Korona Fırsatçılığına Dikkat!

Korona fırsatçılığı sadece maske satışlarında değil konut sektönde de görülmeye başladı. Bu günlerde ev kiralamak, alıp satmak riskli olabilir.
Sahte alım satım ilanlarının artışa geçtiği bugünlerde Korona fırsatçılığı dikkat çekmeye başladı. Maske ve eldivenlerin karaborsa satılmasından sonra şimdi de sahte ev ilanları gündeme gelmeye başladı. Konut piyasasındaki durgunluk kiralık evlerde durma noktasına gelen kiralama süreçlerini etkiledi. Alım satım dışında çalışmayan emlakçılar da bu süreçte birçok fırsatçının ortaya çıkabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.
Çeşitli ilan sitelerinde yer alan satılık ve kiralık konutlara yapılan Corona vurgusu, çok sayıda sektörün gidişatını olumsuz yönde etkiledi. Kiralamalar için olumsuz yönde etkilenen sektörlerden biri de emlak sektörü oldu. Konut satışlarında ise düşen fiyatların etkisiyle hareketlenme görüldü. En çok ilgi gören konut türleri ise müstakil konutlar oldu.
Şehir merkezine uzak olmadı nedeniyle yıllardır satılmayan birçok konutun satılmaya başladığı görüldü. Buna bağlı olarak vatadaşların uzun vadede bu tür bölgelere daha fazla ilgi gösterecekleri tahmin ediliyor. Konut satışı yapanlar ve aracılık edenler için çok sayıda alternatif sunan emlak siteleri ise virüsü fırsat bilen satıcılarla doldu.

Korona Virüs Geçirmez Ev”

Korona Fırsatçılığına Dikkat!
Bazı kişilerin Korona virüs geçirmez ev ürettiğini iddia etmesi dikkat çekerken, bazı fırsatçılar da yalan ilanlar açarak olmayan konutları satmaya çalışıyor. Birçok işlemin online olarak yürütüldüğü bu süreçte gereken planlamanın yapılmasını sağlayan kurumlara da sahte ilanlarla işlem talebinde bulunan birçok kişi olduğu tespit edildi. Özellikle Korona fırsatçılığı olarak lanse edilen işyeri ve evleri kiralamaya çalışan kişiler, yazlıklarına giden ailelerin evlerini onlardan habersiz kiralamak için ilan veriyor.
Konut sektöründe birkaç yıldır baş gösteren durgunluğun en üst seviyeye çıktığı bu günlerde günlük ve haftalık kiraya verilen evlerde de azalış görüldü. İş ya da eğitim amacıyla ziyarete açık olan bu mekanlarda da geçici süreyle kiralama işlemleri yapılmıyor. Hijyen kontrolü sağlansa bile yasaklar nedeniyle emlak ve kiralama sektöründe Mayıs sonuna kadar hareketlilik görünmüyor.

Müstakil Konutlara Talep Arttı

Virüsün yayılım etkisi konut sektöründe müstakil yaşama olan talebi de arttırdı. Konut almak isteyenler daire ya da site gibi çok katlı yapılar yerine müstakil konutlara daha fazla ilgi gösteriyor. Şehir içinde az miktarda bulunan müstakil konut satışlarında artış görülmeye başladı. Özellikle salgının etkisiyle ciddi sorunlar yaşayan ve kepenk kapama raddesine kadar gelen birçok sektör emlak konusundaki talepler üzerinde dönüyor.

İşte O Vaatler

Çeşitli emlak sitelerinde müşteri çekmek isteyen konut sahipleri, Corona virüsten kaçmak isteyenler için cazibe merkezleri yaratmaya çalıştı. Üreticiden arsaya Coronadan uzak konteyner evler, virüs geçirmeye daireler, dezenfekte edilmiş stüdyolar, müstakil evde güvenli yaşam, oksijenli dağ evleri ve benzer birçok ilanla müşteri çekmeye çalışan ev sahipleri mülklerini bu kriz döneminde pazarlamaya çalıştılar.
Odak noktaların Muğla, Çanakkale, Tekirdağ gibi bölgeler olarak dikkat çektiği müstakil yaşam talepleri de arttı. Maddi durumu iyi olan vatandaşlar seyahat yasağı çıkmadan önce yazlıklarına ya da tatil bölgelerine akın ettiler. Bu durum piyasaya Korona fırsatçılığı olarak yansırken emlakçılar da vatandaşları uyardı.

Temiz Bölge Mümkün Mü?

Tüm dünyada pandemik hale helen Corona Virüsü Afrika’daki ilkel kabilelerde dahi görülüyor. Bu bölgelerde yer alan yayılım göz önünde bulundurulduğunda arınmış bir bölge düşünmenin de mümkün olmayacağını ifade etti. Özellikle ihtiyaç duyulan hijyenin bireysel tedbirlerle alınması gerektiğini ifade eden uzmanlar, çok sayıda mekanın dezenfeksiyon uygulamaları konusunda profesyonel destek alması yönünde görüş bildirdi.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap