Türkiye’den Konut Almak İçin En Uygun Dönem
Son yıllarda Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar, Türkiye’den konut almak için en uygun dönem ne zaman araştırmaya başladı.
Özellikle Orta Doğu başta olmak üzere Avrupa ve Balkanlar’dan Türkiye’ye yerleşmek isteyen yabancılar, konut almakiçin en uygun dönem ne zaman merak ediyorlar. Aslında ekonomideki döviz dengesizliklerinin dikkat çektiği zamanlar, yabancı yatırımcılar için çok daha avantajlı. Değer kaybeden Türk Lirası Dolar ve Euro karşısında ciddi bir ivmeye sahip. Yani ortalama bir fiyatla Türkiye’den lüks konut almanız mümkün olabilir.
Yaklaşık 1 milyon TL bütçeyle Türkiye’nin her yerinden orta üstü ve lüks segment konut almanız mümkün olabilir. Konut almak için yılın herhangi bir dönemini seçebilirsiniz. Ancak fiyatların fahiş düzeye çıktığı yaz sezonu yerine Eylül itibariyle doğal fiyatları görebilirsiniz.
Çok sayıda kişinin deniz turizmi için tercih ettiği ülkede aslında kış turizmi de dikkat çekmektedir. Termal sukaynakları, deniz turizmi ve diğer seçenekler için farklı illere rota çevirebilirsiniz.

Konut Almamanız Gereken Dönemler

Konut almamanız gereken aylar, yaz sezonun açıldığı dönemdir. Tatil beldelerinde şişirilmiş fiyatlarla kaşılaşmanız olasıdır. Konut almak için en uygun dönem Eylül ve Ocak ayları arasındadır. Çünkü bu dönemde fiyatlar normal seyrine dönmektedir. Büyükşehirlerde ise tercih edeceğiniz ilçeye göre değişen fiyatlar söz konusu olacaktır. Konut fiyatlarının en yüksek olduğu yerler İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla ve Bursa olarak bilinmektedir. Bu kentlerin bazı ilçeleri ise gerçekten yüksek fiyatlarla satılan lüks konutların olduğu bölgelerdir.
Yabancı yatırımcılar için Kütahya, Aydın, Afyon gibi termal turizm merkezleri son derece ekonomik ve idealdir. Uygun fiyatlarla çok sayıda konut almanızın mümkün olacağı bu kentlerdeki alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

Türkiye’de Konut Fiyatları

Konut fiyatları her zaman yukarı yönlü bir ivmeyle dikkat çekmektedir. Yani herhangi dönemde konut satın almışsanız, birkaç yıl içinde değerinin atacağını göreceksiniz. Özellikle yatırım yapmak için tercih edeceğiniz büyükşehirlerdeki emlak endeksini takip etmeniz sizin için zor olmayacaktır.
300 bin TL’ye satın aldığınız bir konut, bir yıl sonra 320-360 bin TL’ye satılabilmektedir. Bu da karlılık ihtimalinizin her zaman pozitif olmasını sağlamaktadır. Genel olarak tercih edilen büyükşehirler dışında da konut fiyatları yukarı yönlü bir hareket göstermektedir. Konut almak için en uygun dönem aslında kararlı olduğunuz dönemdir. Çünkü bu süreçte çok da fazla düşünmeden konutu satın alarak yeni evinizin keyfini çıkarmaya odaklanabilirsiniz.
Büyükşehirlerde ortalama 350 bin TL’den başlayan konutlar, müstakil yaşam tercih eden kişiler için daha üst seviyededir. Özellikle villa tipi güvenlikli sitelerde 1 milyon liranın üzerinde fiyatlar dikkat çekmektedir. Konut satın alıp kiraya vermeyi düşünüyorsanız, mutlaka emlak endekslerini takip ederek gereken incelemeleri yapın.
Konut almak için en uygun dönem bazı dönemlerde fiyat düşüşleri yaşatan büyükşehir dışındaki şehirlerdir. Istanbul gibi şehirlerde son on yıllarda %75 oranında bir dalgalanma gözlenmiştir.

Yabancılar İçin Konut Kredisi Çekmek Mümkün Mü?

Yabancılar için konut kredisi çekme imkanı vardır. Bunun için bazı kriterleri karşılamanız gerekecektir. Bunun için Türkiye’de bir avukata yetki vermesi, yabancıya satılamaz şerhi olan tapular haricinde birçok mülk için kredi kullanmak mümkün olmaktadır. 

Tabi bunun için ülkeden alacağınız evin teminat olarak gösterilmesi gerekecektir. Ödeyeceğiniz kredi taksitleri bittiğinde konutunuzun resmi sahibi olabilirsiniz. Yurt içinde çok sayıda yabancı konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilmektedir. Satın alacağınız evin %80’ine kadar kredi kullanmanız mümkün olmaktadır. Detaylar için bankalarla görüşebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap