Sıfır Daire Alırken Yapılan Masraflar

Birikiminizi yaptınız, daire satın almaya karar veriniz. Aradınız taradınız ve kendinize uygun, yatırım amacınıza cevap veren bir daire buldunuz. Fiyat da güzel! Bitti mi? Hayır! Peki daire satın alırken yapılan görünmeyen masraflar nelerdir?

Sıfır Daire Alırken Yapılan Masraflar – Dairenin Bedeli

Daire alırken yapacağınız en büyük masraf tabi ki dairenin bedeli olacaktır. Banka kredisi ile daireyi alıyorsanız, bankalar ekspertiz değerinin yüzde 75’ine kadar krediyi verirler. Ancak kalan yüzde 25’lik dilimi nakit olarak daireyi aldığınız kişiye ödemeniz gerekir.

Sıfır Daire Alırken Yapılan Masraflar – Tapu Harç Masrafı

Normalde alıcıdan ve satıcıdan olmak üzere yüzde ikişerlik dilimden toplamda yüzde 4 olan tapu harcı, uzun bir süre yüzde birer buçuk olarak paylaştırılmış ve toplamda yüzde 3 oranına indirilmişti. Ancak bu indirim sona erdi ve tapu harcı yeniden %4’e çıkarıldı. Uygulamada bu %4’lük dilim tamamen alıcı tarafından ödenmektedir. Ev alırken tapu işlemleri nasıl yapılır başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Sıfır Daire Alırken Yapılan Masraflar – Döner Sermaye

Tapuda işlem başına döner sermaye ücreti ödenir. Bu ücret her yıl bir değerde sabitlenir. 2020 yılı için bu değer 178,50 TL olarak belirlenmiştir.
Daire Alırken Yapılan Masraflar

Sıfır Daire Alırken Yapılan Masraflar – Emlakçı Komisyonu

Dairenin satış bedelinin yüzde ikisi oranında emlakçıya komisyon ödenir. Bu emlakçı komisyonu hem alıcı hem de satıcı tarafından yüzde 2 olarak ödenir. Yani emlakçı dairenin fiyatı üzerinden yüzde dört oranında para kazanmış olur.

Abonelik Masrafları

Su, doğalgaz ve elektrik abonelikleri de sıfır daire satın alırken yapılan masraflardandır. Şehirden şehire değişen bu tutarlar, dairenin metrekaresine göre de değişkenlik göstermektedir.
Ev Alırken Yapılan Masraflar

Deprem Sigortası – DASK

Zorunlu deprem sigortası da daire alırken yapılan masraflar arasındadır. Dairenin metrekaresine göre değişen bu tutarı ödemek mecburi. Çünkü abonelikleri alabilmeniz için çoğu zaman zorunlu deprem sigortasına ihtiyacınız olacak.

Sıfır Daire Alırken Yapılan Masrafların Toplam Oranı Nedir?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; sıfır daire aldığınız için tadilat masrafınızın olmaması sizin için büyük bir şans. Çünkü sıfır dairelerde oluşacak kusurlar müteahhitin sorumluluğu altında. Diğer masrafları ise şöyle sıralayabiliriz;
ÖRNEK: (Bedeller yaklaşık yazılmıştır.)
Daire bedeli: 300.000 TL
Tapu harç masrafı: 12.000 TL
Döner sermaye: 162 TL
Emlakçı komisyonu: 6.000 TL
Abonelik masrafları: 2.000 TL
Dask: 300 TL
Toplam ilave masraf tutarı: 20.462 TL
İlave masraf oranı: %7

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap