Ev Alırken Mutlaka Gözden Geçirmeniz Gerekenler

Ev satın almak son derece önemli bir yatırımdır. İster yatırım amaçlı ister oturmak için kullanılacak olsun ev satın alırken gözden geçirilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Yıllarca yapılan birikimin ya da kredilerin ödenmesi neticesinde bu noktalara dikkat ederek doğru evi satın alabilirsiniz.

Ev Alırken Dikkat Edilecekler

Ev alırken dikkat edilecekler farklı başlıklar altında incelenmektedir. Ev satın alma aşamasının sonunda gözden geçirmeniz gerekenler ile birlikte satın alacağınız evin uygunluğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Böylece sizin için en doğru eve karar vermeniz daha kolay bir hale gelecektir.

Ev alım satım işlemleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Evin Yapı Göz Önünde Tutulmalı

Ev satın alırken gözden geçirilecekler arasında ilk sırada bulunan evin yapısı, temelde inşa edildiği malzemeyi ve mimari biçimini ifade etmektedir. Evin konumu, güneş alıp almadığı, kullanılan malzemenin dayanıklılığı gibi konulara dikkat edilmemesi halinde pek çok sorun yaşanabilmektedir. Bu kapsamda örneğin ahşap ev alırken ahşap malzemelerin özellikle yangın gibi durumlara son derece dayanıksız olduğunu iyi düşünmelisiniz. Bunun yanında betonarme bina alırken de betonun dayanıklılık durumuna dikkat edilmelidir. Evin yapısı ile ilgili olarak bir diğer önemli nokta da evin ihtiyacınıza uygun olup olmadığıdır.

Kullanım alanı olarak çok daha geniş bir ev tercih etmeniz, yaygın kanının aksine yararlı olmayıp zarar sağlayabilecektir. İhtiyacınızdan fazla odaya sahip olan evlerin bakımı daha zor olup fiyatları da yüksek olmaktadır. Aynı zamanda bu türden evlerde ısınma da ciddi sorun oluşturabilmektedir. Bu yüzden ihtiyacınızı doğru şekilde karşılayacak oda sayısını seçmek gerekir. Ancak eğer evlilik gibi bir durum söz konusuysa ileride çocukların da kullanabilecekleri odaları da yine ev satın almadan önce değerlendirmeniz gerekir.

Evin Konumuna Dikkat

Ev alırken dikkat edilecek diğer bir önemli konu da evin bulunduğu konumdur. Bazı mahalleler sosyal, ekonomik ya da altyapı imkânları dahilinde yaşamanız için uygun olmayabilir. Bu yüzden evinizi satın almadan önce mutlaka çevre hakkında bilgi sahibi olunmalı, çevredeki imkânlar iyi değerlendirilmelidir. Aynı şekilde eğer fırsat bulunuyorsa, civarda oturanlarla da bu konu konuşulmalı ve bölgeyi değerlendirmeleri istenmelidir. Evin yapısı, içi, oda sayısı kadar işlevsel yapısını bulunduğu konum da doğrudan etkilemektedir.

Konut Satın Alma Sürecini Öğrenin

Ev satın almadan önce yapılacaklar listesinde konut satın alma sürecinin de iyi şekilde öğrenilmesi gelmektedir. Bu bakımdan eğer banka aracılığıyla kredi çekilerek konut satın alınacaksa, bankanın kredi koşullarının, faiz oranlarının ve vade sürelerinin de iyi şekilde öğrenilmesi yararlı olacaktır. Kredi alma durumunun da önceden öğrenilmesi yine ev satın almaya karar vermeden önce fayda sunacaktır. Çünkü bankalar bazı durumlarda yeterli gelir olmaması, kredi notunun düşük olması ve benzeri nedenlerden ötürü ev kredisi vermemektedirler.

Konut kredisinde en uygun faiz veren bankalar hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Geleceği Düşünerek Karar Verin

Evi ister yatırım ister oturmak için tercih ediyor olun, her iki durumda da geleceğini düşünerek son bir kez düşünmeniz yarar sağlayacaktır. Evin gelecekteki olası değeri, bölgenin değerlenmesi ya da değer kaybetmesi, evin sağlamlığı, evin olası bir kentsel proje kapsamına dahil edilip edilmemesi gibi noktalar satın alma işleminden önce yapacağınız en önemli noktalar arasında yer almaktadır.

Tüm bu noktalara karar verdikten sonra ev ile ilgili son bir gezi daha yapmanız yine yararlı olacaktır. Eğer evin belirli noktaları ya da kısımları içinize sinmiyorsa ve bu durumları daha sonra giderme imkânını kendinizde görmüyorsanız ev satın almamak daha iyi olacaktır. Ancak bazı durumlarda konutta oluşan sorunların çözülecek sorunlar olduğunu düşünüyorsanız evinizi satın alabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap