Kentsel Dönüşüm Kredi Desteği

Kentsel dönüşüm kredi desteği ve faiz rakamları merak ediliyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde kentsel dönüşüme dahil edilmiş büyük bir proje kapsamı bulunmaktadır. Bu kapsam içerisinde çok sayıda bina yer almaktadır. Ancak sorun birçok mal sahibinin kentsel dönüşüm için harcayacak nakdinin olmamasıdır. Aslında bu noktada devlet bankaları ve özel sektör bankaları kredi desteği sağlıyor. Ancak maliyetlerin yüksek olması ve kredi şartlarının olumsuzluğu nedeniyle sık sık projeler ya durma noktasına geliyor ya da başlayamıyor. Bu nedenle de banka kredileri ve vadeleri merakla beklenen konular arasında yer almaktadır.

2021 Kredi Miktarı Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kredi desteği 2021 rakamları yaklaşık %60 lık bir artış gösterdi. Buna göre 120 aya kadar uzayabilen vade seçeneklerine sahip 125 bin liralık kredi üst limiti 200 bin liraya çıkarıldı. Güçlendirme yaptırmak isteyenlere verilen 50 bin liralık üst limit 80 bin lira olarak güncellenmiş oldu. Aynı şekilde birden fazla konut sahibi olan kişilere verilen kredi üst limiti ise 625 bin liradan 1 milyon seviyesine çekildi. Uzmanlar yeni kredi artışlarının sektörde yaşanan ve özellikle kentsel dönüşümde baş gösteren gerilemenin iyileşme sinyalleri vereceğini düşünüyor. Ancak inşaat sektöründe yaşanan hammadde maliyet artışları maalesef kredilerde yaşanan artışı gölgede bırakmak üzere. 

Kentsel Dönüşüm Kredisi Şartları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kredi desteği başvurularında aranan şartlar oldukça basit. En az bir yıldır kiracı olarak oturanlar ve en fazla beş dairesi olan kat malikleri kredi talebinde bulunabilmektedirler. Kira desteğine sahip daire sahipleri ise krediden yararlanamıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığ’ına resmi olarak yapılan başvuruların sonrasında kredi almaya hak kazanan konut sahipleri anlaşmalı bankalar üzerinden kredilerine kavuşabilmektedirler. Devlet bankaları ve özellikle Vakıfbank bu konuda en önde gelen bankalar arasında yer almaktadır. 120 ay vade ile verilen kredi onaylandıktan en geç bir yıl içerisinde alınmalıdır. Aynı anda bir binada bulunan tüm kat sahipleri başvurularını aynı anda yapmalıdır. Ayrı ayrı yapılan başvurular sonuçsuz kalmaktadır. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap