Türkiye’de Hangi Şehirlerde Konut Yatırımı Yapmak Mantıklıdır?

Yatırım yapma fikrinin günümüzde yaygınlaşmasına paralel olarak Türkiye’de konut yatırımı yapılacak şehirler hangileridir sorusu çokça konuşulmaya başlandı.
Türkiye’de Hangi Şehirlerde Konut Yatırımı Yapmak Mantıklıdır?
Hem yeni iş sahalarına yönelme hem de konut alarak gayrimenkule yatırım yapma günümüzün ekonomik hayatındaki hedeflerden oldu ve bu amaçlar Türkiye’de konut yatırımı yapılacak şehirler hangileridir sorusunu da öne çıkardı. Verilen cevapların her açıdan Türk ekonomisine ivme kazandıracağı açıktır. 
Türkiye’de deniz turizmi
İş alanında yapılan yeni yatırımlar istihdam ve üretimi artırırken konut alanına yapılacak yatırımlar ekonomide lokomotif kabul edilen inşaat sektörünü canlandıracaktır. Ek olarak konut yatırımları ailelere ev sahibi olma fırsatı vereceği için sonuçta gerçekten mutluluk getiren bir tasarruf da olmaktadır. Dar gelirli yüz bin aileye bile uygun ödemelerle ev sahibi olma fırsatının yaratıldığı günümüzde bütün konut yatırımlarının toplumda sosyal adaleti ve güveni arttıracağı da düşünülebilir. Bu bağlamda çağlar boyu yerleşilen bu topraklar üzerinde belki yatırımcıların daha da kalıcı olmasının zamanı gelmiştir.

Turizmin Konut Yatırımlarına Etkisi

Ev sahibi olmanın insana hissettireceği tatlı duyguların ötesinde Türkiye’de konut yatırımı yapılacak şehirler sorusunu dikkatle incelemek yatırımcılar açısından şüphesiz en önemli konudur. Bu soru aynı zamanda inşaat şirketleri, emlak piyasası ve inşaat sektörünü destekleyen diğer yan sektörleri de birebir ilgilendiren bir husustur. 

Nereden ev alsam diye daha basite de indirgenebilen bu soru gelişen ve farklılaşan dünyanın yarattığı koşulları takip etmeye dayanır. Örneğin turizm sektörünün her zaman hareketli bir alan olacağı açıktır. Alım gücü yüksek olan ülkelerin vatandaşları her zaman için gezmeyi isteyeceklerdir. (Televizyonlarda ve internette nereyi gezelim programlarının hiç bitmemesi bu fikrimizi destekliyor.) 
Türkiye’de termal turizm
O zaman turizme elverişli bölgelerde emlak yatırımı yapmanın yatırımcılar açısından her zaman iyi sonuçlar vereceği açıktır. Günlük dilde söylenecek olduğunda yatırılan para bu şehirlerde ikiye hatta üçe katlanabilir.

Termal Turizminde Kütahya’nın Önemi

Konunun burasında gündeme hangi şehirler diye sormak bir kez daha geliyor. Türkiye’de konut yatırımı yapılacak şehirler üzerinde, başlangıç noktası şeklinde yeniden konuşuyoruz. Ve turizmin çeşitlenmesi olgusuna dayanarak aklımıza hemen termal turizminin yaşandığı bölgeler geliyor.

Yurdumuzun İç Ege Bölgesinin jeolojik yapısından ötürü bu alanda başı çektiği görülüyor. Dünyada termal turizm kapasitesi açısından yedinci sırada olan Türkiye’nin aynı zamanda İç Anadolu, Kuzey Ege ve Marmara bölgelerine yayılmış olan termal kaynak sahaları var. İlgili birimler tarafından hazırlanan Türkiye Jeotermal Kaynaklar Haritasına göre ülkemizde sıcaklıkları ve debileri değişik oranlarda olan toplam 1500 jeotermal kaynak bulunuyor. 

Ama İç Ege Bölgesi olarak adlandırılan kısmın otel imkanları, şifalı suların niteliği ve konfor açısından önce düşünüldüğü bilinen bir gerçektir. Bu bölgede konumlanmış Kütahya’nın ise yeri başkadır. 
Türkiye’de Hangi Şehirlerde Konut Yatırımı Yapmak Mantıklıdır?

Kütahya ayrıca Frigya olarak bilinen tarihi bölgede yer alan bir il merkezi olarak “Kültür Turizmi Gelişim Bölgesi” içindedir. Bu nedenlerden dolayı Kütahya, yazımızın başlığında geçen soruya verilecek en iyi cevaplardan biri olacaktır. Bu ilimiz termal otel, kür merkezi, kaplıca, içmece, gaz ve solunum kürleri, çamur banyoları, iklim ve fizik tedavi merkezleri gibi termal turizmin içinde sayılan taleplerin çoğunu karşılayacak kapasitedir.


Bu güzel şehir her açıdan bakıldığında da konut yatırımları için en iyi merkezlerden biridir. Kütahya 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca ilan edilmiş ve sürekli teşvik alan kültür ve turizm bölgesidir. Gelişmeye açık olan bu bölge Türkiye’de konut yatırımı yapılacak şehirler diye merak edenlerin mutlaka aklında olmalıdır. Daha ayrıntılı bilgi için Türkiye’de konut yatırımı Kütahya neden uygundur başlıklı makaleyi okumalısınız.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap