Türkiye’de Konut Yatırımı İçin Kütahya Neden Uygundur?

Türkiye’de Konut Yatırımı İçin Kütahya Neden Uygundur?

Gayrimenkul piyasasında konut yatırımı için uygun şehirler hangileridir sorusu Türkiye’de konut yatırımı için Kütahya neden uygundur şeklinde de sorulabilir.

Kütahya konut yatırımı alanında kendine güveniyor ve Türkiye’de konut yatırımı için uygun şehirler sorusuna adeta en net yanıtı veriyor. Bu yılın Şubat ayında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) yaptığı en mutlu 20 şehir içinde yüzde 74’lük bir oranla beşinci sırada gelen Kütahya aynı zamanda bu soruya ferahlatıcı bir cevap da vermiş oluyor.

kütahya hakkında bilgiler

Çünkü artık bizim insanlarımız da yerleşim yeri düşünürken mutluluk, güvenlik, doğa, sosyal hayat, hava durumu gibi unsurları fiyatlar ile birlikte ele alıyorlar. Üstelik Kütahya’nın bütün dünyada gelişmeye başlayan termal turizm olgusu için de şimdiden hatırı sayılır bir öneme sahip olduğu ortaya çıktı. Bu da şehrin gelecekteki durumunun çok parlak olacağı fikrini destekliyor. Turizm hareketliliği şehirlerin kaderlerini hep değiştirmiştir.

Kütahya’da Emlak Sektörü ve Fiyatlar

kütahya konut projeleri

Bu parlak kaderden en çok etkilenecek sektörlerden birisi de şüphesiz şehrin emlak piyasası olacaktır. Türkiye’de konut yatırımı için uygun şehirler sıralamasında Kütahya şimdiden üst sıralardadır.

Turizmin getireceği canlılığın ve geliştireceği ekonomik durumun yanında Kütahya kültür turizmi (şehir Frig vadisi denilen alan içindedir), iki büyük devlet üniversitesinin olması, ülkemizde güneyden kuzeye giden ulaşım ağının kavşak noktalarından birinde yer alması ile de gelişecektir.

kütahyada eğitim

Porselen yapımı ile ünlü bu kentimizde zaten eskilerden beri gelen ticaret hayatı ve ünlü markaların merkezleri vardır. Bütün bunların sonucunda ev alıp yatırım yapmak isteyenler için Kütahya’nın uygun bir seçenek olduğu ortadadır.

Bu durumda akla hemen Kütahya’daki konut fiyatları geliyor. Tamamen ortalama rakamlar baz alınarak verilen bilgilerde şu anda 100 metrekarelik bir evin 300 bin lira civarında olduğu görülmektedir. Bu durumda ortalama maliyet metrekare başına yine yaklaşık 3000 liradır.

Yatırımcıların merak ettiği bir diğer husus geri dönüş süresidir. Bu süre Kütahya için şimdilik 14 yıl olarak verilmektedir. Yazıda bahsedilen gelişim dikkate alındığında bu süre çok daha kısalabilir. Yine konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Kütahya’da satılık daire fiyatlarının aylık ortalama 1,9’luk bir artış gösterdiği geçmektedir. Bu artış üç yılda yüzde 38’e, beş yılda ise yüzde 49’a çıkıyor. Termal turizm etkisinin bu artışı da fazlalaştıracağı bellidir. 

Türkiye’de konut yatırımı için uygun şehirler içinde Kütahya hep olacaktır. Kütahya konut yatırımı alanında güvenli bölgedir. Özel sektörden farklı çalışsa bile 2018 yılı içinde TOKİ’nin Kütahya İnköy ilçesinde yaptığı 627 konutluk tamamlanan projesi ile Kütahya Çavdarhisar’da alt gelir grubu için tamamlanan 304 konutluk projeler bu düşüncenin devlet destekli örneği olmuştur. Tıklayın ve şimdi okuyun: Kütahya nasıl bir yer?

kütahya nasıl bir yer

Neden Kütahya’da Ev Alınır?

Günümüzün bir kaosa dönüşen büyük şehir yaşantısından kaçmak isteyenler artık farklı şehirleri düşünüyorlar. Ama bu şehirlerdeki hayatı olması gereken konforda sürdürebilmek için gerekli koşulların bulunması da arzu ediliyor.

Donanımlı hastaneler, kaliteli okullar, hatta kapsamlı bir üniversite, yumuşak iklim, az trafik, uygun fiyat isteniyor. Kütahya bütün bu talepleri karşılayacak bir şehir. Yatırımcı açısından düşünüldüğünde ise bu şehrin termal turizm yüzünden önü açık. Bu unsurlar bir araya geldiğinde konut yatırımı için uygun şehirler sıralamasında Kütahya kesinlikle dereceye giriyor.

İlaveten Kütahya Belediyesi’nin 27 Şubat 1872 tarihli tasdik mazbatası ile kurulduğunu belirtmek şehrin sosyal tarihi açısından da fikir verecektir. Osmanlı döneminde ise Kütahya Sancağı olarak var olan 14 Anadolu Beylerbeyliği içinde yer aldığı not olarak düşülmelidir. Ama Kütahya şehrinin tarihi antik dönemlere kadar iner. Tarihe meraklı olan ev sahibi adayları için bunun belirtilmesinde yarar vardır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap