Konut Kredisi Ne Zaman Düşer 2021?

Konut kredisi ne zaman düşer 2021 merakla beklenen, birçok yatırımcı ve yeni ev almak isteyen vatandaşların dikkatle takip ettiği bir konu haline geldi.

Geçtiğimiz yıl emlak sektöründe yaşanan satış gerilemesi ve banka faizlerinin 1,60 seviyelerinden aşağı inmemesi ev almak isteyen vatandaşlarda adım atmayı zorlamıştır. Emlak satışının düşmesi ile evlerini satmak isteyenlerin fiyat indirimi yapacağı beklentisi de boşa çıktı. Fiyatların düşmesi beklenirken artış olduğu gözlemlendi. Bunun nedenleri konusunda en yaygın düşünce inşaat sektöründeki maliyetlerin artması gösterilmişti. Ancak satılamayan evlerin değerlerinin yükseliyor olması satışlarda daha fazla azalma olarak geri dönüş yapıyor.


Konut Kredisi Düşecek mi?


Ev sahibi olmak isteyen ve kedi faizlerinin düşmesini bekleyen birçok vatandaş konut kredisi düşecek mi sorusunu sormaya başladı. Uzmanlar en ideal rakamın %1 in altında olması ve 0,60 civarına kadar gerilemesi gerektiğini savunmaktalar. Ancak özellikle Merkez Bankasının faiz politikaları ve dövizle altın fiyatlarının artış ivmesinde olması yastık altı nakdinin akış yönünü oldukça etkiliyor.

Parasının farklı yatırımlarla değer kazanmasını amaçlayan birçok alıcı faiz politikasının değişmesini bekliyor. Bu durumda emlak sektöründe yaşanan gerilemeye yönelik bankalar tarafından bir müdahalenin yapılacağı beklentisi yaygın.

Kısa süreli bir faiz indirimi beklentisi yaşanmakta. Ancak bunun için bir zaman vermek oldukça zor. Konut kredisi ne zaman düşer 2021 sorusunu soran yüz binlerce yatırımcı pandemi muallağı nedeniyle cevap alamıyor.


Emlak Fiyatlarındaki Artış Sürecek Mi?


Sektörde yaşanan bu gelişmelerin ardından en çok merak edilen bir diğer soru ise emlak fiyatlarında artış devam edecek mi sorusu. İnşaat sektöründe yaşanan maliyet artışları, yeni konutların her geçen gün fiyatının artması tüm emlak fiyatları üzerinden belirgin bir artışa neden oluyor.

Ancak şehirlere göre değişken dağılım gösteren emlak fiyatlarında büyük şehirlere oranla küçük şehirlerde ve yerleşim bölgelerinde fiyat artışları daha az yaşanmakta. Sıfır konutlar maliyetleri nedeniyle artış gösterirken ikinci el konutlar artan emlak endeksine göre şekil almakta. Satış konusunda avantajlı olan konutlarda ise artışın nedeni tamamen piyasa rüzgarı olarak değerlendiriliyor. Her koşulda emlak fiyatlarının artışı devam edecek gözüküyor.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap