Türkiye’de Termal Turizm

Şifalı suların kaynağı olan Türkiye’de termal turizm tatilcilerin deniz turizminden sonra ilk tercihlerinden biri haline geldi.

Türkiye’de Termal Turizm
Yaz turizminin merkezi olan ve dikkat çeken Türkiye’de termal turizm de oldukça popülerdir. Özellikle yaşı ileri olan kişiler için iyi bir dinlence haline gelen kaplıcalar, her mevsim en iyi seçeneklerden olmaktadır. Sağlığına özen gösteren ve kış sezonunda da Türkiye’nin keyfini çıkarmaya devam etmek isteyen biriyseniz mutlaka termal turizmi de denemelisiniz. SPA, masaj ve termal havuzlarla bedeninize ihtiyacı olan dinginliği kazandıracaksınız. Her anın tadını çıkarmanızı sağlayan termal turizmin en güzel alternatiflerini Türkiye’de bulabilirsiniz.

Öncelikle Türkiye’nin neden bu kadar zengin bir ülke olduğunu anlatmamız gerekiyor. Anadolu’nun fay kırıkları deprem riski açısından büyük bir risk altında olmasına neden olsa da, işin iyi tarafı da vardır. Ilıcalar ve sıcak sular bu alanlarda oluşmaktadır. 1300’den fazla sıcak suyun en az 500 tanesi şifalı olarak değerlendirilmektedir.

Eski çağlardan günümüze uzanan zaman diliminde Hierapolis gibi antik kentlerin bu ılıcaların yakınında kurulması, o dönemlerden beri termal su kaynaklarının dikkat çekmesini sağlamıştır. Çoğu kişinin sağlık ve dinlence amaçlı katıldığı termal turizm, Afyon, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya ve Sivas başta olmak üzere birçok kentte yüksek yatak kapasitesine bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar termal turizm konusunda adeta ülkenin başkenti. Gazlıgöl Termal turizm merkezi, Heybeli Termal turizm merkezi ve Hüdai termal turizm merkezi gibi çok sayıda seçenek Türkiye’de termal turizm merkezi Afyon’da bulunuyor. Termal otellerde de bu keyfi yaşayabilirsiniz ama özel duraklar size bu deneyimi daha unutulmaz kılacaktır.

Kütahya

Termal turizmin en hareketli olduğu yerlerden biri olan Kütahya’da 8 tane merkez bulunuyor. Eynal kaplıcaları, Kütahya kaplıcaları, Ilıca kaplıcaları, Yoncalı kaplıcaları, Emet Dereli kaplıcaları ve Gediz Murat Dağı Termal Turizm merkezi gibi seçenekler son derece önemli rotalar arasında yer alıyor. Simav Çitgöl bölgesindeki kaplıcalar ve daha birçok seçenek için konforlu bir konaklama deneyimi yaşanması mümkün olacaktır. Termal otellerde konaklayarak, konforunuzu arttıracak bir tatil planı yapmanız mümkün olabilir. Bunu mutlaka okumalısınız: Kütahya nasıl bir yer?
kütahyada termal turizm

İzmir

Çeşme Ilıca dendiğinde herkesin aklına ilk gelen mükemmel bir deniz ve kumsal oluyor. Oysa buranın meşhur olmasının en önemli nedeni termal oteller oluyor. Narlıdere, Ilıca, İnciraltı, Balçova ve Tavşan adası gibi yerlerde ılıcalar bulunuyor. Urla, Seferihisar ve Gülbahçe de listeye eklendiğinde ortaya çıkan termal turizm seçenekleri yaz turizmini gölgede bırakacak seviyeye ulaşıyor. İzmir’in en önemli termal kaynaklarından olan Bademli Ilıcalı ve Bergama kaplıcaları da ilginizi çekecektir.

Denizli

UNESCO mirası olan Pamukkale Travertenleri Denizli ilinde bulunuyor. Karahayıt kaplıcaları ve Pamukkale şehrin en önemli cazibe merkezleri arasında ön plana çıkıyor. Tabi seçenekler bununla bitmiyor. Özellikle çamur kaplıcaları, Tekkeköy Ilıcaları, Kızıldere Ilıcası ve Akköy’deki hamur kaplıcası ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Türkiye’de termal turizm denildiğinde akan suların durduğu yerlerden biri de Denizli’dir.

Eskişehir

kütahyada termal turizm
Yeraltı sularından zengin olan bir diğer kent ise Türkiye’de termal turizm merkezi Eskişehir. Çevre ilçelerde yer alan kaplıcalar, Sakarılıca, Hasırca, Çardak, Gümüşkonak, Çifteler, Ilıcaköy, Kızılinler gibi birçok seçenektir. Gezilecek yerler konusunda da bir hayli zengin bir tarihi dokuya sahip olan Eskişehir, birçok kişinin kış tatili beklentisini karşılamasını sağlayacaktır.

Aydın

Aydın kentinde de birçok kaplıca vardır. Germencik, Davutlar, Gümüşköy, Kızıldere gibi kaplıcalar Aydın kentinin termal turizmde en önemli temsilcileri arasındadır. Ege bölgesinde bulunan Aydın, hem yaz hem de kış aylarında tatil yapmak isteyen turistler için ekonomik alternatiflerden biridir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap