Dış Cephe Boyası Seçimi

Seçtiğiniz dış cephe boyası döşeme, pencereler, çatı, panjurlar, ön kapı ve taş/tuğla dahil hemen hemen her şeyle uyumlu olmalıdır.

Başlamak için ilk yer, yeni evinizin dış cephesinin önemli bir bileşeni için istediğiniz belirli bir renk olup olmadığını kendinize sormaktır. Örneğin, gri bir çatıya veya bej bir dış cepheye karar verdiyseniz, bu diğer renk seçeneklerinizi otomatik olarak daraltabilirsiniz. Bazı renkler birbiriyle uyuşmayabilir. 

Bu nedenle, işin özüne inmeye başlamadan önce, bir adım geri atıp resmin tamamını görmeniz gerekir. Evin önemli bir unsuru için tercih edilen bir renk ve malzemeye karar vermek, genel işinizi kesinlikle kolaylaştıracaktır, çünkü seçenekleri azaltmak aşırı yükü azaltır! 

Çevreden ilham Alın

Öte yandan, belirli bir renk tercihiniz yoksa, bu ilk seçimi evin stilini, konumu hesaba katarak veya dışarıdan ilham alarak yapmak, başlamak için yeterlidir. Renk açısından dikkatinizi çeken resimleri inceleyin ve kaydedin. Herhangi bir tema fark ediyor musunuz? 

Arabaya atlayın ve farklı mahallelerde dolaşın ve neye çekildiğinizi görün.  Ev planınızın dışında nasıl göründüklerini görmek için önceden seçilmiş renk paletlerini inceleyebilirsiniz. İnsanların kendilerini iyi hissettiren renklere çekildiği bilinmektedir. 

Hepimizin özellikle sevdiğimiz bir veya daha fazla rengi vardır, bu nedenle yeni evinizin dış cephesi için renk seçerken bu harika bir başlangıç noktasıdır. 

Farklı renklerin hem erkekler hem de kadınlar için farklı duygular uyandırdığını unutmayın, bu nedenle (bir çift olarak inşa ediyorsanız) her şeyi partnerinizden çok farklı görebileceğinizi ve bazı alanlarda uzlaşmanız gerekebileceğini anlayın.   

Sonuçta, evinizin size neşe ve rahatlık getirmesini istiyorsunuz, bu nedenle ikinizin de mutlu olacağı renkleri bulmak çok önemlidir. 

Renk Uyumunu Önemseyin

Gerçekten sevdiğiniz renklerin kısa bir listesini derledikten sonra, sonraki adımlardan biri evinizin dış cephe boyası seçiminde istediğiniz diğer renkleri seçmektir.  Ne de olsa kimse yerden çatıya kadar tek renkli bir ev inşa etmez! 

Renk uyumu, renk kombinasyonunun birlikte çekici görünmesi anlamına gelir. Birbirlerini tamamlarlar ve “iyi hissetmenizi” sağlarlar. Renk kombinasyonlarınız uyumlu değilse, ya kaotik ya da sıkıcı bir sonuçla karşılaşacaksınız. 

Tipik olarak,  yeni evinizin dış cephesinde çatı renginize ek olarak iki ila üç ana renginiz olacaktır.  Mevcut renk seçeneklerinde taş veya ahşap vurgular  sınırlı olabileceğinden, bu renkleri seçerken malzemelerinizi göz önünde bulundurmalısınız 

Victorian veya Craftsman tarzı evler gibi bazı ev stilleri daha fazla renge sahipken, Colonial veya Farmhouse stilleri gibi daha geleneksel dış mekanlar daha az renk kullanma eğilimindedir.   

Bu renk seçimleri genellikle şu 2-3 kategoride olacaktır:    

  • Ana Cephe Rengi 
  • Vurgu Rengi 
  • Döşeme Rengi 

Ana cephe kaplaması yeni evinizin BÜYÜK bir görsel parçası olduğundan, tercih ettiğiniz renge odaklanmanız gereken yer burasıdır. 

Ardından , vurgu rengi ve kırpma rengiyle görünümü değiştirebilirsiniz. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap