Toki 2021 Konut Başvuruları

Toki 2021 konut başvuruları için gereken tüm belge ve şartlar açıklandı. Geçmiş yıllarda gerçekleşen başvuru şartlarında farklı bir durum söz konusu olmadığı bu yeni yılda yine aynı prosedürler uygulanacak. Uzun bir süredir Toplu Konut İdaresi adı altında oluşturulan ve maddi durumları yetersiz ve ihtiyaç sahiplerinin konut sahip olmasını amaçlayan kurum bu yıl için de yeni kriterlerini açıkladı.


Toki Başvuru Şartları Nelerdir?


Toki başvuru şartları 2021 yılı için özellikle ekonomik şartlara göre yeniden düzenlendi. T.C. vatandaşı olma zorunluluğu yine devam ederken aylık maksimum 6.500 TL gelir olma şartı aranıyor. Aileyi oluşturan fertlerin toplam geliri en fazla 6.500 TL olabilir. Bu durumda başvuru gerçekleştirebilmek için gerekli olan bir şart gerçekleşmiş oluyor. Bu rakam İstanbul için 7.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu şartın yanı sıra, aile fertlerinden herhangi birinin üzerine kayıtlı taşınmaz bulunmamalıdır. Daha önce ev sahibi olmamış bireylere verilen bir hak olduğundan sahip olunan bir tapunuzun olmaması gerekiyor. Ayrıca başvuru yapılan proje ilinin sınırları içinde oturmak gerekli. Örneğin İstanbul’da oturan bir aday Bursa için başvuru yapamaz. Bu durumda T.C. vatandaşı olup gelir durumunun yetersiz, herhangi bir mala sahip olmayan ve aynı şehirde ikamet ediyor olmanız halinde genel şartlara hemen hemen sahip sayılırsınız.


Toki Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?


Toki 2021 başvuru sahipleri için gerekli belgeler geçmişte olduğu gibi açıklandı. Herhangi değişim söz konusu değil. Buna göre, kimlik fotokopisi, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. emekli sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”. Engelli vatandaşlarımız için gerekli belgeler ise: Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu (en az % 40 engelli olduğuna dair) gerekiyor. %40 altındaki bireyler engelli olarak kabul edilmemektedir. Emekli vatandaşlarımız ise Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadıysa emekli olduğunu kanıtlayan belge veya yazıyı vermek zorundadırlar.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap