İcradan Satılık Daire Sayıları Arttı

Birçok sektörün dibe vurduğu pandemi, ekonomik hayatı daha zorlu bir hale soktu ve icradan satılık daire oranında artış yaşandı. Vatandaşların yaşandığı ekonomik kriz ve problemler, iş makinelerinden dairelere, iş yerlerinden araçlara kadar her malın bankalar tarafından icra takibine alınmasına neden oldu. Bu da hem elindeki işi hem de evi alınan vatandaşların isyan etmesine neden oldu. Türkiye’nin her yerinde çeşitli ilanların verildiği bu süreç nedeniyle yaşanan olumsuz durum, özellikçe tarım işiyle uğraşan kesimleri zor durumda bıraktı. 

İş makinelerine el koyulan çiftçiler hem yüksek faizlerden hem de icraya verilen demirbaşlarından oldukları için ekonomik krizin başka bir boyutunu oluşturdular. Özel bir durum söz konusu olduğunda ise acil satılık ilanlar emlak sitelerinin sayfalarını süslüyor. Vatandaşlar alacaklılar el koymadan önce taşınmazlarını satışa çıkararak borçlarını kapataya çalışıyor. Her iki durumda da borçlu olan kişinin aleyhine bir süreç işliyor. 

1 Milyondan Fazla Esnaf Battı

Mahkemeler icra dosyasından geçilmezken, son 1 yılda batık krediler nedeniyle 2 milyon esnafın kepenk kapadığı açıklandı. 2021’de ciddi bir iflas dalgasının beklendiğini ifade eden uzmanlar, esnafın aldığı krediyi ödeyememesi nedeniyle icralık olduğunu ifade etti. İcradan satılık daire ve araç ilanlarının arttığı görülürken tek çarenin yeni bir paket ve destek olacağı tahmin ediliyor. 

BDDK verilerine göre 150 milyarı aşkın batık kredi var ve bu kredilerin geri ödemesinde tanınan toleransın da sonuna yaklaşıldı. Bir zamanlar yer bulmakta zorlanılan merkezi lokasyonlarda birçok satılık ve kiralık ilanı görmek mümkün oluyor. Bu da ciddi bir kaybı işaret ediyor. Genel olarak faizlerin yüksek olması ve ciddi bir borçlanmanın artması nedeniyle vatandaşlar mülklerini elden çıkarıyor. Buna fırsat bulamayanlar ise icralık oluyor. 

İnşaat Sektörü de Zor Durumda

İthal edilen birçok inşaat malzemesinin olması ve artan maliyetler inşaat sektöründeki taahhüt sürelerinin uzamasına neden oldu. Bu tür durumlarda proje teslimindeki gecikmeler ve maliyetlerin her alımda bir tık daha artış göstermesi nedeniyle yaşanan olumsuz etkiler birçok kişiye zarar veriyor. Taşerondan mühendise, İş Güvenliği uzmanından işçiye kadar birçok çalışan da dolaylı olarak olumsuz etkileniyor. 

Doğal olarak konut fiyatlarını da olumsuz etkileyen bu süreçte ihtiyaç duyulan birçok alanda eksikler artıyor. Maliyetlerin de karşılanmaması nedeniyle projeler gecikiyor. Zaten hali hazırdaki projelerin de satışları konut kredilerinin yüksek olması nedeniyle yapılamıyor. 

İcradan Ev Almak Kolay Değil

İcradan satılık daire ya da araba almak için satış bedelinin tamamının nakit olarak alacak kişide bulunması gerekiyor. %20’lik teminatın yatırılması şartıyla ihaleye katılabilen katılımcılara icradan alacakları mülkler için kredi vermeye pek yanaşmıyorlar. Bu da nakdi gereksinimin olması şartını gerektiriyor.

Ayrıca ihalelerin feshi davaları da açılabildiği için bu satışlara riskli gözüyle bakılabiliyor. Bazı durumlarda ise 500 bin TL bedelli bir dairenin 300 bine alınması mümkün olabiliyor. Bunu sağlamak için de bilirkişi evin değerini belirleyerek satış fiyatını ortaya çıkarıyor. İcradan satılık ev, dükkan, araç ve arsa gibi birçok taşınmaz ekonomik kriz nedeniyle daha da arttı. Bu da ciddi birçok kişi için fırsat olan bu durumlar, bazı kişiler için de ekonomik bir bitişi simgeliyor. Yani kredi borcunu ödeyemen vatandaşlar icralık olmadan evlerini elde çıkarıyor. Bu şekilde de asıl fiyattan daha ucuza satış yapılması söz konusu olabiliyor.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap