Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev sahibi olmak herkesin hayalidir ama ev alırken nelere dikkat edilmeli ki bu ev ömürlük bir oturum imkanı sağlasın?
Ev alırken nelere dikkat edilmeli gibi soruların cevabını çok sayıda kişinin sorduğunu biliyoruz. Özellikle tek bir konut almak isteyenler yıllarca burada ikamet ederek ömürlerini geçirmek istiyor. Gerek konutun alınacağı bölge gerekse evin özellikleri son derece önemli. Ev alırken öncelikle lokasyonun belirlenmesi gerekir. İş ya da eğitim kurumlarına yakın konumda olan konutların tercih edilmesi, apartman mı yoksa müstakil bir ev mi alınacağı gibi konular kişinin kendi durumuna bağlıdır. Ancak genel olarak işin yasal koşulları önemli olduğu için konut alımında belli başlı durumlara dikkat edilmesi uygun olacaktır.

Bütçenizi Belirleyin

Elbette ki öncelikle bütçeniz önemlidir. Bütçenize göre konut arayacağınız yeri belirlemelisiniz. Bazı semtlerin fiyatları çok yüksek olabilir. Buralardan ev almak sizin için zor olabilir. Merkez yerine daha gerilerdeki konumlar tercih etmeniz gerekir. Ama en önemli konu bütçeniz ve kredi kullanıp kullanmayacağınızı belirlemenizdir. Bu yüzden ev almadan önce en üst sınırınızı belirlerken taşınma  ve tadilat masraflarını da dikkate almanız gerekecektir. Elinizdeki birikim ve bu birikime verilecek olan kredi değerlendirilirken evin genel durumu ele alınacaktır. Buna göre ödeyeceğiniz en üst miktar da belirlenecektir. Krediye uygun bir ev alacaksanız kendinizin de bu krediye uygun bir ödeme planınızın olup olmadığını incelemeniz gerekecektir.
Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lokasyona Odaklanın

Tercih edeceğiniz evin yeri de önemlidir. Yıllarca yaşayacağınız bir ev arıyorsanız işinize ve ailenizdeki kişilerin eğitim durumlarına göre konumu belirleyebilirsiniz. İhtiyacınıza uygun olan evleri bulmak için harekete geçeceğiniz emlak sitelerinin yanı sıra inşaat projelerini de inceleyebilirsiniz. Yatırım amaçlı düşünüyorsanız herhangi bir sıkıntı yaşamadan ulaşabileceğiniz lokasyonlar seçebilirsiniz. Ev alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yasal süreçlerini bilmeniz en önemli aşamalardan biridir.

Tapu Durumunu Kontrol Edin

Satın alacağınız evin tapu  durumu oldukça önemlidir. Tapuda herhangi bir haciz, paydaş ya da yasal sorun olup olmadığı kontrol edilir. Eğer yasal olarak herhangi bir problem yoksa en kısa sürede satın alma işlemlerini yapabilirsiniz. Ayrıca satın alacağınız evin arsa tapusu mu, kat mülkiyeti mi olduğu önemlidir. Evin ortak ve bağımsız kullanım alanının olup olmadığı tespit edilir. Eğer ortak kullanılan alanlar ve tadilat gerektiren kısımlar varsa tapunun buna uygun olup olmadığı araştırmalısınız.

Yatırımın Amortismanını Değerlendirin

Ev alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu soran yatırım odaklı kişiler için en önemli sonuç, yatırımın kendini ne kadar sürede amorti ettiğidir. Bu süreç en iyi şekilde değerlendirildiğinde çözüm odaklı yaklaşımlar için satın aldığınız evin son on yıldaki değerini takip edebilirsiniz. Birçok ilçede amortisman değeri yüksekken, bazı ilçelerde 20 yılı aşkın süreleri bulan amorti süresi olabiliyor. Yatırımlık ev alan ve oturumluk düşünmeyen kitle için bu değerlemeler son derece önemlidir. Bu yüzden ciddi bir yatırım kategorisi olan konut alımı için geri dönüşüm oranını da yakında takip etmeniz önemlidir.

Zemin Etüdü

Zemin etüdü aslında ilk sırada olması gereken koşullardan biridir. Deprem kuşağında olan ülkemiz konut satın almak isteyenler için itinalı bir zemin etüdünü gerekli kılıyor. Ev alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun aslında ilk cevabı olması gereken bu durum, binanın yenilenme aşaması ve imar durumu konusunu da göz önünde bulundurmanızı gerektiriyor. Eğer binanın zemin etüdü varsa, bunu mutlaka uzman bir mühendise danışmanızda fayda var.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap