Konut Kredisi Faizleri Talepleri Gerçekçi Mi?

Son günlerde düşük konut kredisi faizleri konut satışlarında hareketlenme yaratırken, ev sahipleri ise satış hareketliliğini görmediğini belirtiyor. 

Konut kredisi faizleri pandemi dönemindeki kampanyalarla birlikte 0,64’e kadar düştü. Ekonomistler düşüşün yaz sonu itibariyle duracağına işaret ederken, bazı bölgelerde durgunluk ise devam ediyor. Yatırımcı hem değerlenen parasını katlamak hem de daha güvenli yaşam alanlarına geçiş yapmak için kredi talebinde bulunuyor. Krediler sıfır daireler için 0,64 oranında seyrederken, ikinci el konutlarda ise 0.74’ten itibaren veriliyor. 

Taleplerin ciddi bir artış gösterdiği konut tercihlerinin az katlı ve yeni binalar olduğu görüldü. Şehir merkezi ve kalabalıktan uzak olan, müstakil ya da az katlı binalara talep çok fazla olurken, toplu konutlarda da indirim ve ödeme avantajları cazibeyi arttırıyor. Kamu bankalarının konut kredisi kampanyaları da dikkat çektiği için, konut yatırımcısı hem bireysel kullanım hem de yatırım amaçlı konut talepleri iletlemeye başladı. 

Konut Kredisi Faizleri Kaça Düştü?

12 ay ödemesiz konut kredileri tüketiciler için avantaj gibi görünse de 1 yıllık süre geçtiğinde 12 aylık bedelin peşin olarak ödenmesi gerekiyor. Özellikle bu yanıltıcı reklamlarla zor duruma düşen tüketiciler, en azından düşük faizlerden yararlanma şansına ulaşıyor. Ekonomistlerin ön görüleri 6 aylık dönemde faizlerin yükseleceği yönde olduğu için kredi ihtiyacı olanların bu dönemi iyi değerlendirmesi gerektiği ifade ediliyor. Konut kredisi faizleri 0,64’ten heaplandığında 300 bin liralık bir kredi için 506,125 TL geri ödeme gerekiyor. Avantajlı konut kredisi faizi olarak değerlendirilen bu oranlar özellikle avantajlı geri ödemeler söz konusu olduğunda tüketiciye 1,5 kat bir maliyet gerektiriyor. Aylık yaklaşık 2 bin 900 liralık bir geri ödeme gerektiren konut kredisi 180 ayda geri ödeniyor. 

Yatırımın kendi kendini amorti etme oranı ise konutun bulunduğu bölgeye göre değişiyor. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde sıfır konut alımını teşvik ettiren bu oranlar ikinci el konut alımları söz konusu olduğunda değişiklik gösteriyor. Konutun satıldığı il, konutun durumu ve merkeziyeti fiyatlar üzerinde birçok farklı etki yaratıyor. Özellikle ödemesiz olan krediler söz konusu olduğunda tüketiciye cazip gelen bu oranlar çok sayıda kişiyi ilk kez konut sahibi yapaya başladı. 

Ev Almak İçin Uygun Bir Dönem Mi?

Gayrimenkul uzmanı Ali Obuz, İstanbul Etiler’deki gayrimenkul danışmanlığı firmasında yaptığımız görüşmesinde konut alımıyla ilgili sorularımızı cevapladı. Obuz, “şu an konut satışlarında hareketlilik çok yüksek. Hem faizler düştü hem de konut yatırımcıları müstakil konut alımlarına yöneldi. Bu yıl kesinlikle konut satışlarında rekolteyi göreceğiz. Çünkü geçen yılın ayı dönemine oranla yüzde 1,286’lık bir artış yaşandı. 

Belki de son yılların en en uygun dönemi bu süreç. Çünkü konut kredilerindeki performansın yanında pandeminin de etkisiyle insanlar yaşam alanlarını daha fazla önemsemeye başladı. Merkezden kaçışın yanı sıra az katlı yapılar önem kazanmaya başladı. Bu da konut sektörü beraberinde mobilya ve dekorasyon sektörüne de etkisini gösterdi. 

“Bekleyen Talep Hareketlendi”

Bekleyen konut alım talepleri konut kredisi faizleri indiriminden sonra hareketlenmeye başladı. Özellikle Haziran ve Temmuz ayındaki yoğun hareketlilik dikkat çekiyor.  Eve ulaşmak isteyen tüketicilerin daha fazla konut dönüştürmelerini sağlayan bu tür taleplerle kredi kullanmaya yöneldiğini gördük. Bizim de satışlarıma yansıdı. Kiralıktan çok satış taleplerini değerlendiriyoruz şu an için. Bankaların kampanyalarıyla birlikte konut sektörünün harekete geçtiği bu dönemde her bölgede 3-4 kat artan satış performansları görüyoruz.”

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap