Bir Mülkün Satışı Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Yasal Süreç nelerdir?
Daire satın alırken tapu işlemleri nasıl yapılır sorusu, bana en çok sorulan sorulardan biri. Çünkü bu konu, emlak sektöründekiler hariç herkesin tecrübesiz olduğu bir konu. Bu yazımda;
 • Ev alırken tapu işlemleri nasıl yapılır,
 • Tapuda nelere dikkat etmek gerekir,
 • Tapuda alıcının hazırlaması gereken evraklar nelerdir,
 • Tapuda satıcının hazırlaması gereken evraklar nelerdir
konularına değineceğim.

Daire alırken 9 şeye dikkat edin

 • Tapuda ihtiyati tedbir var mı?
 • Gayrimenkule haciz koyulmuş mu?
 • Kredi kullanılmış mı?
 • Noter şerhi ya da vergi borcu var mı?
 • İpotek var mı?
 • Satıcının verdiği tüm bilgiler doğru mu?
 • Tapu şerhi var mı?
 • Satış vadi sözleşmesi şerhi var mı?
Bir diğer önemli konu ise; gayrimenkul alım – satım işlemi yaparken, tapu satışının yalnızca Tapu Dairesi’ne tescil ettirilmesi durumunda geçerli olduğunu unutmayın. Noterler vasıtasıyla satış yapmanın, satış olarak geçerliliği yoktur. Noterlerde gayrimenkul satış işlemi yapılmaz. Yalnızca ileri tarihte yapılacak olan tapu satışına dair “satış vaadi sözleşmesi” yapılır.
 • Alım – Satım işlemlerinin yalnızca Tapu Sicil Müdürlüğü’nde yapılma şartı vardır.

Tapu satış işlemlerine başlarken nelere dikkat edilmeli? 

Tapu satış işlemine başlarken ilk olarak; konutun bağlı olduğu belediyeden emlak beyan değeri alınmalıdır. Tabi bu emlak beyan değerinin alınabilmesi için o yılki emlak vergisi borçları ve varsa geçmiş yıllara ait emlak vergisi borçları ödenmelidir.
tapuda nelere dikkat edilmeli
Ev alırken tapu işlemleri nasıl yapılır?

Ardından alım – satım işlemleri için gerekli belgeler hazırlanılarak ilgili Tapu Müdürlüğü’nden randevu alınmalıdır. Tapu randevusu online olarak alınabilir. Veya ALO181 Tapu ve Kadastro Çağrı Merkezi aracılığıyla tapu randevusu alınabilir. Tapu Sicil Müdürlüğü’nde alım – satım işlemlerinin yapılacağı gün evraklar ile birlikte Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulur.

Tapu işlemi için satıcının hazırlaması gereken evraklar nelerdir?

 • Satışı yapılacak gayrimenkule ait tapunun aslı ya da fotokopisi
 • Nüfus cüzdanının aslı ile beraber fotokopisi
 • Belediyeden alınan emlak beyan değeri
 • Eğer satış vekalet ile yapılacaksa; noter onaylı vekaletnamenin aslı
 • Konutlar için zorunlu deprem sigortası (DASK)
 • Vesikalık fotoğraflar artık istenmemektedir.

Tapu işlemi için alıcının hazırlaması gereken evraklar nelerdir?

 • Nüfus cüzdanının aslı ile beraber fotokopisi
 • Eğer satış vekalet ile yapılacaksa; noter onaylı vekaletnamenin aslı
Satış işlemine başvuru yapmak için yetkili emlakçı ya da sadece satıcının başvurması yeterlidir. Aynı anda alıcının başvurmasına veya emlakçı varsa satıcının da tapu dairesine başvurmasına gerek yoktur.

Ev alırken tapu işlemleri nasıl yapılır?

Evrakların tapu müdürlüğüne teslim edilmesinden sonra, Tapu Sicil Müdürlüğü’nün yoğunluğuna göre aynı gün sonuçlanabileceği gibi, iki üç gün içerisinde de alış – satış işlemleri hazırlanabilir. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından imzaların atılacağı tarih ve saat bilgisi, alıcı ve satıcının telefon numaralarına SMS olarak gönderilir.
Gelen SMS’de; ödenecek olan tapu harcı bedeli ile bu harcın hangi bankalara ödenebileceği bilgileri de mevcuttur. Bu bilgiler doğrultusunda tapu harcı ödemeleri bankadan yapılır. Bankadan ödeme yapmak yerine Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden de kredi kartı ile ödemeler yapılabilir.
Verilen randevu gününde ve saatinde; alıcının ve satıcının; kimlikleri ile birlikte aynı anda tapuda bulunması gerekir. Şayet alıcı ya da satıcıdan herhangi birisinin okuma – yazması yoksa bu durumda yanlarında akrabalık bağının bulunmadığı iki şahit getirilmesi gerekir.
Diğer önemli bir konu ise; gayrimenkulün alıcısı kredi kullanıyorsa, satış günü aynı saatte banka yetkilisinin de (avukat) tapuda hazır bulunması gerekir.
Randevu saatinde tapu yetkilisi; alıcı, satıcı ve banka yetkilisini akit odasına davet eder. Alıcı, satıcı ve banka yetkilisi belgeleri imzalarlar. Tapu memuru satıcıya sözlü olarak sattığı gayrimenkulun bedelini alıp almadığını sorar.
İmzaların tamamlanmasının ardından, atılacak son imza için (onay) tapu müdürüne ya da vekili varsa müdür vekiline dosya götürülür. Ardından da işlem tamamlanır. Tüm bu süreç boyunca; gerekli belgelerde eksiklikler varsa, imzaların atılması sırasında ya da sözlü sorular sırasında memur; sorduğu sorulara kesin ve net yanıtlar alamazsa “satışın iptali” kararını verebilir.

Tapu işlemlerinde para transferi nasıl yapılmalıdır?

Tapu işlemlerinde yaşanılan en büyük sorun ise; alıcı ve satıcının para transferidir. Sorunlarla karşı karşıya kalmamak için para transferinin banka aracılığı ile yapılmasını öneriyorum. Sitem oldukça basit: para bankaya yatırılır ve tapuda satış işleminin tamamlanmasının ardından paranın satıcıya ödeneceğine dair bir anlaşma imzalanır. Bankadaki anlaşma gereği hesap sahibi bu parayı belirli bir süre kullanamaz. Ancak alıcı onay verdikten sonra para satıcının kullanımına açılır.
ev alırken ödeme nasıl yapılır
Para transferinde bankanın kullanılmaması durumunda, yani para transferinin nakit olarak elden yapılması durumunda paranın sahte veya eksik olması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Para transferini nakit olarak yapmak yerine bankaya yatırılmış olan paranın karşılığında verilen blokeli çeki kullanma yöntemi satış işlemlerinde daha güvenli bir yöntemdir.

Tapu işlemleri bitti, şimdi ne yapmalıyım?

Alış – satış işlemleri bittikten sonra hem satıcı hem de alıcı; doğalgaz, su, telefon ve elektrik gibi aboneliklerini yeni adreslerine taşımalıdır. Ayrıca aynı ilçe sınırları içerisinde adres değişikliği olsa bile mutlaka Nüfus Müdürlüğü’nde ikametgâh değişikliği yapılmalıdır.
Alıcı, tapusunu aldıktan sonra belediyeye giderek beyanname vermelidir. Bu işlemin süresi ise 15 gündür. Beyannamenin belediyeye 15 gün içerisinde verilmemesi durumunda, cezalı duruma düşülür. Beyanname verirken nüfus cüzdanı fotokopisi ve tapunun, kişinin yanında olması gerekir. Alıcının belediyeye beyanname vermemesi durumunda ise gayrimenkul satıcı üzerinde gözükmeye devam eder. Dolayısıyla vergi borçları da satıcıya gelmeye devam eder.
Satıcı evini beş yıllık zaman dilimi içerisinde almış ve tekrar satmış ise; alım satım arasında oluşan fark dolayısıyla kâr elde etmiş olabilir. Elde ettiği kârın istisna tutarını aşıp aşmadığına bakmalıdır. Eğer devletin belirlediği istisna tutarını aşıyorsa; elde ettiği kârın gelir vergisini ödenmelidir.

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz yorum yok.
 • Yorum Yap