Online Gayrimenkul Satışı Hakkında 5 İpucu

Online Gayrimenkul Satışı Hakkında 5 İpucu

Online gayrimenkul satışı ilk kez duyduğunuz bir kavram olarak size güvenilir gelmeyebilir. Ancak yeni bir sosyal düzene doğru ilerlediğimiz bugünlerde konut satışında çok farklı yöntemlerin de kullanılmaya başlayacağını söylesek şaşırmazsınız.

Hijyen ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle durgunlaşan konut sektörü, özellikle ekonomik dengelerin değişmesiyle şekil de değiştirdi. Alım satım konusunda bir araya gelemeyen alıcı ve satıcı için en iyi alternatif online ev ziyaretleri oldu. Bu konuda uzun vadeli gelişmelere gebe bir dönem içindeyiz. Yapay zeka teknolojilerinden gerçek zamanlı uygulamalara kadar çok sayıda çalışma yerinizden kalkmaktan gayrimenkul alıp satmanıza olanak sağlayacak hale gelebilir. Ama şimdilik oluşuracağınız acil durum planınızda daha farklı yaklaşımlar içine girebilirsiniz.

Akıllı telefonlar, görüntülü konferanslar ve benzer online iletişim kanalları aracılığıyla gezilen daireler yine online olarak satın alınabilecek. Peki bu durum nasıl işleyecek? İşte merak edenler için 5 önemli ipucu.

Bilgi Paylaşımı

Bir ürün ya da hizmet sunarken oldukça önemli olan doğru bilgi paylaşımı, ürünün satılma ihtimalini arttırır. Güvenilir bir satıcı profilinin ele alındığı bu süreçte müşteri online görüşmede edineceği izlenime göre sizinle iletişim kuracaktır. Bu yüzden online gayrimenkul satışı konusunda önceliğin gayrimenkulün genel bilgilerinin doğru edinilmesi, belediyeden kayıtlarının incelenmesi ve tapu durumunun net olarak belirlenmesi olduğunu bilerek ön çalışma yapabilirsiniz.

Kaliteli Sunum

İşin kilit noktası elbette kaliteli bir sunum yapabilmektedir. Bunu sağlamak için kullanacağınız online iletişim aracını kaliteli sunum teknikleriyle şekillendirmeniz gerekecektir. Kısa ama yeterli bir tanıtım videosu, mekanın genelini en iyi şekilde sunacağınız 360 derecelik çekimler ya da gerekiyorsa drone çekimleri sunumunuzu zenginleştirecektir. Yaşam alanları ve ortak kullanım alanlarını net gösteren çekimler eksiksiz bir sunum yapmanıza yardımcı olacaktır. Tabi işin en önemli kısmı, kaliteli bir çekim elde edeceğiniz çözünürlüğe sahip olan bir cihaz bulmanız olacaktır. Profesyonel çekim yapma şansınız vasa iyi bir video kamera size yardımcı olacaktır.

Güvenilir Veriler

Güncel veriler sunumunuzu zenginleştirecektir. Konutun satıldığı yerdeki emlak endeksi ve güncel veri paylaşımları yatırımcının  fikrini etkileyecek önemli değerlerdir. Her yatırımcı satın alacağı gayrimenkulun amortisman süresini merak eder. Belediye ve imar durumu gibi bilgilere de ulaşabilirseniz dersinize çalışıp gitmiş olacaksınız. Online gayrimenkul satışı konusunda deneyiminiz yoksa bile elinizdeki saçları ve bilgileri etkin kullanarak kendi stilinizi oluşturabilirsiniz.

Reklamlar

Reklam yapmadan ürünü doğru hedef kitleye ulaştıramazsınız. Bu yüzden sosyal medyayı ve diğer medya iletişim araçlarını kullanarak kitlenize en uygun reklamı yapmaya çalışabilirsiniz.

Facebook, Instagram ve emlak siteleri başta olmak üzere birçok yerde reklam yayınlayarak satışlarınızı ilgili hedef kitlelere ulaştırma şansına ulaşabilirsiniz. Doğru seçimler size doğru müşteri trafiğini getirecektir. Böylece sunumunuzu yapacağınız kitle doğrudan kitleniz olma şansına ulaşmış olacaktır.

Tabi reklam kanalını seçerken dikkatli davranmanızda yarar var. Çünkü farklı reklam türlerini bi arada kullansanız bile hedef kileniz dahilinde değillerse başarılı sonuçlar almanız mümkün olmayacaktır.

Sonuç Odaklılık

Sunumunuzu ilgiyle izleyen ve satın alma potansiyeli yüksek olan müşteriler finans sürecini merak edecektir. Kredi imkanları, ödeme koşulları ve indirim gibi birçok alternatifi de değerlendirdiğinizde online gayrimenkul satışı konusunda doğru kararları verebilirsiniz. Çözüm odaklı bir yaklaşım elde etmek istediğinizde size yardımcı olan sunum elemanlarını güçlendirebilirsiniz. Mesela görüntülü görüşme yaparak satacağınız evin öne çıkan özelliklerini canlı olarak gösterebilirsiniz. Genelde satın alma kararı veren müşteriler zaman kaybetmeden harekete geçer. Yani kararı net olan bir müşteriniz varsa kısa sürede satışınız sonuçlanacaktır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap