazeye ulaştı.

Asma Tavan Modelleri

Günümüzde özellikle büyük komplekslerde (otel, salon, kültür merkezi, AVM vs.) gösteriş için tercih edilen asma tavanlar dairelerde de iç mimari özelliklerinin ön plana çıkarılması için tercih edilmektedir. Led ışıklar kullanılarak farklı aydınlatma seçimlerinin de beraber kullanıldığı asma tavan modelleri hem çok sayıda hem de çok arklı değişkenliklere sahip olabilmektedir.

Bilgisayarlı tasarım özellikleri nedeniyle de kısa sürede sayısız seçenekle karşılaşmak oldukça kolay olan bu dekorasyon tekniği son derece popüler hale gelmiştir. Kolay üretilebilen ve son derece dekoratif özelliklere sahip asma tavanlar hemen her iç mimarın tercihleri arasında yer almaktadır. Cam özellikli, ışık özelliklerinin ön planda bulunduğu ve mimari kesit özellikleri barındıran çok sayıda model bulunmaktadır.

Asma Tavan Nasıl Seçilir?

Evinizin ya da mekanınızın dekorasyon odağına göre seçimler yapılabilmektedir. Boş bir alan düşünün ve bu düşündüğünüz alanı nasıl dekore edeceğinizi önceden planlayın. Altın soruyu sorma zamanınız gelmiş demektir: Nasıl bir gökyüzü hayal ediyorsunuz? Asma tavan prensibinin en belirgin özelliği bulunduğunuz ortamın üst noktası yani göğü aslında en çok dekorasyon tamamlayıcı özelliklere sahip olan bölgesi olmasıdır. Siz nasıl olmasını hayal ederseniz öyle olacaktır. Bu fikir sizin tercihlerinizde en ön planda olacağından tavan seçiminize göre dekorasyon oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Her şeyi göğün altına göre düzenlemek doğru bir yaratıcılık ve tasarım yöntemi olacaktır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap