Türkiye’de Hayat

Türkiye’de hayat birçok kişi için mükemmel bir emeklilik hayali olurken, son yıllarda artan konut yatırımcıları için kârlı bir yatırıma da dönüşüyor.

Emeklilik hayalini ılıman bir iklimde, daha ekonomik yaşam koşullarıyla geçirmek isteyen birçok kişi Türkiye’de hayat nasıl olabilir sorusunun cevabını arıyor. Bir kere gelince ayrılmak istemeyeceğiniz bu ülkede eşsiz mutfak kültüründen sanata, yerel spor etkinliklerinden mis kokulu festivallere kadar çok sayıda detay yaşamı daha çok sevmenizi sağlayacak.

türkiyede hayat nasıldır? sosyal imkanlar hangi şehirlerde var?Coğrafi, iklimsel ve ekolojik açıdan en iyi alternatiflerden biri olan Türkiye, yabancı konut yatırımcılarının yeni gözdesi olmuştur. Son on yıllarda üretilen Türkiye’deki nitelikli ve lüks konutlar, özellikle kalabalık ailelere sahip olan yabancı turistlerin dikkatini çekmeye başladı. Doğa gezileri, deniz ve termal turizm alternatifleri, kış turizminin çekiciliği derken birçok kişi için cazibe merkezi olmaya aday Türkiye, İstanbul sınırlarının dışında da tanınmaya başladı. Konuyla ilgili açıklanan veriler 2019 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 14.7 arttığını gösteriyor.

Peki Türkiye’de hayat yurt dışından gelen bir yabancı için neler vaat ediyor? Aslında bu konuya cevap vermek zor, çünkü herkesin beklentisi, herkesin istediği farklılık gösteriyor.

Türkiye’den Konut Almak

Türkiye kültürel çeşitliliğinin yanı sıra gece hayatı, tarihi dokuları ve misafirperver insanlarıyla Orta Doğu ve Arap ülkelerinden gelen yatırımcıların kendilerini yakın hissettiği bir yerdir. Ortalama 35 bin dolardan başlayan konut fiyatları, kente ve konutun özelliğine göre artmaktadır. Bu ülkedeki hayat şartlarının ideal olduğunu düşünen yabancı bir yatırımcı için büyük şehirlerde 100 bin dolardan başlayan fiyatlarla konut sahibi olmak mümkündür. Türkiye nasıl bir ülke adlı makaleyi şimdi okuyun.

İş yaşamında ve diğer koşullarda düşünülen çok sayıda kent arasından öne çıkan Antalya, adrese dayalı kayıtlar incelendiğinde en çok tercih edilen ilçe olan Alanya ile birlikte Akdeniz Bölgesi içinde dikkat çekmektedir. Zaten Akdeniz ve Ege konuya bölgesel açıdan bakıldığında favoridir. Istanbul ise genelde iş nedeniyle Türkiye’ye gelen kişilerin tercih sebebi olarak birinci sıradadır.

Türkiye’de yaşam koşullarının en ferah olduğu iller Istanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerdir. Büyükşehirlere yerleşim tercihlerinde önce seçilecek lokasyona odaklanmak ve sonrasında yaşanılacak ilçeyi seçmek işi kolaylaştıracaktır.

Sözün burasında Bursa, Gaziantep, Eskişehir, Tekirdağ, Balıkesir, Muğla, Mersin gibi diğer büyükşehirlerden de aday yerleşim yeri olarak bahsedilebilir. Sayılan bu kentlerin hepsi zaten yabancılarla yaşamaya alışıktır ve buralara yerleşenler Türkiye’de hayat kurmak açısından sıkıntı çekmezler.

Özellikle Muğla’nın Bodrum, Marmaris, Fethiye, Köyceğiz, Datça gibi ilçelerindeki hayata çok sayıda yabancı katılmıştır. Buralarda yaşayan yerli halkın İngiliz, Alman, Avusturyalı, hatta Kanadalı komşuları vardır. Çoğu kendi memleketlerinden emekli olmuş bu komşular mahallenin bakkalı, muhtarı veya gençleri ile aksanlı fakat anlaşılabilir bir Türkçe’yle konuşur.
Ayrıca hemen hepsinin kendi evi vardır, bu evlerin tümü bahçelidir. Zaten Türkiye’ye yerleşmiş yabancı emekliler mali açıdan sıkıntı çeken emekli grubu içinde değildir. Türkiye’de bir yabancı olarak yaşamak, ev alıp yatırım yapmak, hatta arazi ve meyve bahçesi gibi diğer gayrimenkul yatırımlarını düşünmek onlar açısından her zaman kârlı sayılmaktadır. Sırf bu nedenle bile Türkiye’de hayat yabancılar açısından avantajlı sayılıyor. Bu arada yukarıda sözü edilen şehirlere Kütahya gibi en mutlu il seçilen termal turizm merkezleri, Artvin gibi doğa harikası yöreleri, Isparta gibi lavanta ve gül cennetlerini ekleyebiliriz.

Türkiye’de Yaşamanın Fiyatlar Dışındaki Kolaylıkları

Ülkemize hem gayrimenkul alarak hem de iş düşüncesiyle yatırım yapmanın fiyatlardan başka avantajı da vardır. Türkiye tarih boyunca Doğu ile Batı arasında bir köprü olmuştur ve yaşanan hayat pek çok Ortadoğu ve Arap ülkesinden daha fazla batıya dönüktür.

Eğitim, sağlık, hava, kara ve deniz ulaşımı, ülke içi ulaşım, eğlence, laik adalet olgusu, iletişim ve sosyal hayat çok daha fazla gelişmiştir. Bu da ülkemizi her açıdan çok daha cazip hale getirmektedir. Ek olarak Türkiye gerçekten turizm açısından bitip tükenmeyecek zenginlik taşımakta, bu zenginliğe örneğin termal ve sağlık turizmi gibi dünyada iddialı olduğu sahaları da eklemektedir.
Gelişmiş ülkelerde yaşayan orta yaşın üzerindeki kişiler arasında sağlık sorunlarını Türkiye’de gidermek çok yaygındır. Örneğin estetik ameliyatlar ve diş tedavileri konunun yaygın örneğidir. Bu sayılan unsurlara yardımseverlik, cana yakınlık gibi psikolojik özelliklerimizi, pek çok ülkeden daha temiz olan solunacak havayı ve pazarlardaki sebze meyve bolluğunu da eklersek Türkiye’deki hayatın yabancılar açısından çok rahat bulunduğu söylenebilir.
İş hayatına yatırım yapan yabancılar için de vergi miktarları, kolaylıkları ve iş gücü ucuzluğu Türkiye’yi tercih etmenin nedenleri içindedir. Fakat yabancı yatırımlar aynı zamanda ülkemizde büyük bir istihdam kaynağıdır. Örneğin Ford’un Kocaeli Fabrikaları Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim üssü olarak kabul edilmektedir ve binlerce kişiye iş sağlamaktadır.
Yazılan bu cümleler bir arada düşünüldüğünde Türkiye’de hayat yabancılar açısından güzeldir sonucu çıkıyor. Kendi vatandaşları ise zaten bu toprakların hayranıdır.

Gayrimenkul Yatırımlarının Verdiği Güç

Hayatta ev sahibi olmak, kendini bir yerlere ait hissetmek, tasarruf yapabilmek insana her zaman güven verir. Sonuçta artık kiracı olarak yaşadığı dertler ortadan kalkmıştır. Yaşlı kuşaklar bazen başım içerde, ayaklarım dışarda kalsın, yeter ki bir evim olsun, benim olsun diyerek işleri fazlasıyla dramatize etmiş olsalar bile günümüzde ev sahibi olmak hem krediler, düşük faizler, sosyal konutlar gibi etkilerin sonucu kolaylaşmıştır hem de yapı sektörü artık gayet kaliteli konutlar yapmaktadır.

Açıklananlar arasında bu yılın Ocak ayında ülke genelinde satılık konutların sayısının 905 bin civarında olduğu bilgisi de yer alıyor. Bu rakamlar yurt çapındaki emlak piyasasının durumu hakkında olumlu fikirler veriyor. Emlak piyasası her zaman için Türkiye’de hayat, özellikle ticari hayat içinde pay sahibidir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap