İzmir ucuz konut konusunda İstanbul ve Ankara gibi çok az seçeneğe sahip olsa da, daha ekonomik semtlerde uygun fiyatlar bulmak mümkün olabiliyor. Büyükşehir İzmir, gerek ekonomi gerekse eğitim alanında geliştiği için çok sayıda alternatife sahip bir kent olarak dikkat çekiyor. Kalıcı bir yerleşim alanı olarak tercih edilen bu kentte ortalama konut fiyatları 500-600 bin TL arasında değişiyor. Peki İzmir’den ev almak isteyenler için nasıl seçenekler söz konusu olabilir? Son yıllarda konut piyasasının %80 oranında artış gösterdiği Ege’nin incisi, Kütahya, Manisa ve yakın çevre illerden göç alarak, konut piyasasında ben buradayım diyor. 

İçindekiler

Aliağa

Endüstriyel açıdan popüler olan Aliağa’da konut sektörü büyük oranda gelişti. Bölgeye yatırımcıların daha fazla talep göstermesinin beraberinde İzmir ucuz konut piyasasında da ilk sıralara bu semt geldi. Kıyı kesimlere yakın olmasa da gelişmiş ulaşım ağı ve yeni yapılan konut projeleriyle çok daha popüler bir bölge olmaya başladı. 200 bin TL’den başlayan fiyatlarla konut satın almak mümkün olabiliyor. Bölgedeki fabrikalarda çalışan işçi ve beyaz yakalılar bölgeyi çok sık tercih ettiği için semtin dışına hafta içleri çok sık insan sirkülasyonu olmuyor. 

Menemen

En eski yerleşim yerlerinden olan bölgede de yakın çevrelerden gelen göçün etkisiyle ekonomik konut satışları arttı. Toplu konut projelerinin etkisiyle daha fazla dikkat çeken Menemen’de de ulaşım ağının gelişmesi ve iş gücünün önemli bir kısmının bu alanı tercih etmesi söz konusu oluyor. Ulaşım ağının gelişmiş olan altyapısı sayesinde bölgede 198 bin TL’den başlayan fiyatlarla konut bulmak mümkün oluyor. Bölgedeki birçok yatırım merkezi ve işletme de arsa değerlerinin yükselmeye başladığı bölgeye ilgi gösteriyor. 

Torbalı

220 bin TL’den başlayan konut fiyatları ve yeni yapılan konutlar ilgi görüyor. Az katlı yapılardan oluşan siteler ve öğrenciler için tasarlanan düşük metrekareli daireler göz önünde bulundurulduğunda sektörün daha hareketli olduğu dikkat çekmektedir. Konutun özelliklerine göre değişen fiyatların ekonomik olmasının avantajı, yeni projelerin çok sık uygulanması oluyor. TOKİ konutlarının da bölgeye göçü arttırdığı Torbalı, şehir merkezine uzak kalsa da birçok yere uzman metro ağı ulaşımı kolaylaştırıyor. 

Bornova

En kalabalık ilçelerden olan Bornova’da da kentsel dönüşüm ve yeni projelerin beraberinde birçok yeni proje üretildi. Üniversitenin bulunduğu bu kentte, özellikle 1+1 dairelerin sıklığı fiyatların iç kesimlerde daha ekonomik olmasına neden oldu. Farklı bölgelerde tercih edeceğiniz birçok daireden ekonomik olan Bornova’da, aile, iş ve eğitim konusunda ikamet edenler için fiyatlar 300 bin TL’den başlıyor. Ev alışverişinde ihtiyaç duyulan birçok değerin göz önünde bulundurulduğu bu bölgede, özellikle ekonomik yönden gelişmiş olan altyapıya rağmen hala uygun fiyatlar bulmak mümkün oluyor. 

Dikili

Şehir merkezinden uzakta olan Dikili’nin iç kesimlerinde uygun fiyatlara daire bulmak mümkün oluyor. Özellikle pandemi sonrasında dikkat çekmeye başlayan bölgede çok sayıda arsanın değeri arttı. Daha uygun fiyatlarla satın alınan birçok dairede olduğu gibi bu bölgede de 1+1’ler 190 bin TL’den alıcı buluyor. Daha bakımlı ve geniş olan konutlar ise yüksek fiyatlara satılıyor. Yatırım amaçlı konut düşünenler için de kira gelirleri 1500 TL’den başlıyor. İzmir ucuz konut piyasasında birkaç yıl sonra Foça’dan daha yüksek arsa değerlerine ulaşması tahmin edilen bölgede özellikle Balıkesir’e yakın bölgeler daha ucuz. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap