Dekorasyonda Çocuk Güvenliği için 5 Yöntem

Dekorasyonda çocuk güvenliği denildiğinde elbette ilk aklımıza gelen evimizde veya çocuklarımızla iç içe olduğumuz diğer ortamlarda alınması gereken tedbirlerdir.

Örneğin okullar ve kreşlerin doğal durumlarından kaynaklanan bazı güvenlik önlemleri almamız gerekmektedir. Çocuklar kontrol edilemez tepkilere sahip olduklarından çevrelerini kuşatan ve sağlık bakımından tehdit eden her türlü unsur düşünülmelidir.

Dekorasyonda Çocuk Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Oyun alanları, oturma ve yatak odaları, mutfak ve banyo gibi her alan baştan aşağı gözden geçirilmeli ve tehdit oluşturabilecek herşey ortadan kaldırılmalıdır.

Peki en sık karşılaşılan sorunlar ve alınan önlemler nelerdir? İşte bunlar çevreyi keşfetmeye meraklı miniğinizin sağa sola saldırmadan önceki tedbirleriniz olacak!

Yumuşak Doku ve Köşebentler

Dekorasyonda çocuk güvenliği için en başta gelen önlem, elbette yumuşak dokunun sağlanmasıdır. Özellikle sert köşelere sahip mobilyaların izole edilmesi gerekir. Gün içinde çok fazla hareket eden çocuklarda düşme kaçınılmaz bir durumdur ve ciddi fiziksel hasarlar bu düşmeler sırasında gerçekleşmektedir. Yumuşak zemin ve köşebentler oldukça önemli bir önlem olacaktır. 

Kapı, Pencere ve Dolaplarda Çocuk Kilidi

Kapı pencere ve dolaplarda çocuk kilitlerinin olması son derece önemlidir. İstenmeyen odaların kullanımı, pencereden sarkma ve içerisinde zararlı maddelerin bulunduğu dolapların çocuklardan korunması gerekmektedir.

Bu nedenle de çocukların açamayacağı ancak yetişkinler tarafından pratik olarak kullanılabilen kilit mekanizmaları yerleştirilmelidir. Bu durumda ebeveyn kontrolü olmaksızın çocuklar istenmeyen yerlere erişim sağlayamayacaklardır. 

Özellikle erişim sorunlarının olmadığı alanlarda tehlikeli kurcalama ve çekme işleri yaşanabilir.

Elektirik Priz Ve Fişlerinde Kilit Sistemi

Bulunulan her alanda mutlaka elektrik bağlantıları için priz ve fiş gibi bağlantı noktaları bulunmaktadır. Bu noktaların çocuklardan korunması gerekmektedir. Hemen her şeyi oyuncak haline getirebilen çocuklar için hayati bir risk oluşturduğundan elektrik bağlantılarının tamamında çocuk kilidi bulunan malzemeler kullanılmalıdır. Bu şekilde çocuklar bağımsız erişimlerde bulunamazlar.

Sade ve Yalın Dekorasyon

Dekorasyonda çocuk güvenliği konusunda en önemli konulardan olan fazla eşyaların ortadan kaldırılması çocukların yaşına bağlıdır. Çok aktif çocukların yaşadığı bir evde dekorasyon sade olmalıdır. Cam ve metal aksesuarlardan kaçınılmalıdır. 

Kaymaz Halılar

Sürekli koşan ve hareket eden çocuklar düşünüldüğünde halıların ayak altından kaymamaları son derece önemli bir konudur. Kaymaz halı kullanımı bu riski azaltacaktır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap