Kütüphane Dekorasyonu

Kütüphane dekorasyonu her ev için geçerli olmasa da, işiniz ya da sosyal tercihiniz gereği ihtiyaç duyacağınız bir husus olabilir. Kitapları en iyi şekilde sergilemenizi sağlayacak olan çok sayıda detay için kitaplıkları en iyi şekilde yerleştireceğiniz kitaplarla doldurabilirsiniz. Bazen karışık bazen de düzenli olarak yerleştirilen kitaplar evinizin farklı yerlerinde kullanılabilir. Dekorasyonuza renk katacak olan bu alanların oluşturulmasında özel yapım kütüphane sistemlerini kullanabilirsiniz. Esnek ve rahat olan bu ürünleri duvarınıza uygun şekilde yaptırabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız kütüphane dekorasyonu fikirleri!

Çatı Katı Kütüphanesi

Eğer bu alanı bir çalışma odası şeklinde kullanacaksanız, kütüphane mükemmel bir tema olacaktır. Çünkü hem farklı bir dizayn hem de işlevsel bir alan yaratmak açısından bu konsepti değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda özel olarak sipariş ederek kitaplığın hangi bölümlerde olacağına siz karar verebiliriniz. Tek dezavantajı asimetrik yükseklik olacağından, oturum ve çalışma alanlarınızı yüksek, kitap alanlarını alçak kısımlarla tamamlayabilirsiniz. Çatı katında tercih edeceğiniz birçok ürün için kullanacağınız bu sistemle özgün bir çalışma odası yaratabilirsiniz. Terasınız da varsa ışık dengesini doğru bir şekilde ayarlayabilirsiniz. 

Tam Duvar Kütüphane

Tavandan yerlere kadar uzanacak olan tam duvar kütüphane modelleri, yaşam alanlarınızı daha konforlu bir hale getirecektir. Çünkü hem şık hem de derli toplu bir görünüm elde etmek için bu sistemi kullanmanız uygun olacaktır. İsterseniz tek bir duvarı bu şekilde tasarlayabilirsiniz. Genelde geniş olan salonların büyük bir kısmı bu şekilde dekore edilebilir. Dekoratif olarak tercih edeceğiniz bu ürünlerle kütüphane konseptlerinizi doğru bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Tam boy duvarlar için tercih edilen kitap düzeninde çok popüler olan beyaz konseptler kullanabilirsiniz. 

Köşeli Kütüphane

Köşe bir alana eklemek istediğiniz kitaplıkları kolaylıkla satın alabilirsiniz. Her yerde standart ölçülerde satılan bu rafları daha güvenli bir şekilde monte etmek için duvara sabitlemizi tavsiye ederiz. Özellikle köşe kısımlarda bulunan kitaplıklarla kullanılacak kütüphanelerle yaşam alanlarınızı daha geniş bir hale getirebilirsiniz. Çalışma masası konseptleriyle birlikte kullanacağınız kitaplığınızı sabitlemeniz depreme dayanıklılık açısından önemli olacaktır. Kitaplık ve diğer ürünlerle birlikte kullanılan mobilyalarınızı özel bir alan haline getirebilirsiniz. Şık bir kütüphane dekorasyonu için genelde bu stil tercih edilir ve küçük alanların değerlendirilmesini de sağlar.         

Asimetrik Kütüphane

Eğer duvarlarınızın boyu eşit değilse, mutlaka asimetrik kütüphanelerden yararlanmalısınız. Kütüphane dekorasyonu söz konusu olduğunda merdiven altları, işlevsel olarak değerlendirilebilecek duvarlar ve üst kısımlardaki raflar tercih edilebilir. Aynı zamanda çok sık kullanacağınız bir alan olacaksa özel tasarım bir oda yaptırabilirsiniz. Bunu dairenizin dizaynına uygun bir çözüm bulacak olan iç mimarlar ile çalışarak çözebilirsiniz.  Duvarın yapısına uygun, kaldırılabilecek düzeyde ağırlığa sahip olan alanlar yaratmak istediğinizde bu kitaplık modellerini kullanabilirsiniz. 

Kitapları Nasıl Yerleştirmeli?

İşte en önemli noktalar bu aşamalar olacak. Çünkü kitap yerleşimi derli toplu ya da karman çorman bir görünüme etki edebilir. Kitapları boyutlarına göre sıralamak her zaman şık bir görünüm yaratmayabilir. Ancak daha farklı bir bakış açısı elde etmek istiyorsanız kategorilerine göre sıralayın ve rengarenk görünümleriyle mekanınızın merkezi olsunlar!

Ansiklopedi ya da büyük görünümlü kitapları en alt kısımlara yerleştirerek, daha düzgün bir görünüm elde edebilirsiniz.

Son olarak ise kitaplığınızı objelerle doldurmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü sadece kitapları yerleştirmeniz çok daha hoş bir etki yaratacaktır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap