Yazlık Ev Dekorasyonu

Günlük yaşamınızda evinizde her türlü detaya yer verdiğiniz halde yazlık ev dekorasyonu seçiminde sadece tatil ihtiyaçlarınızı gözden geçirmeli ve evinizde minimal ihtiyaçlara yer vermelisiniz.

Yazlık evler genelde çok daha küçük metrekare alana sahip olduklarından dekorasyon konusunda minimal bir düzenleme gerektirmektedir.

Bu nedenle de sıralamalar yapılmalı ve genel ihtiyaçlar en pratik çözümlerle birlikte değerlendirilmelidir. Yazlık evlerin yeniden dekore edilmesi konusunda nelere dikkat edilmeli, ihtiyaçların belirlenmesi ve aksiyon planı nasıl gerçekleştirmeli birlikte bakalım.


Evin Alanının Belirlenmesi


Yazlık evler genelde çok minimal ölçülerde yer alır. Genelde bir salon anlayışına sahip değildir. Günümüzde stüdyo diye adlandırılan ya da Amerikan mutfak dediğimiz geniş mutfak konsolu ve oturma alanının bir arada olduğu genel kullanım alanı ve yatak odaları içerir.

Tek ya da iki yatak odalı olan bir daire için belirlenmesi gereken ihtiyaçlar bellidir. Çocuk ve ebeveyn sayılarına göre yerleşim konularında bir planlama gerektirir. Diyelim ki iki çocuklu dört kişilik bir ailenin yazlık evini dekore ediyoruz. O zaman ihtiyaçlar konusunda bir örnekleme yapabiliriz.


Genel İhtiyaçlar Alanı


Genel ihtiyaçlar alanı yazlık ev dekorasyonu söz konusu olduğunda elbette mutfak gereçleri, oturma ve zaman geçirmek için bir oturma grubu, yemek yiyebilmek için masa ve sandalyeler gerekiyor. Bunların tamamı tek bir alan için planlanmalıdır.

Beyaz eşya için de alan gerekli olduğundan bu temel ihtiyaçların tamamı sahip olunan alana göre değerlendirilmek zorunda. Ayrıca yatak odalarında yataklar ve dolapların dışında fazla eşya bulundurulmaması son derece önemlidir.

Yazlıklarda genelde sosyal hayat ya plajda ya da yakın bahçelerde veya sosyalleşme alanlarında geçtiğinden ev yalnızca dinlenme ve barınma amacına sahiptir. Yeniden düzenleme işi için gerekli olan seçeneklerden bir diğeri de ebeveyn banyosu ile genel banyodur.


Salon Düzenlemesi


Tüm alan ve ihtiyaçlar ortaya çıktığına göre yerleştirme için gerekli fikirlere bakalım. Öncelikle alan kazanmak gerektiğinden masa ve sandalye katlanabilir portatif seçeneklerden seçilebilir. Bu şekilde sadece ihtiyaç halinde kullanımı gerçekleşecektir ve günün yorgunluğunu atıp biraz dinlenmek için gereken zamanı oturma gruplarının konforuna bağlayabilirsiniz.

En önemli ihtiyaçlarınız dinlenme üzerine olacağından fazla yer kaplamayan ve konforlu bir oturma grubu seçin. Mutfak konsolu ile aynı oda içerisinde yer aldığını varsayarak mutfak dolaplarında sadece kullanılacak gereçlere yer verin.

Fazladan bir dolap ya da rafa ihtiyacınız olmamalı. Bunun yerine duvar üstlerinde gerekli eşyaların gözden kaybedileceği bir dolap düzeni fena olmayacaktır. Yazlık ev dekorasyonu için her şey ihtiyacınız kadar olmalı.


Yatak Odası


Ebeveyn yatak odasında gerekli olacak mobilyalar da en minimal seçimlerde olmalıdır. Yatak için gerekli alandan tasarruf edilmemeli. Oda küçükse yine duvarlarda oluşturulacak dolap düzeni yeterli bir seçim olacaktır.

Askılı elbiseler için küçük bir dolap ihtiyacınızı görecektir ancak çoğunlukla katlanabilir ve günlük kullanıma uygun kıyafet seçimleri, özellikle yaz aylarında yer kaplamayan elbise seçimlerini doğuracağından çok fazla alan gerekmeyecektir.

Yatak seçimini ise bazalı modellerden yapabilirsiniz. Çocuklar için de ranza seçimi son derece yerinde olacaktır. Ve ranza modellerini çekmeceli olanlarda seçebilirsiniz. Bu şekilde fazlalıkları göz önünden kaldırmanız kolay olacaktır. Ayrıca son derece pratik bir kullanım sağlar. Yazlık ev dekorasyonu için en minimal ihtiyaçları göz önünde bulundurun. Bu taktirde alanın görsel değil pratik kullanım açısından önemli olduğunu belirleyin. Dokunuşlar yaz evinizi yeniden dekore etmenizde size yardım edecektir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap