Müstakil Evde Oturmanın Avantajları ve Dezavantajları

Her ne kadar herkesin müstakil evde oturma hayali bulunsa da müstakil evde oturmanın avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Müstakil ev seçiminde dikkatli davranılmazsa, bu durum çok kolay bir şekilde olumsuz bir hale dönüşebilmektedir.

Müstakil Ev Nedir?

Müstakil ev olarak bilinen yapılar, başka bir yapı ile ilişiği olmayan, altında ya da üstünde başka dairelerin bulunmadığı, genelde geniş bahçe alanlarına sahip olan evlerdir. Her ne kadar yaygın bilinen bir kanı olsa da müstakil evlerde bahçenin olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Cadde üzerine de bahçe hiç olmayacak şekilde müstakil ev yapma olanakları bulunmaktadır. Ancak müstakil ev olarak adlandırılan yapılar genelde ön ve arka bahçeye sahip olan, tercihen de geniş ailelerin yaşamaları için düzenlenmiş evlerdir.

Ev satın alırken çıkan masraflar nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kusursuz Müstakil Ev Nasıl Olur?

Kusursuz olarak müstakil bir yapının değerlendirilmesi için öncelikle kullanışlılığı ve istenen yaşam standartlarını bir arada sunmasına dikkat edilmelidir. Her şeyden önce çevre dostu tasarımı, özellikle güneş panellerinin sunulması hem enerji tasarrufu yapmayı sağlayacak hem de çevreye kirlilik yaymayacaktır. Aynı zamanda bu kapsamda yapılacak bahçe peyzajları da yine müstakil evin kullanışlılığını arttıracaktır.

Yapıda fazla cam kullanılması sayesinde gün ışığından bolca yararlanmak mümkün hale gelecektir. Aynı zamanda yağmur suyunun birikmesi ve kullanılmasını da sağlayacak sistemler müstakil evin oldukça kullanışlı bir hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Müstakil Ev Avantajları Nedir?

Müstakil ev avantajları her ne kadar yapı özelliklerine, yaşayan sayısına ve bulunduğu konuma değişiyor olsa da temelde şu avantajları elde edebilirsiniz;

 • Özellikle çocuklu aileler için müstakil evler son derece büyük özgürlük sunan yaşam alanlarıdır. Buna göre çocuklar bahçede rahatça hareket edebilir, kendi oyunlarını oynayabilir ve evcil hayvan besleme konusunda da hiçbir zorluk ile karşılaşmazlar.
 • Apartmanlarda sıklıkla görülen üst ya da alt daireden ses gelmesi durumu, müstakil evlerde yapıları gereği görülmemektedir. Bu bakımdan başkalarının sesi ile rahatsız olmamak mümkünken aynı zamanda yapılacak davetlerde ya da kutlamalarda çevreye de rahatsızlık vermenin önüne geçilmektedir.
 • Müstakil evlerde garaj ya da bahçe alanlarının olması sayesinde otopark sorunu olmamaktadır. Bu durum ise araç sahibi olanların her an araçlarını park edecekleri bir yere kavuşmalarını sağlamaktadır.
 • Bahçelerde genelde havuz olduğu için müstakil evler tatil yapmak ya da rahatlamak için de kullanılabilecek son derece özel alanlardır.
 • Komşular ile sorunlar yaşamak ya da ortak kullanım alanları gibi sorunlar barındırmadığı için de ev sahiplerinin rahat etmesine yardımcı olurlar.

Konut kredilerine talepler gerçekçi mi? Hakkında detaylar yazımızdadır.

Müstakil Ev Dezavantajları Nedir?

Müstakil ev dezavantajları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kuruldukları alan itibariyle geniş bölgelere ihtiyaç duyulduğundan müstakil evler genelde şehir merkezinin dışında bulunurlar ve ulaşım için genelde yürüme mesafesinde bulunmazlar. Bu yüzden özel araç ihtiyacı doğurabilirler.
 • Müstakil evin ve bahçenin yönetimi ile tamamıyla ev sahipleri ilgilenmelidir. Eğer kendileri ilgilenemeyecek olurlarsa çalışan tutmalıdırlar. Özellikle geniş bahçe ve havuz bakımı yer yer teknik konular olduğu için bu konuda zaman ya da tecrübe sahibi olmayan kimseler zorluk yaşayabilmektedirler.
 • Tüm temizlik işlemleri ile ev sahiplerinin ilgilenmesi gerekmektedir. Bu bakımdan bahçenin bakımı, yaprakların toplanması, dış yalıtımda oluşan sorunlar gibi durumlarda ev sahiplerinin müdahil olması gerekmektedir.
 • Müstakil evlerin yapımlarına göre değişmesine rağmen su baskını gibi olaylar daha sık görülebilmektedir. Aynı zamanda müstakil evler genelde iki katlı yapıldığı için asansör olmadığından yaşlı kimseler için merdiven inip çıkmak yorucu olabilecektir. Bunun yanında müstakil evlerin korunması da belirli riskler taşımakta ve tamamen ev sakinleri tarafından güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz yorum yok.
 • Yorum Yap