Türkiye’de Konut Yatırımı Yapmak İsteyenler İçin Kılavuz

Türkiye’de konut yatırımı yapmak isteyen yabancılar birçok açıdan karlı bir seçim yapmış oluyor. Nasıl mı?

Dört mevsimi en güzel renkleriyle yaşayabileceğiniz Türkiye’de konut yatırımı yapmak istiyorsanız birçok açıdan avantajlısınız demektir. Özellikle konut sektörünün öne çıktığı büyükşehirler yeni projelerle her gelir grubundaki yatırımcıya hitap ediyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Muğla’dan sonra Karadeniz kıyılarında da öne çıkan projeler, doğayla iç içe bir yaşam vaat ediyor. Metropollerde hem 24 saat yaşayan hem de enternasyonel bir yaşam biçimi tercih edenlerin gözdesi ise hala İstanbul!
Türkiye’de Konut Yatırımı Yapmak İsteyenler İçin Kılavuz

Peki konut almak için yasal süreçler nasıl işliyor? Yabancıya konut satışına getirilen sınırlamalar var mı? Hangi belgeler gerekiyor? Hepsinin cevabını sizler için hazırladık!

Türkiye’de Konut Yatırımı Yapmak İsteyenler İçin Kılavuz
Türkiye’de Konut Yatırımı Yapmak İsteyenler İçin Kılavuz

Yabancıya Konut Satışında Yasal Süreç

Yabancıya konut satışında ciddi yaptırımları bulunmayan Türkiye’de, öncelikle satın almak istediğiniz evin malikleriyle tapu müdürlüğüne giderek ön başvuru yapmanız gerekiyor. Ön başvuru sıra numarasına göre alınıyor ve aşağıdaki belgeler isteniyor:
  • Tapu ve bağımsız bölüm bilgileri
  • Kimlik ve pasaport tercümesi
  • Emlak rayiç değeri
  • Zorunlu deprem sigortası (DASK)
  • Alıcı ve atıcının fotoğrafları
  • Yeminli tercüman
  • Yurt dışındaki kişiler için vekalet edecek kişiye yönelik vekaletname
  • İkamet tezkeresi
Eğer konut almadan önce Türkiye’de ikamet ediyorsanız bankalar konut kredisi konusunda da yardımcı olacaktır. Türk Lirası özellikle Dolar ve Euro karşısında değersiz olduğu için Türkiye’de konut yatırımına uygun şehirlerde yatırım yapanların uzun vadede kârları artacaktır.

Yasal olarak en fazla 30 hektarla sınırlı olan taşınmaz alınabilmektedir. Ortalama 250 bin dolarlık bir bütçeyle İstanbul’da lüks segment bir ev almanız mümkün olabilir.

Konut Almak Neden Kârlı?

Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde konut satın almak en karlı yatırımlar arasında görülüyor. Projelerden ev almak için herhangi bir dönemi seçseniz dahi ortalama %5’lik emlak fiyatı artışı nedeniyle kara geçmiş oluyorsunuz. 

Türkiye genelinde emlak fiyatlarında çok küçük yüzdeler dışında düşüş görülmemektedir. Bu yüzden satın aldığınız konutun amortisman süresi de çok uzun olmayacaktır. Genelde lüks konut projelerine yoğun ilgi gösteren yabancı yatırımcılar bu tür alışverişlerde İstanbul dışındaki kentleri de değerlendirebilir.

Ortalama 20 yılda kendini amorti eden konut fiyatlarında her zaman yukarı yönde artış olduğundan satış durumunda alıcı karlı çıkacaktır. Yaşamın ekonomik olması ve birçok iş fırsatının da bulunması nedeniyle Türkiye yeni yatırımcılar için ideal bir ülke olarak dikkat çekiyor.

Nereden Konut Almalı?

Yatırım amacınız kendi oturumunuz adına olacaksa seçeceğiniz lokasyon tercihinize göre değişecektir. Özellikle İstanbul gibi gözde lokasyonlar tarihi ve kültürel açıdan dikkat çekerken, Muğla, Antalya, İzmir gibi kentler ise tatil amaçlı tercih edilmektedir.

Ege bölgesinin iç kesimlerinde ise termal turizmin yaygın olduğu birçok kent daha ekonomik alternatifler bulabilirsiniz. Son yılların yükselen değerlerinden olan Kütahya’da birçok konut projesi lüks ve standart alternatiflerle dikkatinizi çekecektir. Beğeni kazanan birçok proje, gerekli şartları yerine getirdiğinizde kapılarını açacaktır.

Deniz turizmini tercih edenler İzmir, Muğla, Antalya, Mersin, Balıkesir gibi kentleri tercih ederken, termal turizm söz konusu olduğunda Denizli, Kütahya ve Uşak iyi birer seçenek olabilir. Diğer kentlere olan yakın konumları nedeniyle Türkiye’de konut yatırımı yapmak isteyenler için iyi birer alternatif haline gelebilirler.
türkiyede termal turizm

Konut Satın Alıp Vatandaşlık Almak Mümkün

Yabancılar konut satın alarak vatandaşlık elde edebiliyor. Özellikle son 5 yıldır yukarı yönlü bir ivmeye sahip olan yabancıya konut satışında en çok tercih edilen ülke Türkiye oluyor. Ortadoğu ve Arap müşterilerin ilgi gösterdiği ülkede, 250.000 dolar değerinde konut satın alarak Türk vatandaşlığı elde etmek mümkün.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap