Corona Virüsünün Konut Sektörüne Etkisi

Corona Virüsünün Konut Sektörüne Etkisi

Corona virüsünün konut sektörüne etkisi oldukça ciddi oldu. Kredi kullanım oranları artarken, vatandaşın borca girmekten çekindiği görüldü.
Birçok sektörde olduğu gibi Corona virüsünün konut sektörüne etkisi de büyük oldu. Vatandaşların konut satın alma kararını hızlandırdığını bu aylarda, virüs negatif bir etki yarattı. Konutla bağlantılı dekorasyon, mobilya ve beyaz eşya sektöründe de aynı şekilde düşüş etkisi gözlendi. Özellikle Corona virüsünün pandemik etki yaratması nedeniyle vatandaşlar nakit ihtiyaçlarına öncelik vermeye başladı. Kredi çekmek ya da bütçenin üzerinde  konut satın almak gibi durumlar sektörü negatif yönde etkilemeye başladı. Şehir merkezine uzak lokasyonlar ilgi çekmeye başlarken, bankalar konut kredilerindeki faizleri %1’in altına indirmesine rağmen yeterli talep oluşmadı.

Yabancıya Konut Satışı Umut Vaat Edebilir

Yabancıya konut satışı yurt dışına giriş çıkış yasağı olduğu için zaten durma noktasına geldi. Ancak virüsün etkileri geçtikten sonra yaşanacak sosyal patlamanın etkisiyle insanlar farklı arayışlara girecektir. Özellikle şehirden uzakta kırsal bölgelerdeki yapılaşmanın artış göstereceğini öngören uzmanlar, bu alanda ihtiyaç fazlası şehir merkezi konutlarının ilgi çekicilikten uzaklaşacağını tahmin ediyor. 
Corona Virüsünün Konut Sektörüne Etkisi
Yabancılar açısından bakıldığında zaten çok sık tercih edilen Antalya gibi kentlerin dışında, Tekirdağ, Kırklareli, Kütahya gibi kesimler de ilgi çekecekler arasında. Umut vaat eden virüs sonrası dönemde şehirden köye kaçış oranlarında büyük artış görülecek. Corona virüsünün konut sektörüne etkisisadece yabancı yatırımcılar açısından değil yerli yatırımcılar açısından da oldukça önemli gelişmeler yaratacak.

Yerli Yatırımcı Müstakil Arayışında

Yerli yatırımcılar şehirden köye dönüş planları yapmaya başladı bile. Sosyolojik olarak üretimi de düşüren köyden kente göç durumu, pandeminin etkisiyle tersine dönebilir. Bu da üretimin artması ve doğal kaynakların kullanılmasının teşvik edilmesiyle sonuçlanarak olumlu etkiler yaratabilir. Müstakil yaşam tarzını özleyen ve virüsten korunmak için işini evden yürütmeye çalışan çok sayıda kişi farklı iş alanları ve stillerinin yaratılmasını sağlayarak kırsal alan dediğimiz yerlerdeki arsaları değerlendirebilir. Bu alanlardaki minimal yapılandırmanın değiştirilmesi ve şehir içinde de düşünülen yatay mimarinin kırsal alanda uygulanarak Country tarzı evlerin popülaritesinin artması sektörün taleplerini de değiştirecek.
Özellikle genç nüfusun tercih ettiği Home office çalışma sisteminde devrim yaratacak adımların atılmasıyla, kentten uzak yaşam daha cazip hale gelebilir. Bu açıdan inşaat firmalarının projeleri daha çok kendi kendine yetebilen konut üretimi olacak.

Doğal Kaynakların Kullanımı Artacak

Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasıyla dikkat çeken bu tür konut projeleri, teşvikler kapsamında daha fazla üretilebilir. Sosyal dengenin bozulacağı günler yaklaşırken, yatırımcılar hem kâr elde etmek hem de etkin bir şekilde doğal kaynakları kullanabilmek için harekete geçiyor. Memnun kalacağınız birçok alternatife ulaşmanızı sağlayan emlak sitelerinde güncel ilanları incelerseniz mutlaka virüs vurgusu da dikkatinizi çekecektir. Corona virüsünün konut sektörüne etkisi uzun vadede beklediğimiz kadar kötü olmayacak. Sektör hareketlendiği zaman fiyatların artış göstereceği de bir gerçek. Yatırımcının imkanı varsa; bu dönemde konut alışı yapmak  mantıklı olacaktır. Bu dönemde alınan gayrimenkulden kârlı bir sonuç alınacağı gözle görülen bir gerçek.
Antalya, İstanbul ve Muğla gibi çok gözde olan kentlerin popülaritesini azaltan bu sürecin sonunda konut satışlarında beklenen yükseliş mümkün olacaktır. Kiralık konutlar için de benzer süreçler söz konusu olduğundan yazın gelmesiyle birlikte hareketlenen emlak sektörünün etkileri gözle görülür hale gelecektir. Şu anki durgunluk sürecinde tadilat ve yenileme gibi işlemleri hızlandıran uygulamalar yaptıran ev sahipleri, fırsatçılara prim verilmemesi konusunda alıcıları uyardı.
Bu yazı da ilginizi çekebilir: Sıfır daire satın alırken yapılan masraflar

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap