Kentsel yaşamda en büyük ihtiyaçların karşılanması konusunda her zaman arzu edilen alanlara sahip olunmaz. Bu nedenle de özellikle küçük mutfak dekorasyonu son derece önemli bir hale gelmektedir.

Her şeyden önce temel ihtiyaçlar söz konusu olduğunda mutfaklara gerekli olan beyaz eşya, mobilya ve diğer araçlar için yeterli alanın olması zorunludur. Bunun yanı sıra hareket alanları da yeterince konforlu olmalıdır. Çünkü mutfak söz konusu olduğunda yemek yaparken, bulaşıklar veya diğer gerekli işlemler yapılırken hep yer ihtiyacı doğar. Bu nedenle de şayet alan küçükse bu unsurların göz ününde bulundurulması gerekmektedir.

Mutfakların Temel Gereksinimleri

Mutfakların en temel gereksinimi elbette mutfak tezgahıdır. Mutfak dekorasyonunda bu tezgah son derece kullanışlı olmalıdır. Tezgahın biçimi, ölçüsü oranında diğer gereksinimler yerine getirilmelidir.

Bu nedenle ilk yapılması gereken alan ölçümünden sonra tezgahın en minimal ve yeterli ölçülerinin belirlenmesidir. İçerisinde lavabonun ve evyenin yer aldığı yaklaşık ölçüleri çıktıktan sonra yemek yapımında kullanılmak üzere en az gerekli alan hesaplanmalıdır.

Bu alanı çok iyi hesaplamak gerekiyor. Yapılacak en küçük hata ile mutfağınız gerçekten de çekilmez hale gelebilir. Tezgah belirlenmesinden sonra tezgahın yer alacağı duvarda kazanmanız gereken alanları hesaplamak. Unutmayın bir mutfakta olmazsa olmaz unsurlardan biri tezgah diğeri de ocaktır.

Mutfağınızda tezgah ile aynı yerde ocak bulundurulmalıdır ve üzerinde bir aspiratör düşünmelisiniz.


Dolap Seçenekleri ve Askılıklar


Tezgah ve ocak yerleştirildikten sonra diğer detayları düşünmeye başlayabilirsiniz. Buzdolabı mutfak içerisinde olmak zorunda değildir. Ancak bulaşık makinesi kullanılacaksa o zaman yine tezgah altında bir yer bulmalısınız.

Bulaşık makinesinden sonra size gerekli olan tabak, bardak ve tencereler için saklama alanları olacak dolapların yerleşimidir. Elbette klasik mutfaklarda olduğu gibi dolaplar belirli bir sistematiğe sahip olacaktır. Gözle görünen her duvarda mutlaka bir raf oluşturulmalıdır. Bardaklar için dar alanları kullanabilirsiniz.

Tencereler her zaman altta yer almalıdır. Alt dolapları daha geniş ve raf sayısını daha az olarak tasarlayabilirsiniz. Tavalar ve benzeri araçlar için boş duvarlarda askılık oluşturmak çok daha fazla alan kazanmanıza yardım edecektir. Bunun dışında baharatlık ve ekmeklik gibi araçlarınızı tezgah üstünde düşünmemelisiniz.

Kullanım fazlası her türlü aracınızı mutfakta tutmamanız son derece önemlidir. Küçük mutfak dekorasyonu için mutlaka kullanacağınız kadar eşyaya yer vermelisiniz.


Aksesuar ve Diğer Objelerin Yerleşimi


Mutfağınız küçük olduğunda günlük kullanım için elinizin altında bulunan bütün araçlar bir engele dönüşebilir. En basit olarak bir rende bile size büyük bir sorun yaratabilir. Bu nedenle mutfağınızı her şeyden önce bir atölye gibi düşünmelisiniz ve kullanacağınız her araç en yaygın olarak kullandığınız elinizin yakınında olmalıdır.

Sağ el kullanıyorsanız sağ ağırlıklı bir mutfak dizaynı çok daha kullanışlı olacaktır. Solaklar için elbette bu tam tersidir. Ancak kullandığınız elin tam aksi yönünde mutlaka ocağı düşünmelisiniz. Çünkü pişen yemekler daha az hareket isterken bir şeyleri yerine getirmek çok daha fazla hareket ve alan gerektirir. Bu şekilde istenmeyen kazalardan korunmak da mümkün olacaktır. Bıçak, ekmek tahtası, et kesme araçları vb. aletlerin her zaman görünür yerde ve el altında bulunmasına dikkat edin.

Ayrıca portatif açılabilen ek masalara da yer vermelisiniz. Bunlar duvara paralel olarak yaslanabilir ve yer kaplamaz. İhtiyaç anında yardımcı ayak sayesinde size ekstra alan sağlayacaktır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap