Mutfak Dekorasyonu İçin Püf Noktaları

Mutfak dekorasyonu , mutfağımızı rezil ya da vezir eden işlemlerden biridir. Evinizin hangi noktasında en çok vakit geçiriyorsunuz? Bu sorunun cevabı kimileri için oturma odası, kimileri içinse mutfak olabilir. Zira günümüzde mutfaklar, yemek pişirme alanının dışında sohbet, bir araya gelme alanı ve dahi yeni geliştirmelerle harika bir oturma bölümü olarak kullanılabiliyor.

Bir lezzet düşkünü olarak her birimiz gün içinde mutfaklarda ne kadar vakit harcadığımızı düşündüğümüzde en az 3 – 4 saat cevabını verebiliriz ortalamada. Bu da hiç de azımsanacak bir zaman dilimi değil. O halde bulunmayı tercih ettiğimiz ve sevdiğimiz mutfakları en iyi şekilde nasıl değerlendirebiliriz gelin hep birlikte bakalım…


Mutfaklarda İşlevsel Alan Kullanımı


Mutfakların metrekaresini en sağlıklı şekilde kullanmak çok önemli bir konu. Çünkü mutfağın içinde hareket alanınızı ne kadar çok kısıtlarsanız o kadar az hareket edebilirsiniz böylelikle de işlem süreniz uzayacaktır. Bu da size hayattan ve zamandan büyük ölçüde süre kaybettirir. Aslında bu konuda size en çok alan ve hız kazandıracak konu sizin alışkanlıklarınızdır. Örneğin ada mutfak kullanımını seviyor musunuz? Yoksa her zaman mutfak hayaliniz ortası açık bir mekan mı bu önemli. Mutfak dekorasyonu istekleriniz ve imkanlarınız doğrultusunda gerçekleşecektir.

Mutfak Dekorasyonu Ve Işık Alan Bir Mutfak

Elbette ışık alan bir mutfak, almayan bir mutfaktan daha çok bulunmayı isteyeceğimiz bir alan olacaktır her zaman. Bu yüzden seçimlerimiz mutlaka ışık alan bir mutfaktan yana olmalı. Karanlık bir mutfakta kimse uzun uzadıya vakit geçirmek istemez. Yanı sıra mutfağınız aydınlık bir pencereye sahip olsa da renk oyunları ile bu ışığı destekleyebilirsiniz. Söz gelimi minik bir mutfağınız varsa bile aşağıdaki gibi aydınlık renklerle donatarak mekanı daha ferah ve geniş kılabilirsiniz.

Mutfak Alanında Bölümler

Kusursuz bir konseptte hazırlanan mutfaklarda gerekli alanlar her zaman birbirine yakın konuçlandırılır ki bu size mutfağınızda hakim bir güç kaynağı sunar. Örneğin ürünleri yıkama alanı, kesme – doğrama tezgahı, kap- kacak – tencere gibi envanterlerin bölmelerinin yakın olması artı tüm bunlarla çevrelenmiş bir pişirme bölümü işlerinizi kolayca yoluna koymanızı sağlar.

Mutfaklarda Ek Alanlar

Eğer kiler dolabı, ürün çekmeceleri, kap – kacak – tencere bölümleri size yetmiyorsa ve yerinizde imkan veriyorsa mutlaka ek dolaplarla bölüm alanlarınızı geliştirebilirsiniz.

Yine işlevsel ve aydınlık bir mutfak için camekanlı dolapları ve aynaları da mutfağınızda kullanabilirsiniz. Eviniz imkan verdiği ölçüde mutfağınıza her zaman eklemeler ve ilave bölümler yapabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap