Konut Alımı Mı Altın Mı?

Altın bozduran konut alımı için yönelirken, konut kredilerindeki yükselişler de ciddi dalgalanmalara neden oldu. Piyasaki ekonomik kriz ve dövizdeki dalgalanmalar oldukça önemli etkilere neden oldu. Başta konut piyasasını hareketlendiren ve pozitif değerlendirilen bu durum şimdilerde tersine döndü. Piyasadaki dengesizlik konut kredilerinde dalgalanmalara neden oldu ve kredi kullanarak konut almak isteyenler bu durumdan etkilenerek kararlarını askıya aldı. 

Hızlı bir yükselişe geçen altınını elinde tutmak isteyenler daha fazla kazandığı için konut alımları da durdu. Bu yüzden yükselişe geçtiği dönemde konutunu alanlar kar ederken, kararsız kalanlar ise mevcut likiditelerini korumayı tercih ettiler. Dolayısıyla şu bir aylık süreç içindeki konut talepleri durdu. 

Peki eldeki altınları bozdurmak mı daha karlı yoksa eldeki paraya göre bir ev almak mı? Bu tamamen kişisel tercihiniz olmakla birlikte, kredi kullanmadan bir ev almak istemeniz halinde konut alışverişinde en doğru kararı da kendiniz verebilirsiniz. Belki arsa alarak değerlenmesini bekleyebilir, ya da farklı şehirlerde daha uygun fiyatlarla konut yatırımına yönelebilirsiniz. 

Piyasa Ne Zaman Hareketlenir?

Piyasaların hareketlenmesi ve diğer konular söz konusu olduğunda konut alımı için gereken çalışmaların yapılması da önem kazanmaktadır. Bu hareketliliğin gerçekleşmesi için yine faizlerin düşmesini ve sabitlenmesini beklemek, konut fiyatlarının şişirilmesinin önüne geçirici tedbirleri almak önem kazanmaktadır. Bu şartlarda beklemek daha mantıklı olacak. Çünkü ciddi bir artışa geçen ÖTV’lerde de yükseliş olması yatırım için araba yerine ev alımına yönelimini arttırabilir. 

Altın yatırımcısı elindekini kara çevirip ev aldı ama kararsız yatırımcılar ev almak için en uygun olan dönemi kaçırarak yüksek faizlerle karşılaştı.

Piyasaların yeniden hareketlenmesi önümüzdeki yıla kadar pek beklenmiyor. Bu yüzden mevcut yapının ortadan kalkması ve diğer koşulların da normale dönmesi için en azından virüsün etkisinin azalmasını beklemek önem kazanacaktır. 

Temmuz Gibi Olması Zor

Temmuz ayında yaşanan konut satışı artışlarının bu yıl içinde bir daha gerçekleşmesi pek mümkün olmayacak. Bu yüzden yıl içindeki sorunların düzelmesi için yeni ekonomik fırsatların oluşması gerekecek. Bu fırsatlardan yararlanmak istediğinizde zaman içinde dengeye girecek olan piyasayı yakından takip etmeniz gerekecektir. Dönemsel olarak destek alacağınız bu durumlar konusunda güvenilir bir gayrimenkul danışmanından destek alabilirsiniz. 

Yatırım İçin En İdeal Yöntem

Yatırım için en ideal olan yöntem şu koşullarda altın almak. Ciddi kar getiren altın alımları piyasayı yakından takip edenler için önem kazanıyor. Özellikle uzun süre konut alımını tercih etmeyecek olanlar için altın yatırımı oldukça mantıklı olabilir. Son derece önemli olan bu süreçte yakın bir takip gerçekleştirmek istediğinizde altından iyi bir gelir elde etmeniz mümkün olabilir. 

Ancak uzun süre konut alımı yapmadan duramam diyorsanız mutlaka paranızı yakın çekimle temin edebileceğiniz yatırım araçlarına yönlendirmeniz gerekecektir. Konut alışverişinde gereken önlemleri almak istediğiniz dönemlerde risk anlamında değerlendirmek istemezseniz, mutlaka paranızı beklemede tutun. Bu şekilde en yakın zamanda indirimlerden yararlanabileceğiniz alternatifler bulabilirsiniz. 

Yatırım Amaçlı Mı Oturum Amaçlı Mı?

Yatırım amaçlı ya da oturum amaçlı konut alımı için piyasanın gelgitlerinden etkilenmemek oldukça önemlidir. Eğer kira ödemek yerine konut kredisi ödemek istiyorsanız krediler kurtarıcınız olabilir. Ancak yatırım amaçlı istiyorsanız bu durumda krediler sizin için ciddi risklere neden olabilir. Oturum amaçlı tercih edeceğiniz bu konutlar için kredi kullanımında biraz daha fazla ise almanız normal olabilir. Ancak elinizdeki nakdin çok üzerinde bir alım yapmak için talep edeceğiniz kredi miktarı arttıkça geri ödeme miktarı da artacaktır. Bunun için iyi bir değerlendire yapmalı ve geri dönüşüm konusunda bilinçli hareket etmelisiniz. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap