Emlak Piyasasını Yükselten Etkenler

Emlak piyasasını yükselten etkenler arasında piyasa koşullarının yanı sıra ev sahiplerinin bilinçsizce yaptıkları fiyat arttırımları başta geliyor. Bu etkenler özellikle konut alımı yapmak isteyenleri olumsuz etkileyebiliyor. Normal değeri 350 bin lira olan bir konut, konut kredisi faizleri düştüğünde 450 bin TL’ye yükseliyor ve piyasadaki kredi kullanım oranı ve yatırımcının ödeyeceği beden yükseliyor.

Rayiç bedellerin çok üzerinde olan konut fiyatları çevredeki konutlarla kıyaslandığında değeri çok düşük olan bir konutun bile gereğinden pahalıya satıldığını görüyoruz. Konut alımı yaparken gereken sürecin planlanması sırasında yapılan piyasa araştırmalarında başarılı sonuçları alabilmek için bu dalgalanmadan haberdar olmalısınız. 

Fahiş artışlar nedeniyle değerinin çok üzerinde olabilen konutları almak zarara uğramanıza neden olabilir. Özellikle de kredi kullanarak konut almak istiyorsanız bu durum sizi olumsuz etkileyebilir. Şimdi emlak piyasasını yükselten diğer etkenlerden bahsedeceğiz.

Yeni Yatırımlar

Konutun satıldığı bölgeye yapılacak olan yeni yatırımlar sektörün canlanmasına neden olabilir. Özellikle yeni yol, fabrika, inşaat projelerinin yapıldığı lokasyonlardaki arsa değerlerinin yükselmesi beklenen bir durumdur. Bunu gerçekleştirmek istediğinizde olası yatırımların başlangıcından önce bütçenize göre alımlar yapabilirsiniz. Ama projeler başladıklardan sonra almak istediğiniz arsa ya da konutun değeri ciddi oranda artacaktır. Özellikle son dönemde köprü ve yol projeleri bu tür bölgelerdeki konut fiyatlarının da arsa değerlerinin de yükselmesine neden olmaktadır.

Piyasadaki Konut Azlığı

Piyasadaki konutların azlığı nedeniyle yaşayacağınız sıkıntı yüksek fiyatlarla sonuçlanabilir. Belirlili yerlerde geri dönüşümü yüksek olan konutlara olan ilgi arttığı için rekabet de fazla olur. Genelde konut sektöründeki sorunların çözülmesini sağlayan arzın fazla olması fiyatı düşürür. Ancak arz az olduğunda emlak piyasasını yükselten etkenler de artar. Konut azlığı olan bölgelerde konutların değeri daha yüksek olmaktadır. Bu yüzden normal piyasa koşullarından daha yüksek meblağlar ödeyerek konut alınması söz konusu olabilmektedir. 

Evin Dekorasyonu

Eski bir evi tamir ederek yenilediğinizde fiyatını arttırmanız piyasanın çok üzerinde değilse sorun olmayacaktır. Evde kullanılan malzemelerin kalitesi ve depreme dayanıklılık gibi detaylar ne kadar yüksek puan almışsa sonuç da o kadar etkin olacaktır. Lüks bir dekorasyona sahip olan konutların satışı bakımsız olan konutlardan çok daha kolaydır. Çünkü insanlar bunlara para vermek istemez. 

Ekonomik Gelgitler

Piyasadaki ekonomik dengesizlikler de emlak fiyatlarını etkilemektedir. Konut satın almak yerine altın ya da dövize yatırım yapmayı daha karlı bulan yatırımcı konuta talep göstermezse fiyatlar düşer. Ancak bazen de tam tersi bir etki yaratarak konut fiyatlarını yükseltebilir. Bu yüzden yatırım amacınız ev sahibi olmak mı yoksa amortisman değerinden kar elde etmek mi hangisiyse ona göre fiyat belirleyebilirsiniz. 

Kredi Faizleri

Özelikle Korona döneminde karşımıza çıkan bu tablo birçok fırsatçının işine geldi. Çünkü emlak piyasasını yükselten etkenler arasında yer alan kredi faizlerinin düşüklüğü konut fiyatlarını arttırdı. Ev sahipleri daha fazla para kazanmak için bu tür bir yanlış yaparken, konut yatırımcısı ise daha düşük faizlerle daha yüksek fiyata ev almış oluyor. Ev alıp satmak için gereken alışveriş sürecini planlamak isteyen gayrimenkul firmaları da bu faizlerin günlük değişimleri nedeniyle olumsuz etkilenen müşterileriyle zor durumlar yaşayabilmektedir. Faizler gün içinde bile ciddi değişimler yarattığından ev satış kararının tamamıyla değişmesi söz konusu olabilmektedir. Küçük bir yüzde farklı bile ciddi sonuçlara neden olarak kredi faizlerinin geri ödenmesi sürecini zorlaştırmaktadır. 

Konutunu hızlı satmak isteyenlere öneriler yazımızı okuyarak bu süreç hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap