İnşaat Maliyetleri Konut Fiyatlarını Uçuracak

İnşaat maliyetleri 2021 yılından itibaren ciddi bir artış gösterecek. İnşaatçılar bu konuda Türkiye’nin 1970’lere döneceğini söyleyerek insanların konut almalarının daha zor olacağını söyledi. İnsanların 30 yıl çalışmaları durumunda konut sahibi olabilecekleri dönemler geldi. 

TUİK tarafından açıklanan verilere göre %31.97’lik bir maliyet artışı söz konusu oldu. Bazı kalemlerde ise %145’i bulan maliyetler son derece yükseldi. Kamuya çalışan müteahhitleri de etkileyecek olan bu durum birçok sektörün iflas çanları çalmasına neden olabilir. 

Kredi Yükseldikçe Yükseliyor

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu tarafından yapılan açıklamada, maliyet ve kredi faizlerinin artmasının eş zamanlı ilerlediği ifade edildi. Bu şekilde müteahhitlerin de iflas süreçlerinin de inşaat maliyetleri nedeniyle yok olabileceği düşünülüyor. Önce öz sermaye tüketimleriyle başlayacak olan iflas süreçleri, sonrasında da kurdaki oynamalar nedeniyle parayı tüketiyor. İnsanların konut alacak ya da yatırım yapacak peşinatları da kalmamış oluyor. 

Yabancı Alıcıyla İlerlenmiyor

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi İsmail Kahraman da “yabancı yatırımcıyla ilerlemek mümkün değil. Artık hem fiyat farkları yükseldi hem de maliyetler arttı. Eldeki konutlar bile satılamazken yeni konut üretmenin maliyeti çok yükseldi. 

500 bin liraya satılan bir konutun bu maliyet artışları nedeniyle 1 milyon 250 bin TL’ye satılmaya başlanacağı ifade ediliyor. Aksi halde ya müteahhit zarar edecek ya da proje yarım kalacaktır. Proje üretmenin zorlaşacağını ifade eden konut uzmanları da son derece önemli bir şekilde inşaat maliyetleri konusunda yabancı alıcılarla ilerlenmesinin mümkün olmayacağını ifade etti.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap