Kripto Para ve Emlak Yaklaşımları

Kripto para ve emlak bağlamının son yıllarda aynı kulvarda olduğunu söylememiz mümkün hale geldi. Her ikisinin de birer yatırım aracı olması birbirlerine rakip olmalarını düşündürmektedir. Teker teker ele alırsak özellikle kripto paralar gerçekte nakit olarak sayılmamaktadırlar. İzleri sürülemeyen ve sadece elektronik ortamlarda değeri olan bu yeni nesil paraların bağlı olduğu bir kurumun olmaması ve piyasalarının da son derece özgür olması oldukça büyük bir dalgalanma grafiğini ortaya çıkarmakta. Ancak kripto paraların gerçek para ile takas edilebiliyor olması tamamen tercih edilmesini kolaylaştırmaktadır. Kimilerine göre yeni bir kumar türü olarak algılanan kripto para birimleri yatırım piyasalarında canlı paranın aktığı yeni bir havuz haline geldiğinden emlak piyasasını da yakından ilgilendiriyor.


Kripto Para ile Emlak Alımı Olur mu?


Kripto para ve emlak arasındaki en önemli yaklaşımlardan biri geçtiğimiz günlerde ABD kaynaklı bir haberde yer alan emlak satışıyla kendisini gösterdi. Piyasalarda birçok kripto para kullanım örneği yer almaktadır ancak en büyük boyuttaki satış olarak Miami Beach’te bulunan bir çatı katının 22.5 milyon dolar değerindeki satışıyla kendini gösteriyor. Birçok yatırımcıya göre böylesine büyük bir miktarın sadece kripto para ile ödenmiş olmasının kripto paraların piyasadaki değerlerinin her geçen gün büyüdüğünün bir göstergesi. Türkiye’de de kripto paralara karşı büyüyen bir ilgi yer alıyor. Bu durumda yakında emlak fiyatlarının altında kripto para değerlerinin de yazılıyor olmasının bir hayal olduğunu söylememiz zorlaşıyor. Yatırımcılar paranın değerini artırmak için kullanmaya başladıklarından Emlakların da kripto para olarak el değiştirmesinin mümkün olabileceği ön görülmektedir.


Yeni Nesil Alışveriş Kültürü


Yeni nesil artık alışveriş anlayışlarını da geride bırakmaya başladı. Dijital platformlarda meydana gelen satış sirkülasyonu kripto para ve emlak arasında bir köprü oluşmasına da yarar sağlayabilir. Bu konuda yapıcı eleştiriler yapan birçok uzman gelecek yüzyılın en büyük icadının elektronik para birimleri olacağını öne sürmekteler. Bu durumda emlak alımlarının kripto paralar kullanılarak yapılabileceği bir dünyayı hayal etmek zor olmayacaktır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap