Gayrimenkul Değeri Belirleme Nasıl Olur?

Konutunuzu doğru fiyatla satmak için gayrimenkul değeri belirleme işleminin yapılması gerekmektedir. Çok sayıda farklı referansın ele alınarak ortaya çıkarıldığı bu değerler, konutun bulunduğu il, ilçe ve bölgeye göre değişmektedir. Çeşitli internet siteleri, belirli ücretler karşılığında konut fiyatlarının değerini belirleyebilmektedir. Özellikle konutu değerinden düşük ya da yüksek satmak piyasayı da olumsuz etkileyeceğinden dikkatli olunması önemlidir. 

Bir mülkün değerinin belirlenmesi yapılan ekspertiz işlemlerinde küçük bir araştırmadan daha ötedeki detaylar ele alınır. Öncelikli olarak çevredeki evlerin emsal nitelikte olanlarının değerlerine bakılarak bir ortalama fiyat belirlenebilir. Ancak bu durum sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü kafasına göre fiyat belirleyen ev sahipleri piyasanın çok üzerinde bir fiyat belirlemenize yol açabilir. 

Aşağıdaki hususlar konusunda bilgi sahibi olup araştırma yaparak evinizin değerini belirleyebilirsiniz. Ekonomik fiyatlar söz konusu olduğundan evinizin asıl değeri üzerinden daha kısa sürede satılması mümkün olabilir. Ancak fazla fiyatlar yıllarca evin satışının gerçekleşmesini engelleyebilir. 

Çevredeki Evlerin Fiyatları

Çevredeki evlerin fiyatları da oldukça belirleyici bir etkendir. Özellikle doğru şekilde fiyatlandırılan gayrimenkul değeri belirleme işlemlerinin sizin evinizdeki fiyatlandırmayı da olumlu etkileyeceğini bilmelisiniz. Konutların fiyatlarını belirlemek istediğinizde siz de kendi araştırmalarınızı yapabilir, tahmin ettiğiniz fiyatları bir emlakçıdan yardım alarak netleştirebilirsiniz. Fiyat konusunda esnek olabilme payınızı da hesaba katarak son kararınızı verebilirsiniz.

Çevredeki konutların fiyatları ve emsal değerleri üzerinden belirleyeceğiniz konut fiyatları için uzmanlardan profesyonel yardım alabilirsiniz

Evin Bulunduğu İlçe

Evin bulunduğu ilçe fiyatı belirleyen en önemli etkendir. Çünkü bu konuda rayiç bedellerin belirlenmesi için her ilçede farklı bir metrekare fiyatının verildiğini bilmelisiniz. Özellikçe ilçe içinde bulunan ve küçük metrekarelerle olmasına rağmen değeri yüksek olabilen ürünler kısa sürede satılabilir. Bu yüzden kısa sürede satış odaklı hareket eden birçok kişi ilçenin değeri dahilinde satın alınacak olan mülkü kısa sürede elden çıkarabilir. 

Evin Tapu Durumu

Kat mülkiyeti tapusu olan dairelere daha kısa sürede konut kredisi çıktığı için bu tür dairelerin daha çok tercih edilmesi söz konusu olmaktadır. Arsa tapusu bulunan yerlerde ise satış biraz daha zor olmaktadır. Bu yüzden evinizin tapu durumu ve diğer detaylarda ele alacağınız satış kararını verdikten sonra öncellikle mülkünüzü iyi tanımalısınız. Ne sattığınızı iyi bilirseniz elde edeceğiniz sonucu da kolayca öğrenebilirsiniz. Gayrimenkul değeri belirleme konusunda profesyonel yardım alabilirsiniz. 

Kira Bedelleri Üzerinden Hesaplama

Kira bedellerinin üzerinden hesaplama yapmak istediğinizde de evin değerini az çok belirleyebilirsiniz. 12 aylık kira bedellerinin hesaplanarak amortisman süresinin belirlenmesiyle satış fiyatınının ortaya çıkması mümkün olacaktır. Kira değerlerinin de piyasaki emsal evler göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerekiyor. Bu yüzden fahiş fiyatları dikkate almadan doğru fiyatlandırmalarla hesaplamanızı yapabilirsiniz. Kira bedeli ne kadar yüksek ve dairenin konumu ne kadar merkeziyse satılabilirliği de yükselecektir. Çünkü yatırım amaçlı düşünenler için uygun fiyatlandırmalarla satılan daireler daha hızlı elden çıkarılacaktır. Kısa sürede satış odaklı çözüm bulacağınız mülkünüz için fiyatı net olarak belirlemek istediğinizde bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. 

Gayrimenkul Değerleme Uzmanları

Doğru fiyatlandırma dengesinin oluşturulması gerektiğinde birçok kişi gibi siz de gayrimenkul değerleme uzmanlarından profesyonel yardım alabilirsiniz. Özellikle bu alanda hizmet veren bankalar ve gayrimenkul firmalarıyla etkileşimli çalışan bu uzmanlar size satış fiyatının netliği konusunda bilgi verecektir. Değerinden daha yüksek fiyatlarla ürününüzü satmanız pek mümkün olayacaktır. Ancak daha yüksek bedeller söz konusu olduğunda da mülkünüzü atmanız zorlaşacaktır.  Gayrimenkullerinizi daha düşük fiyatlarla acilen satmak istediğinizde de piyasa değerinden daha düşük meblağlar söz konusu olabilir. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap