Konut Yatırımı Düşünenlere Tavsiyeler

Konut Yatırımı Düşünenlere Tavsiyeler

Konut yatırımı düşünenlere tavsiyeler konulu bir içerik arıyorsanız belli bir birikiminiz var ve bunu değerlendirmek istiyorsunuz demektir. Doğal olarak herkesin parasına değer katacak bir yatırım planı yapma amacı vardır.

Yıllardır yatırım yapmak için en popüler ve mantıklı hareket olarak görülen konut yatırımı herkesin bütçesine göre değişen bir yatırım düşüncesi olmuştur. Kimi yazlık ya da şehir merkezinden uzak yerlerde gayrimenkul edinmeye çalışırken bazı kesimler kentlerin en popüler merkezlerine akın etmektedir. Konut alımında amortisman değeri birçok yatırım aracından farklıdır.

Özellikle iş güvencesi olan, belirli bir borç altına girebilecek olan kişiler kredi destekleriyle konut alabilir. Bunun için öncelikle bütçenin belirlenmesi, gelir ve gider dengesinin planlanması gerekir. Tabi uzun vadedeki kredi maliyetleri beraberindeki amortisman birbiriyle dengeli olursa yatırım mantıklı bir seçenek haline gelir.

Büyük borçlar altına girmek istemeyen ve buna ekonomik olarak hazır olmayan kişiler, nakit birikiminlerini daha fazla değerlendirecek yatırımlara yönelebilmektedir. Peki konut almak isteyen ve bu konuda nasıl bir karar vermesi gerektiğini bilemeyenler ne yapabilir?

Konutun Nakde Dönüşümü

Elbette nakit ihtiyacı olduğunda konutunu nakde çevirebilme imkanı olup olmadığı merak edilen bir konudur. Genelde konut yatırımı düşünenlere tavsiyeler verilirken amortisman değeri kısa olan konutların tercih edilmesi gerektiği ifade edilir. Oysa bunun bir garantisi yoktur. Çünkü uygun fiyat bile koysanız mülkünüz sizin istediği zamanda satılmayabilir. Bu tür durumlarda yapılması gereken en önemli şey nakit çevirim konusunda az riskli olan yerleri tercih etmek olacaktır. Aksi halde konutun değeri aldığınızdan daha fazla düşebilir. Istanbul, İzmir, Muğla ya da Ankara gibi popüler büyükşehirlerde konutunuzu daha kısa sürede satma şansınız vardır.

Şişmeyen Fiyat Politikaları

Büyükşehirlerde ciddi bir şişme eğiliminde olan konut fiyatları mülk edinirken doğru kapar vermeniz açısından önemli bir belirteçtir. Çünkü değerinden fazla bir meblağ istenen konutları satmak istediğinizde istediğiniz verimi elde etmeniz kolay olmayabilir. Bu tür durumlarda ihtiyacınız olan tek şey piyasa araştırması yapmak olacaktır. Konutun çevresini gezin. Yakınladaki evleri inceleyin ve satılık dairelerin fiyatlarını öğrenerek araştırma yapın. Eğer fiyatlar hemen hemen aynıysa zaten belirli bir aralık belirleyeceksiniz demektir.

Konjonktür Etkisi

Sadece bunlar değil konutun uzun vadedeki konjonktür etkisine de bakmanız gerekir. Ülkemizde konut yatırımı düşünenlere tavsiyeler verilirken yeni yapılan yol, köprü, havalimanı gibi projeler de sunulur. Bunun nedeni konutun fiyatının kısa sürede artacağı umududur. Nitekim hayata geçirilen yeni projeler sonası konutun değerinde artış görülmektedir. Mesela Kanal İstanbul ve Üçüncü Havalimanı projeleri İstanbul’da ücra noktada olan Arnavutköy gibi lokasyonlardaki arsa değerlerini yükseltmiştir. Bu tür etkileri göz önünde bulundurduğunuzda elde edeceğiniz değer uzun vadede iyi bir getiri elde etmenizi sağlayabilir.

Lokasyon Seçimi

Yatırımınızın geri dönüşünü etkileyen en önemli etken lokasyon seçimidir. Sadece Büyükşehir olduğu halde ücra noktalarda bulunan gayrimenkuller de vardır. Bunların değerlenmesi ve satışı uzun sürebilir. Bu yüzden şehir merkezi ve eğitim kurumlarına yakın olan projeler tercih edilmelidir. Özellikle konum olarak uzak bölgelerde bulunan yatırımlar yatırımcının ilgisini çekmez. Cazibe merkezleri varsa bu bölgelerdeki arsa fiyatları da değerlenerek kar getirecek bir yatırım elde edilmesi mümkün olabilecektir.

Son olarak konut yatırımı düşünenlere tavsiyeler veren gayrimenkul şirketleriyle çalışırken dikkatli olunması gerektiğini ifade etme gereği duyuyoruz. Hayali projeler ve yatırımların değerlenme sürecinin iyi ön görülmediği tavsiyeler planlarınızı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden hem kendi fizibilitenizi hem de uzmanların tavsiyelerini değerlendirin.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap