Dekorasyonda Minimalizm

Dekorasyonda minimalizm hakkında genel bilgi vermek elzemdir, sonuçta minimalist olup olmamak yaşamınızı değiştirebilir.

Eğer yaşam tarzınızda sadeliği ve nesnelliği tercih ediyorsanız siz minimalistsiniz, kavram kısaca budur. Kullanılan nesnelerin bir işlevi yoksa onlar hayata dahil edilmezler.

Fazlalıklardan arınma bu akımın temelidir. Fazlalıklar deyince aklınıza her şey gelebilir. Askılarda kalan kullanılmayan giyecekler, mutfakta işe yarar diye alınmış, küçüklü büyüklü onlarca alet edavat, hatıra olduğu düşünülen ve sonuçta hepsi tozlanmaya mahkum olan bir sürü biblo türü eşya, biraz daha geniş düşünüldüğünde misafire ayrılan odalar ve buralarda duran 12 kişilik hantal yemek masaları, içine fazla eşyaları koymak için alınan ama sonuçta kocaman olduğu fark edilip hiçbir yere sığmaz hale gelen aynalı ve sürme kapılı koca gardroplar fazlalıklara ilk elden örnek verilebilir. 

Minimalist mobilya seçimlerindeki sadelik son derece önemlidir.

Günlük Hayatta Minimalizm

Minimalizm hakkında biraz daha düşünmeye değer. Bu akımı iyice benimseyenler sonuçta gerekmiyorsa konuşmam sonucuna bile ulaşabilirler ki bu seviye hayatta hakiki bir olgunluk olarak kabul edilebilir. Bu nedenle günümüzdeki ilişkilerde “illa son sözü ben söyleyeceğim” diye ortalıkta bağıranlara göre değildir bu düşünce.

Fakat minimalizm yok araba kullanmayın, yok televizyon almayın veya muhakkak küçük evde yaşayın gibi uç noktalara da gitmez. Konu eşyaya verilen değeri azaltmakla ilgilidir.

Fazlalıklardan kurtulma sizin yaptığınız işe çok daha kolay odaklanmanızı sağlayacak, zamanınızı daha verimli kullanmayı da öğretecektir. Ama bu kavram internet mecralarında çok sık yazılan “canınızı sıkan kişiyi hayatınızdan silin gitsin” gibi acımasız öğütlerden de farklıdır, minimalizmin konusu nesnel objelerdir. Bu son cümleden giderek dekorasyonda minimalizm aslında sanatta veya müzikte de tercih edildiği söylenebilir.

Örneğin tasarımında tek bir nesneyi öne çıkaran kitap kapağı minimalisttir. İskandinav minimalliği olarak bilinen kulvarda verilecek en popüler örnek ise İKEA mobilyalarıdır. İskandinav tarzı mobilya dendiği zaman akla gelen sade, düz kolçaklı, hiçbir süsü olmayan fakat kesinlikle oturması rahat koltuklar minimalist dekorasyonun adeta simgesi haline gelmiştir. 

Minimalist Dekorasyon Nasıldır?

Minimalist dekorasyonda fazla eşya yoktur. Oturmak için rahat iki koltuk, aydınlatma için işlevsel bir lamba, çalışma veya yemek yeme için sade bir masa ve sandalye, düz bir TV ünitesi (yanına da biblolar değil, kitaplar konur), oymalardan ve yatak başlıklarından uzak, sağlam bir yatak, bol çekmeceli, orta boy, kullanışlı bir dolap minimalist kişinin evini rahatlıkla döşeyebilir. Tabii ki bunların birbirleriyle uyumu önemlidir ve tabii ki minimalist dekorasyonun kendine özgü bir estetiği vardır. Minimalizm sadeliktir, zevksizlik, yoksunluk veya eksiklik değil. Karmaşık şeylerin güzel olduğunu düşünmeyin diyenler bizce haklıdır. 

Azla çok yapmak minimalizmi tanımlamak için söylenen başka bir cümledir. Yani less is more – daha az olan daha çoktur. (Biraz daha derin düşünün, aslında zor iştir.)

Taşınmada Kolaylıktır

Fakat dekorasyonda minimalizm tercih etmenin bizce esas yararı taşınma zamanları anlaşılır. İşin içine biraz da mizah ekleyerek söylemek isteriz ki eğer minimalistseniz taşınma denilen o zorlu iş çok kolaylaşır. Bu akım neticede az eşya demektir ve özellikle kiracıysanız çok faydalıdır. Bir sürü ıvır zıvırdan kurtulacaksınız anlamına gelir.

Ev sahibiyseniz bile bu akımı göz önüne alın; size ait olan rahat, sade, aydınlık, temizlenmesi kolay bir ev, toz yapmayacak az sayıda mobilya…

Eşyaların yükünden kurtulmayı bir deneyin, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Az eşya rahatlık ve özgürlük demektir. Kendinize daha çok zaman kalır. Az tüketimin tadını bir deneyin, bu, daha üretken bir kişi olmanıza yol açar. Küçük ev dekorasyonu için en önemli adım bu minimalist seçimlerdir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap