Sıva Nedir?

Sıva, iç duvarları ve tavanları kaplamak, korumak ve süslemek için kullanılan bir yapı malzemesidir. Ayrıca tavan dekorasyonu, kornişler ve benzeri gibi mimari pervazlar oluşturmak için de kullanılabilir.

En yaygın sıva türleri, su ve kum içeren bir alçı, kireç veya çimento bileşimidir. Sıvı tipik olarak, imal edilmiş bir kuru toz olarak ve daha sonra çalışan oluşturmak karıştırma ile katı bir macun ve sudan oluşur. 

Sıva Çeşitleri

Kullanılan bağlayıcıya bağlı olarak bir dizi farklı alçı türü vardır:

Alçı Sıva

Modifiye edilmemiş sıva, karıştırıldıktan yaklaşık 10 dakika sonra kıvam almaya başlar, ancak 72 saat geçene kadar tam oturmayacaktır. Alçı sıva, yangına dayanıklı niteliklere sahiptir.

Kireç Sıva

Kireç sıva, kalsiyum hidroksit (kireç) ve kumdan (veya diğer inert dolgu maddelerinden ) oluşan bir bileşiktir. Bazen çatlamayı önlemek ve büzülmeyi azaltmak için hayvan kılı ile güçlendirilebilir. Sıvı ile temas yoluyla belirler karbon dioksit , kalsiyum hidroksit dönüştüren bir atmosferde daha esnek ve daha nefes alabilirdir.

Çimento Sıva

Çimento sıva , kum , çimento ve su karışımıdır . Normalde yığma iç ve dış mekanlara uygulanır. Düzgün bir yüzey elde etme yeteneğine sahip olmasına rağmen, iç kısmı bazen ek bir bitirme gerektirecektir. 

Kil Sıva

Kil sıva, alçı , çimento veya kireç esaslı sıvalardan daha düşük bir somut enerji ile modern sıvalara daha sürdürülebilir bir alternatif olarak kabul edilir. Mukavemetini artırmak için elyaf katkıları arttırır ve boyama gerektirmez.

Sıva Teknikleri

Alçı tipik olarak, tabakaların sayısı arttıkça yüzey pürüzlülüğüne bağlı olarak katman halinde sürülebilir. Pürüzlü, çıplak duvarlar üç kat sıva gerektirebilirken, alçıpan sadece 2 ila 3 mm’lik bir bitirme sıyırması gerektirebilir.

Tipik olarak kuru olarak tedarik edilen alçı bileşimi, doğru kremsi kıvamı elde etmek için özen gösterilerek önce su ile karıştırılmalıdır . 

Alçı daha sonra uygulanabilir duvar haline gelir. İlk kat uygulanır, çizilir ve kurumaya bırakılır. Bunu ikinci kat ve son olarak üçüncü bir son kat takip eder.

Sıva, emek yoğun ve zaman alıcı bir süreçtir ve sonuç olarak kuru astar gibi tekniklerin popülerlik kazanmasıyla son yıllarda düşüşe geçmiştir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap