Kiradan düşülebilen masraflar elbette kiralayanların öncelikli olarak merak ettiği sorulardan biridir. Çünkü günümüzde özellikle evde yer alan masrafların ödemesinin kime ait olacağı merak edilmektedir. Ev sahipleri ve kiracılar arasında yaygın olarak gerçekleşen bu tür tartışmalar konusudur.

Yasal olarak bazı açıklamalar ve tüketici hakları içerisinde yer alan kiralanan taşınmazlar kontrata dahil olabilir. Diğer mallar ile ilgili olarak yayımlanmış bir ilam mevcuttur. Ancak daha basit ve anlaşılır haliyle açıklamakta yarar vardır. 

Kiralama Şartları ve Kontrat İçeriği

Kiralama kontratları içerisinde yer alan kiralama şartları ve oluşturulan yükümlülük maddeleri içerisinde yer alan bazı noktalar vardır. Aslında masraflarla ilgili açıklamayı belirgin hale getirmektedir. Özel şartlar kontrata eklenmemiş ise genel hatlarıyla masraflar bellidir.

Genel hat itibariyle taşınmazların tüm duvar, döşeme, tavan, tesisat ve varsa demirbaşları kullanılabilir ve çalışır halde olması gerekmektedir. Konut yaşam ortamına uygun olmalı ve sağlık açısından da zararlı yapısal özellikleri bulunmamalıdır. Bu şartlar üzerinde bir mülk kiralanabilmektedir. Bu durumda kiradan düşülebilen masraflar nelerdir açıkça kendini gösterecektir.

Kiradan Düşülen Masraflar Nelerdir?

Kullanım açısından bazı durumlarda konutta oluşan hasarlar meydana gelmektedir. Kullanım hatası tespit edilen masraflar ev sahibini ilgilendirmemektedir. Örneğin lavabonun kırılması, cam veya kapıların kullanılmaz hale getirilmesi gibi durumlar kullanım sırasında gerçekleşen hasarlardır. Bu tür birçok durum tartışmalı bir konu olarak karşımıza çıkar.

Bu durumda 6098 numaralı borçlar kanununun 308. maddesi kiracının kusuru ispat edilmedikçe ödemenin ev sahibi tarafından yapılmasını hükmetmektedir. Sonuç olarak oldukça ucu açık bir tartışma ortamı doğurmaktadır. 

Demirbaş Giderleri

Evde bulunan tesisat, doğalgaz kombi ve benzeri demirbaşların arıza yapması durumda ise ev sahibi karşılamak zorundadır. Bu durumda kiracı ödeyebilir ancak kiradan düşülebilen masraflar olduğundan ev sahibi karşılayacaktır.

Binada veya apartmanda gerçekleşecek dış yapı izolasyon, iç merdiven tamiratı, asansör bakımı gibi masraflarda kiracı kiradan düşebilir. Ancak aidat ve diğer kullanım giderleri kiralayana aittir. Eşyalı olarak kiralanan dairelerde ise kiralanan eşya arza yaptığında arızanın ev sahibi tarafından karşılanması gerekmektedir. 

Kiracı depozitoyu kiraya sayabilir mi merak ediyorsanız buradan yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap