Konutunu Hızlı Satmak İsteyenler İçin 5 Öneri

Konutunu hızlı satmak isteyenler için hazırladığımız 5 maddelik strateji, değerinde ve zaman kaybetmeden satış odaklı bir plan yapmanızı sağlayacaktır. Eğer yıllardır konutunuzu satamıyorsanız aşağıdaki hususları biraz detaylı ele alarak süreci doğru yönlendirebilirsiniz.

Doğru Zaman ve Doğru Anı Kollayın

Konut satışlarında doğru fiyat, uygun kredi oranları da söz konusu olduğunda konut satışlarının seri bir şekilde gerçekleşmesin sağlıyor. Tabi konut alırken tek baz alınan detay konutun fiyatı değil. Konutun özellikleri, konumları ve satışa sunuş şekli de büyük önem taşıyor. 

Evinizi Tanıyın

Öncelikle evinizi tanımalısınız. Evet, herkes konutunu değerinin biraz üzerinde satmaya eğilimlidir. Ancak bu şekilde düşünürseniz yıllarca konutu satamazsınız. Her semtin belirli bir rayiç değeri vardır. Bu değerin çok üzerinde bir fiyat isterseniz tabi ki konutu alacak bir ilgili bulamazsınız. Bu yüzden konutun satışında gereken tüm detaylar hakkında bilgili olmanız gerekmektedir. Ayrıca evin satışı için gereken süreci bir gayrimenkul danışmanıyla yürüterek daha özel bir çözüm bulabilirsiniz. 

Doğru Fiyat

Doğru fiyat en önemli konulardan biridir. Az önce de belirttiğimiz gibi konutunu hızlı satmak isteyenler sadece fiyat konusunda bile doğru çözümler sunarak kısa sürede mülkü satabiliyor. Değerinin çok altında sattığınızda durumun şaibeli olabileceği riski söz konusu olabilir. Bu durumda gereken yasal detaylar hakkında da elinizde güncel veriler olmalıdır. Daire ya da müstakil ev satışları konusunda doğru fiyatlandırmanın elde edilmesi gerektiğinde kat mülkiyeti, tapu durumu ve tarihi eser olup olmadığı gibi konular da önemlidir. 

Özellikle miras yoluyla satışa çıkarılan konutlara daha yüksek bedeller istendiğinden bu tür konutların satılması daha zor bir hale geliyor. Mirasçıların anlaşamadığı bu konularda çözüm bulmak istediğinizde de tüm paydaşlarla görüşecek olan uzman bir ekspertiz çözümün daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlayacaktır. 

Makyaj Yapın

Konutunuzun satışını hızlandıran en önemli detay, şüphesiz görünümüdür. Amerika’da çok sık gerçekleşen bu durum, ülkemizde çok ilgi görmese de küçük dokunuşlar büyük farklar yaratabilir. Özellikle evin tek renk boyanması, dış cephesinin güzel olması oldukça önemli bir algı yaratacaktır. Herkes güzel bir evde yaşamak ister. Bu yüzden dış cephe de dahil olmak üzere evin tüm genel hatlarının şık olması büyük önem taşımaktadır. 

Evinize küçük bir masraf yaparak, daha iyi bir yüzle satışa sunulmasını sağlayabilirsiniz. Masraflı bir eviniz varsa ve bu masrafın altından kalkabilecek bir bütçeniz varsa, evinizi daha iyi bir görünüme kavuşturarak satışa çıkarmanız daha doğru olacaktır. Özellikle evinizde banyo ve mutfak gibi bölümler kötü görünüyorsa, bu alanları yenilemek bile durumu değiştirecektir. 

Fazlalıklardan Kurtulun

Fazlalıklardan kurtulmak da oldukça önemli bir detaydır. Evin içinde çok fazla eşya bulunması, bu eşyaların evin büyüklüğünü gölgelemesine neden olacaktır. Şık bir iç dekorasyon ya da evine boşsa temiz ve aydınlık görünmesi satışın kolaylaşmasını sağlayacaktır. Genelde aynalardan yaralanarak daha geniş gösterme şansınızın olduğu alanlar daha iyi bir görsel algı oluşturabilir. Bunun yanı sıra fazlalıklardan kurtulmak, sizin için de kolaylık olacak, alıcının evi ait hissetmesine yardımcı olacaktır. 

Pazarlık Payı Bırakın

Evinizi satarken alıcılar pazarlık yapmak isteyecektir. Bu yüzden her zaman kafanızda bir pazarlık payı bulunmalı. Bu hem alıcının hoşuna gidecek hem de sizin daha hızlı bir satış yaratmanız için potansiyel yaratacaktır. Konutunu hızlı satmak isteyenler için birçok farklı öneri sunan gayrimenkul danışmanları portföylerindeki müşterilere konutunuzu sunarken bu pazarlık payı da işinizi kolaylaştıracaktır. Konutunu hızlı satmak isteyenler fiyat konusunda doğru bir noktaya geldiğinde daha hızlı bir şekilde süreç işleyecektir. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap