Türkiye’de Kış Turizmi
Genelde yaz turizmiyle uzak ara fark yaratsa da Türkiye’de kış turizmi de hatrı sayılır seçenekler sunmaktadır.

Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinin gözdesi olan Türkiye’de kış turizmi oldukça önemli bir noktadır. Son derece özel bir coğrafi konumu olan Türkiye’de; Bursa, Erzurum, Nevşehir, Bolu ve Kayseri gibi kentlerde güvenle kış turizmi yapılabilir. Profesyonel kayakçıların dahi tercih edeceği yerlerde eğlenceyi kış mevsiminde de yaşayabilirsiniz.

Özellikle yaz sezonunda Türkiye’ye gelip bir kış geçirmek isteyenler için yapılacak listesine birçok alternatif eklemek mümkün oluyor. Kar tatili yapmayı sevenler ve termal turizmi de aradan çıkarmak isteyenler birçok farklı bölgede bulunan kayak merkezinden yararlanabiliyor.
Biraz da kışın bakalım diyorsanız, sizin için en eğlenceli alternatifler yazımızda!
İşte sizin için en eğlenceli alternatifler!

Kütahya – Murat Dağı Kayak Merkezi

Kütahya’da bulunan Murat Dağı Kayak Merkezi, birçok kişinin özel olarak keşfettiği duraklar arasındadır. Gediz ilçe merkezine 25 kilometrelik bir mesafesi olan Murat Dağı’nda sezon 10 Ocak’ta açılıyor. Türkiye’de kış turizmi için en mükemmel manzaralarına sahip olan bu merkezde, 1735 metrelik 3 ayrı piste sahip olan bu alanda snowboard, kızak ve kar motorlarıyla eğlencenin tadına varabilirsiniz. Akşam güneşinin en güzel renklerine şahitlik edeceğiniz bu bölgeye takılıp kalmanız sürpriz olmayacaktır.

Bursa – Uludağ

7 bin yataklık kapasitelerle faaliyet gösteren Uludağ, 20. kayak pistine sahiptir. Dikkat çekici özelliği ise gündüzleri sıcak sulara girerek yorgunluğu atma şansına sahip olmanızdır. Dünyanın her yerinde bilinen bir kayak merkezi olarak dikkat çeken Bursa Uludağ, oldukça kalabalıktır. Yılbaşı ve tatil dönemlerinde yer bulmak oldukça zor olabilir.

Erzurum – Palandöken

Termal turizm ve kayak denildiğinde ikinci bir alternatif olan Erzurum, Uludağ’dan sonra Türkiye’nin en bilinen kış turizmi durağıdır. Yedi bin yıllık tarihi geçmişi ve uzun süren karlı gün sayısıyla kış turizminin parlayan yıldızı olan bu kent, Rus, Gürcü, İran ve Polonya gibi ülkelerden sıkça ziyaretçi ağırlamaktadır. Konforlu ve lüks bir konaklama alanı vardır. 

Kayseri – Erciyes

Kayseri Belediyesi tarafından ciddi bir yatırımla yapılan kayak merkezi, hem ekonomik hem de sakin bir seçenek olarak dikkat çekmektedir. Kış turizmin popüler rotalarından biri olan bu duraklarda Ocak ayından itibaren kış tatili yapmak mümkün olmaktadır. Önceden rezervasyon yaptırarak merkezin açık olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

Bolu Dağı

Bolu’da sabah kayak yaparken akşam kaplıca sularıyla konforu sürdürebilirsiniz. Şifalı sıcak suları aile büyükleriniz tercih ederken, gençler kayak keyfini doyasıya yaşayabilir. Zaman zaman ulaşım sıkıntıları yaşansa da bu bölgenin popülerliği yerli ve yabancı turistleri epeyce çekiyor. Türkiye’de kış turizmi için en geniş seçenekleri sunan bu kentte şehir içi geziler de yapabilir, Abant bölgesini her mevsim ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya’nın tadını 12 ay çıkarmak isteyenler kışın da bu kentte birçok durak olduğunu keşfedecektir. Kar kalınlığının 50 ile 100 metreye kadar çıkabildiği bu merkezde iki tane kayak pisti bulunuyor. Konaklama konusunda da oldukça geniş alternatifler bulmanızı sağlayan Antalya, iki teleskiye sahip olan bu güzelliği Saklıkent bölgesinde saklıyor.

Kapadokya

Belki kar tatili hayaliniz yok ama kış tatili denildiğinde çok farklı bir alternatif olan Kapadokya’yı seçebilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarını balonlarda karşılayabilir, enfes tarihi izlerin peşinde kilometrelerce yürüyebilirsiniz. Beğeni kazanan birçok durak noktasında kış sezonunu da dolu dolu geçirmenizi sağlayacak seçeneklere ulaşabilirsiniz. Türkiye’de kış turizmi için en şık alternatiflere ulaşmanızı sağlayacak olan Kapadokya iyi bir durak olacaktır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap