Nasıl Bir Ev Satın Almalıyım? (Nasıl Karar Verilir?)

Ev almak isteyenler için en önemli konuların başında nasıl bir ev satın almalıyım sorusu gelmektedir. Çünkü uzun yıllar kredi tutarları ya da birikimler sonucunda alınacak evin ihtiyaçlara doğru şekilde yanıt vermesi gerekmektedir. Temel noktalar göz önünde tutulmadığında alınan evden memnuniyet duymak pek mümkün olmamaktadır.

Ev Almaya Nasıl Karar Verilir?

Ev almaya karar verme sürecinde öncelikle ev alırken dikkat edilecekler konularına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan temel noktalara dikkat edilmesi halinde alınacak ev çok daha kullanışlı ve ihtiyacı doğru şekilde karşılayan bir ev olabilecektir.

Konutu satmak isteyenler için 5 öneri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Aile Yapısına Uygun Olmalı

Öncelikli olarak alınmak istenen evin hangi amaçla kullanılacağına karar verilmelidir. Genelde iki ana etmen ev alımında etkilidir. İlki yatırım yani mülk sahibi tarafından bizzat kullanılmayacak ev almaktır, diğeri ise bizzat mülk sahibinin oturacağı bir ev almaktır. Eğer yatırım amacıyla ev alınıyorsa bölgesi, fiyatı, ilerideki potansiyeli, kira getirisi gibi konulara dikkat edilmelidir. Özellikle fiyatı düşük olan evlerin bulundukları bölgenin çeşitli yatırımların devlet ya da özel sektör tarafından yapılması (AVM açılması, hastane, okul, üniversite vb. yapılması, metro ya da tramvay gibi toplu taşıma güzergahında olması gibi etmenler) ev fiyatını ileride çok yükseltecektir.

Fakat kişisel kullanım için ev alınacaksa bu durumda evin aile yapısına uygunluğu göz önünde tutulmalıdır. Örneğin bekar olan bir kimse için 2+1’den fazla odaya sahip ev almak fazladan masraf olabilecektir. Aynı şekilde bir çocuktan oluşan toplamda 3 kişilik aile için de en az 2+1 ev almak gerekmektedir. Bu bakımdan aile bireylerinin sayısına, ileride doğabilecek çocuklar da göz önünde tutularak ev tercihinde bulunulmalıdır.

Evin İhtiyacı En İyi Şekilde Karşılaması Hesaplanmalı

Ev alımında dikkat edilecekler arasında evden beklenenleri karşılaması göz önünde tutulmalıdır. Örneğin apartman dairlerinde oturmak istenmediğinde, geniş bir bahçe alanının olması ya da havuzun bulunması tercih edildiğinde müstakil evlere yönelmek çok daha mantıklı olacaktır. Aynı zamanda evcil hayvanların da olması istendiğinde çoğu apartman, daire içinde evcil hayvan beslemeye izin vermediği için yine müstakil eve yönelmek iyi olacaktır.

Bütçe Belirlenmeli

Ev alımı için en önemli noktaların başında bütçenin belirlenmesi gelmektedir. Belirlenen bütçenin gerekli durumlarda biraz üstüne de çıkılabilmesi göz önünde tutularak hesap yapılmalıdır. Çünkü ev alımında tapu masrafı başta olmak üzere çeşitli masraflar alıcı tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda bütçeye göre ihtiyacı en iyi şekilde karşılayacak evlere yönelmek gerekmektedir. Düşük bütçeler ile müstakil ev almak pek olanaklı olmadığı için, bu durumda lüks ve ihtiyacı fazlasıyla karşılayacak dairelere yönelmek daha iyi olacaktır. Ancak ev satın almak için büyük bütçeler söz konusuysa bu durumda da daire almak dezavantajlı olabilmektedir. Bu yüzden bütçe hesabı üzerinden ev tercihinde bulunmak yarar sağlayacaktır.

Müstakil evde oturmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Binanın Teknik Özellikleri Göz Önünde Tutulmalı

Ev almaya karar vermek aşamasında en önemli noktaların başında binanın teknik özellikleri gelmektedir. Bu bakımdan bina yaşı, yapısı, yalıtımı, alan kullanımı gibi özelliklere mutlaka dikkat edilmelidir. Binanın deprem riskinin olup olmadığı, yalıtım konusunda ne durumda olduğu, kentsel dönüşüme uğrayıp uğrayamayacağı gibi bilgiler önceden öğrenilmelidir. Aynı şekilde evin bulunduğu mahalledeki altyapı hizmetleri de detaylı olarak öğrenilmelidir. Aksi halde özellikle kanalizasyon ya da internet bağlantısı gibi altyapı sorunları çok büyük sorunlar çıkarabilmektedir. Son olarak binanın ışık görüp görmediğine de dikkat edilmelidir. Işık almayan bir bina oturanları için oldukça riskli durumlar yaratabilmektedir. Bu noktalara ev alırken dikkat edilmesi halinde kullanışlı ve ihtiyacı karşılayan evi almak mümkün olmaktadır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap