Sabahtan Akşama Değişen Konut Kredisi Faizleri

Konut satın almak isteyenler için çok düşük oranlarla konut kredisi faizleri avantaj yaratmıştı. Ancak altın ve dövizdeki ani yükseliş konut kredilerine de sıçradı. Bu da sabah farklı, akşam farklı kredi faiz oranları teklif eden bankalara olan güveni azalttı.

Ev almak isteyen kararsız yatırımcıya darbe olan bu durum, konut kredisi başvurularında da birçok sıkıntı yaratıyor. Değişen faiz oranları geri ödeme miktarında ciddi bir fark yaratıyor. Sabah başvuru yapılarak teklif edilen konut kredisi çıkana kadar faiz oranları değişiyor. Bu da ev satışlarını olumsuz etkiliyor.

Konut Kredisi Faizleri Dengelenecek Mi?

Kamu bankalarından talep edilen krediler her 10 konuttan 6’sı için tercih edildi ve yüksek satışlar gerçekleşti. Ancak halen satışta olan konutlarda fiyat indirimi de olduğu halde satışların gerçekleşmemesi yükselen faizler nedeniyle mümkün olmuyor.

Devletin müdahalede bulunmadığı bankalarda faizler ciddi bir yükseliş gösterirken kamu bankalarında da oranlar arttı. 0.64 olan konut kredisi faizleri şu an %1’in üzerinde. Bu da geri ödemelerde ciddi bir artışa neden olduğundan yatırımcı yükselişe giren altın ve dövize yönelmeye başladı. Özellikle konut kredisi kullanmak isteyenler düşük oranlı faizleri kaçırdığı için ev alma planları erteledi. Bu da konut stoklarında birikmeye neden oldu.

Dövizi ve Altını Olan Kar Etti

Döviz ve altın odaklı yatırım yapanlar için ciddi bir kazanç imkanı sağlayan ani yükselişler, konuta olan ilgiyi azalttı. Daha fazla kazanç için parasını bu alanlara yatıran tüketiciler, konut alımlarını askıya aldı. Emlak sektörü bu yüzden yeni bir krizin eşeğine ulaştı.

Ev Alma Hayalleri Suya Düştü

Kararsız müşterilerin daha düşük fiyatlı konut alma hayalleri de böylece suya düştü. Daha az ödeme yaparak konut alma fırsatını kaçıran kararsız yatırımcılar ciddi bir yükseliş gösteren kredi faizleri nedeniyle bu hayallerini ertelemek zorunda kalıyor.

Özellikle daha önce hiç konut almamış olanlar bu fırsatı kaçırdı. Corona nedeniyle birçok sektörde yaşanan olumsuz hava emlak sektörüne de yansımak üzere.

Kiralık Konutlar Da Boş

Ev sahiplerinin yüksek kira bedelleri ve depozitolarla kiraladıkları kiralık dairelerde de durum farksız. Kiracıların şikayette bulunduğu yüksek depozito bedelleri ve kiralar nedeniyle birçok daireye kiracı bulunamıyor. Kiraya verilen dairelerdeki keyfi artışlar hem kiracıları zor durumda bırakıyor hem de ev sahiplerinin dairelerinin elde kalmasına neden oluyor.

Birçok ülkede devletin müdahale ettiği bu duruma ülkemizde henüz bir düzeltme yapılmadı. Özellikle kiracıları mağdur eden bu durum, ev sahibi olmak isteyen yatırımcıların da gözünden kaçmıyor.

Konut Kredisi Faizleri Yine Düşer Mi?

Konut kredisiyle konut almayı düşünen yatırımcıların Eylül ayını beklemeden alım yapmaları tavsiye ediliyor. Konut faizlerinin Eylül’de daha fazla olacağını tahmin eden uzmanlar yüksek kredi borçlanması içinde olan ülkenin ekonomik gidişatının da dengesinin bozulacağını öngörüyor.

Konut almak için uzunca bir dönem kredi faizleri düşmeyecek. Bu da konut kredisi faizleri için hala düşüş beklentisi olan kişileri olumsuz etkileyecek.

Emlak Katılım’dan 5 Milyarlık İhraç Atağı

Emlak Katılım Bankası 5 milyarlık konut ihracına hazırlanıyor. Nitelikli yatırımcıya yönelik olarak 5 milyarlık tavan üzerinden tahsis edilecek kira sertifikaları için çalışmalar başladı. KAP’a yapılan açıklamada Emlak Katılım Varlık tarafından yapılacak ihraç işleminde 60 aya uzanan vadelerle kira sertifikası ve çeşitleri sunulacak. 

Geçtiğimiz haftalarda konut finansmanı kar oranlarını da değiştiren banka, konut finansmanında 120 aya varan vadelerle destek veriyordu. 0.95 kar oranıyla çalışan ve ev almak isteyenlere hitap eden birçok kolaylık yapan Emlak Katılım Bankası, artan konut kredisi faizleri piyasada yaşanan dengesizliklerden etkilenmek istemeyenlere birçok fırsat sundu. 

Yabancı Yatırımcı Çekecekler

İkamet nedeniyle zorunlu hale gelen konut yatırımlarında yabancı yatırımcı çekmek isteyen konut sektöründe çok sayıda indirim ve avantaj bulunuyor. Dalgalanan konut kredisi faizleri sabah ve akşam farklı oranlarla çıktığı için yatırımcı alışlar konusunda şaşkın durumda. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap