Düzenli kira getirisi mi daha iyidir yoksa yüksek kira getirisi mi?

Çok sık sorulan bir soru olan “Düzenli kira getirisi mi daha iyidir yoksa yüksek kira getirisi mi?” sorusu, aslında cevabı da içinde barındıran bir soru. Bana kalırsa düzenli kira getirisi yüksek kira getirisinden daha önemlidir. Ancak düzenli kira getirisinin de yüksek olmasına ne engel olabilir?

Hem düzenli hem de yüksek kira getirisi elde etmek için dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. Bunların başında “kiracıyı tanımak” geliyor.

Kredi Kayıt Bürosu Çıktısını inceleyin

Kiraya vereceğiniz kişiyi tanımıyorsanız bazı sorgulamalara başvurabilirsiniz. Bunlardan birincisi; kiracı adayınızdan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) çıktısı. Kiracınızın ödeme düzeni ve kredibilitesi hakkında en garantili bilgi edinme yolu budur.

KKB sayesinde kiraya vermeyi düşündüğünüz mülkünüz için kiracı seçerken kredi ve kredi kartı limitlerinin bilgilerini, ödeme performanslarını ve ödeme geçmişlerini, tüm somut bilgileri ve ödeme düzenini referans olarak alabilirsiniz.

Kiraya vermeyi düşündüğünüz kişi ile kiralama aşaması ve sonrası, uzun süreli bir ilişkinin başlangıcı olduğundan; kiracı olacak kişinin geçmiş dönemlerdeki tutumları, davranışları, başka kişilerle ya da kurumlarla yaşamış olduğu sorunlar sizin için de gelecekte yaşanma potansiyeli olan sorunlardır.

Kişinin Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyin

Mülkünüzü kiraya vermeyi düşündüğünüz adayın sosyal medya hesaplarına kısaca bir göz atmanızda fayda var. Kişinin yaşadığı hayat tarzını, ekonomik ve sosyal statüsünü sosyal medya hesaplarını inceleyerek anlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarının en iyi yanlarından birisi de kişinin kendisi kadar çevresi hakkında da bilgi sahibi olabilmeniz.

Arkadaşları kimlerdir, kimlerle takılıyor, nelerle meşgul oluyor, neleri seviyor gibi birçok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu araştırmalar size, ilk izlenim için ufak da olsa bilgi verecektir.

Kiracı Adayınızın Medeni Durumu Nedir?

Kiralayan olarak evinizi vereceğiniz kişinin medeni durumunu mutlaka sorgulayın. Eşi çalışıyor mu? Çalıyorsa nerede çalışıyor ve kaç yıldır çalışıyor, öğrenin.

Kiracı adayının çocuğu olup olmadığını, varsa kaç yaşlarında kaç çocukları olduğunu öğrenin. Diğer dikkat edilecek konu ise, eğer evli değilse evlenmeyi planlayıp planlamadığını öğrenin.

Çünkü yakın zamanda evlenmeyi planlayan kişiler farklı eve taşınabilir. Dolayısıyla kira kontratını erken feshetmesi söz konusu olabilir. Bu durum da sizi gelir kaybına uğratabilir.

Adayın şu anda yaşadığı yeri, neden taşındığını öğrenin. Eve taşınma konusunda bilgi edinin. İmkan dahilinde kiracının şu anda yaşamakta olduğu dairenin ev sahibi ile ve komşuları ile görüşüp bilgi almaya çalışın.

Kiracı Adayınızdan Kefil İsteyin

Kiraya vermeyi düşündüğünüz kişiyle sözleşme imzalamadan önce kefil isteyin. Eğer size kefil olacak kişiyi getirebilirse sizin kiranızın ödenmesi konusu garanti demektir. Eğer karşınızdaki kiracı adayı güvenilir bir kişi ise size emin olun ki kolaylıkla kefil getirebilir. Çünkü insanlar güvenilir kişilere kefil olmaktan çekinmezler. Kiracı adayınız kira kontratı için kefil bulamıyorsa kiracı adayınızı yeniden gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Kiracıdan Depozito Talep Edin

Evinizi kiraya vereceğiniz kişiden, en az bir aylık kira bedeli tutarında depozito isteyin. Depozito ödemesini nakit vermek yerine senet vermeyi teklif edenleri ya da eve taşındıktan sonra ödeme yapmayı teklif edenlerden uzak durun. Kiracı depozitoyu kiraya sayabilir mi adlı makaleme göz atmanızda da fayda var.

Kiracıları değerlendirme aşamasında göz önünde bulundurmanız gereken bazı öneri ve kriterlerin dışında dikkat etmeniz gereken bazı temel kuralları da sizlere hatırlatmakta fayda görüyorum.

  • Öncelikle kira bedelinizi doğru belirleyin
  • Rayiç bedelin altında belirlediğiniz kira; sizin zarar etmenize sebep olurken, rayiç bedelin üstünde belirlediğiniz kira bedeli ise mülkünüzü uzun süre kiraya verememenşze, dolayısıyla gelir kaybına uğramanıza neden olabilir.
  • “Kötü kiracı” olarak tabir edilen kişiler; kira bedeli yüksek olsa dahi sizin mülkünüze talep olabilir.
  • Mülkünüzü kiralamak isteyen kişinin evinizde ufak tefek tamirat, tadilat işleri varsa ve kiracı bunları yapmayı teklif ediyorsa, genelde bu tür kiracılar iyi kiracılar olarak karşımıza çıkıyor.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap