Yazlık Almak İçin En Uygun Dönem Ne Zaman?

Yazlık Almak İçin En Uygun Dönem Ne Zaman?

Corona virüsünün etkisinin yazlık satışlarını arttıracağını tahmin eden uzmanlar yazlık almak için en uygun dönem ne zaman sorusunu soran tüketicilere bu dönemi tavsiye ediyor.

Ortak kullanılan alanlarda bulaş riskinin yükselmesi ve yeni tip sosyal yaşamın planlanması nedeniyle tatil alışkanlıkları da değişecek. Otel gibi konaklama mekanları yerine yazlık fikrinin daha fazla öne çıkacağı önümüzdeki günlerde insanların dış sosyal çevreyle minimum temas edecekleri şekilde bir yerleşim düzenine geçiş yapacağı tahmin ediliyor.

Her şeye yeniden başlamak ve doğaya dönüşün öne çıkacağı normalleşme sürecinde insanların tatil ihtiyaçları da baş gösterecek. Daha çok açık alan etkinliklerine yönelecek olan insanlar, bu şekilde doğaya zarar vermeden farklı rekreasyon alanlarına ihtiyaç duyacaklar. Dolayısıyla tatil planlarını Covid etkisiyle değiştirmek zorunda kalanlar yazlık arayışına girdi bile!

Devre Mülkler Artabilir

Bir dönem oldukça moda olan devre mülk satışlarının artış göstereceğini öngören uzmanlar, tatil anlayışının bu bakımdan değişikliğe uğrayacağını da belirttiler. Oldukça önemli olan bu süreç henüz başlamadan yazlık almak için en uygun dönem arayışları başlamış oluyor. Şimdiden vatandaşlar bütçelerine uygun yazlık ve sayfiye alanları ararken fiyatların da yüksek olması alımların pasif kalmasına neden oluyor.

Mülk sahipleri nakit ve sıcak paraya ihtiyaç duyarken, alıcılar da fiyatların yüksek olmasından şikayet ediyor. İkinci el konutlar kadar sıfır konutlar da alıcıların ilgisini çekecek düzeyde sunuluyor. Merkezden uzak konumlar ve lokasyonlardaki temiz hava gibi etkenler konut fiyatlarını yükseltiyor.

Ücra Yerlerde Fiyatlar Artış Gösteriyor

Kentin uzak noktalarında fiyatların her zaman düşük seyrettiği konutlar fiyat açısından yükselmeye başladı. Özellikle şehir merkezine ve marketlere uzak konumda olan evler %40 oranında artış gösterdi. Bu da yazlık arayışında olan orta sınıf yatırımcıya hitap etmeye başladı. Özellikle küçük birikimi olan kişiler için uygun olan bu alanlar pahalı gelmeye, merkezlerde ise fiyatlar düşmeye başladı.

Merkezden yazlık almak için en uygun dönem aslında bu önümüzdeki birkaç aylık süreç oldu. Tatil köyü, otel gibi tatil mekanlarının tam kapasiteyle çalışacak olması birçok kişiye farklı alternatifler deneme fırsatı verebilir.

Açık Alan Tatilleri Gündeme Gelebilir

Açık alanlarda tatil yapma fikrini bu yıl çok duyacağız. Karavanlar ve kamp türü etkinliklerin bu yıl artması tahmin ediliyor. Çocuklu aileler için cazip hale getirilen kamp alanları, bungalov ya da mini evler gibi çok sayıda aktivite oluşturmak için yeni yapılanmalar gündeme gelebilir. Türk girişimciler şimdiden bu yönde faaliyetlere başladı bile.

Eski popülaritesini yitirmese de, insan kalabalığının az olduğu yerlerde tercih edeceğiniz tatil alanları yerine yazlık almak için en uygun dönem olan bu sıralarda rotanızı farklı noktalara çevirebilirsiniz.

Kredilerde Düşüş Yok

Krize rağmen banka kedilerinde herhangi bir düşüş yaşanmaması, kredi ertelemelerinin beklenen sonuçları vermemesi gibi hallerde vatandaşların beklemede kalmasına neden oluyor. Bu dönemde emlak konusundaki hareketliliklerin yaşanması birçok işi kolaylaştırırken, emlakla endeksli ilerleyen mobilya sektörü ve ev tekstil ürünleri gibi genel ihtiyaça yönelik sektörlerde de hareketlenme olması bekleniyor.

Konut sahibi olmak için de piyasadaki durgunluk değerlendirilebilir. Kiralamaların durma noktasına gelmesi mülk sahiplerini satışlara yöneltse de satışlarda da beklenen hareketlenme oluşmuyor. Genel olarak yeni projelere ilgi gösteren alıcılar, taleplerini daha müstakil yaşam alanlarına yöneltebilir. Bu da eldeki konut stokunun ciddi bir şekilde artmasına, fiyatların da 2020’nin son aylarında düşüş göstermesine yol açabilir. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey yazlık almak ya da ev almak için bütçenize göre hareket etmek olacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Türkiye’de Deniz Turizmi

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap