İş Kazalarını Azaltmanın Yolları

İnşaat sektörü potansiyel olarak en tehlikeli işler sınıfına dahildir. Tehlikeye neden olan, ağır iş makineleri ve elektrikli aletlerin yanı sıra, ciddi kazaların nispeten yaygın olması da bazı hususlara dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Ancak, güvenlik riskleri, şantiyelerin maruz kaldığı tek tehdit olmaktan uzaktır. Hırsızlık ve vandalizmin olağan olduğu ve birçok sitenin açıkta kalan doğasının onları korumayı çok zor hale getirdiği birçok şantiye için güvenlik başka bir büyük risktir.

Bu yazıda, şantiyenizdeki güvenlik ve güvenlik risklerini en aza indirmek için uygulayabileceğiniz en iyi uygulama adımlarını ve teknolojik yenilikleri tartışacağız.

1. Risklerin farkında olun

Daha güvenli bir iş sahası yaratmanın ilk adımı, hangi risklerin mevcut olduğunu anlamaktır. Çalışanlarınız sahaya adım atmadan önce kapsamlı bir risk değerlendirmesi yapmanız gerekir. Bu, olası zarar nedenlerini belirlemek için sahanın kapsamlı bir araştırmasını içermelidir. Herhangi bir sorun tespit edilirse, yazılmalı ve her çalışana bildirilmelidir.

Şantiyeler aynı zamanda suçlular için oldukça karlı bir mıknatıstır. Örneğin, yakıt, malzeme ve hatta inşaat işçilerinin kişisel eşyalarının çalınması son derece yaygındır. Bunun nedeni, araçlar, jeneratörler, malzemeler ve aletler gibi öğelerin yüksek değerli ve satılması kolay olmasıdır. Bu nedenle, tehditlerin farkında olmanız ve uygun güvenlik önlemlerini almanız hayati önem taşır.

Çoğu durumda, şantiyeler dikkatlice planlanmış hırsızlıkların kurbanıdır, ancak bir sitenin yeterince korunmadığını fark eden fırsatçı hırsızlar da bir tehdit oluşturur. İnşaat firmalarının bilmesi gereken başka güvenlik riskleri de vardır.

Tüm riskleri hiçbir zaman tamamen ortadan kaldıramayacak olsanız da, kapsamlı bir planı uygulamaya koymak, çalışanlarınızı ve sitenizi korumada büyük rol oynayacaktır. 

2. En son teknolojiyi kullanın

Bugünlerde inşaat risklerini yönetmeye ve saha emniyeti ve güvenlik seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilecek birçok yenilikçi araç ve çözüm var. Bir örnek, dünya çapında inşaat sahalarına giderek daha fazla kurulmakta olan şantiye güvenlik kameralarıdır.

Bu tür teknolojinin en önemli faydalarından biri, şantiyelerin hafifletilmesine yardımcı olabileceği risklerin sayısıdır. Örneğin, şantiye video gözetimi, tüm çalışanların doğru güvenlik standartlarına uymasını ve gerektiğinde kişisel koruyucu ekipman kullanmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Talihsiz bir kaza durumunda, kameralar sorunun temel nedenini belirleyebilir ve güvenlik protokollerine uyulup uyulmadığını belirleyebilir.

Güvenlik kameraları, sahada güvenlik uyumluluğunu iyileştirmenin yanı sıra, ağır makineler gibi varlıkların hırsızlığa karşı korunmasına da yardımcı olabilir. İş sahası kameraları, günün her saati gönül rahatlığı sağlamak için canlı olarak izlenebilirken sesli alarmlar ve uzaktan sesli yayınlar güçlü bir caydırıcılık işlevi görebilir. Bir güvenlik ihlali varsa, video görüntüleri soruşturma ve kovuşturmanın önemli bir bölümünü oluşturabilir. 

3. Saha toplantılarını anlamlı bir etkinlik haline getirin

Saha toplantıları sadece bir kutu işaretleme alıştırmasından çok daha fazlası olmalıdır. Yüksek riskli bir sahada çalışıyorsanız bile her gün düzenli olarak yapılmalı ve çalışanlar karşılaştıkları herhangi bir güvenlik tehlikesi veya güvenlik sorunu hakkında konuşmaya teşvik edilmelidir.

Çalışanları güvenlik ve güvenlik hakkında açık ve dürüst bir şekilde konuşmaya teşvik etmek, onları çevreleri ve karşılaştıkları riskler konusunda daha bilinçli hale getirecektir. Bir şantiyenin tehlikelerine karşı tetikte olmak, bir olay olasılığını azaltmanın en etkili yollarından biridir.

4. Düzenli eğitim sağlayın

Riskleri anlamak bir şeydir, ancak yeterli eğitim olmadan bunları en aza indirecek önlemleri uygulamak zor olabilir. Sahadaki herkesin makul bir düzeyde eğitim almasını ve bir kaza durumunda ne yapılması gerektiğini anlamasını sağlamak, iyi bir işyeri güvenlik kaydının tutulması için kritik öneme sahiptir. Eğitim, makinelerin veya merdivenlerin nasıl güvenli bir şekilde kullanılacağından, işçilerin sahayı temiz, düzenli ve tehlikesiz tutmak için atması gereken adımlara kadar her şeyi içerebilir.

Sitenin güvenliği açısından, eğitimin azaltmaya yardımcı olabileceği birkaç sorun vardır. Araç güvenlik açığı, her inşaat işçisinin bilmesi gereken bir şeydir. Düzenli eğitim, çalışanların anahtarların nerede saklanması ve araçların nasıl bırakılması gerektiği gibi protokolleri anlamasını sağlayabilir. Saha erişim noktaları, şantiyelerdeki diğer bir yüksek riskli alandır. Sürekli değişen düzenlemeler ve erişim noktaları, düzenli yerinde yapılan toplantıların ve eğitimlerin ele alınmasına yardımcı olabilecek güvenlik açıklarına yol açabilir. 

5. Şantiye güvenliği esasları

Şantiye gözetiminin şantiyelerin güvenliğini sağlamada oynayabileceği rolü zaten tartışmıştık, ancak bu, uygulanabilecek fiziksel güvenlik önlemlerinin sadece küçük bir unsurudur. Diğer şantiye güvenliği temelleri şunları içerir:

  • Alarm sistemleri ve tabelalar – Görünürlüğü yüksek alarm sistemleri ve tabelalar, güvenlik ihlal edildiğinde hem güçlü bir caydırıcı hem de hızlı bir uyarı sistemi işlevi görebilir.
  • Erişim kontrolüErişim noktalarını minimumda tutmanın yanı sıra, bu erişim noktalarının güvenlik kapıları ve insanlı girişler aracılığıyla kontrol edilmesi site güvenliğini artıracaktır.
  • Aydınlatma – Aydınlatma, erişim noktaları çevresinde görünür bir caydırıcılık ve ek görünürlük sağlar. Davetsiz misafirler tarafından kolayca devre dışı bırakılmaması için erişilemeyen alanlara takılmalıdır. 
  • Kilitler – Çelik alet kasaları gibi kilitlenebilir depolama, herhangi bir şantiyede çok önemlidir. Pahalı aletleri, ekipmanları ve malzemeleri güvenli ve fırsatçı hırsızların bakışlarından uzak tutarlar.
  • Eskrim ve bariyerler – Şantiyelerin en az 2,4 metre yüksekliğinde çevre çitleri kurması önerilir. Site içindeki bariyerler ayrıca ayrı güvenli alanlar oluşturabilirken, bordür ve bariyerler davetsiz araçlara erişimi engelleyebilir.

Şantiyenizdeki riski azaltın

Güvenlik ve emniyet riskleri inşaat sahalarının doğasında vardır, ancak belirli bir sahanın sunduğu zorluklardan bağımsız olarak, bu riskleri en aza indirmek her zaman bir öncelik olmalıdır. Yukarıda tartıştığımız pratik noktaları, yönetilen video gözetimi gibi en son teknolojiyle birleştirerek, kayıplara, kazalara ve kesintilere karşı koruma sağlamak ve insanların üzerinde çalışmak isteyeceği verimli bir iş sahası oluşturmak mümkündür.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap