Yeni Evlenenler İçin Mobilya Seçimi

Yeni bir yuva kurmanın heyecanı içinde olan yeni evlenenler için mobilya seçimi uzun bir süreç olabilir. Temel ihtiyaçların karşılanmasının öncelikli olması gereken bu süreçte özellikle lüks tüketimden kaçınarak hem şık hem de eksiksiz bir eve sahip olabilir. Eşya ve aksesuar gibi birçok ürün çeşidini satın almadan önce evinizi bulmalısınız. Yeni evlenecek olan çiftler bazen kiralık evleri tercih ederken bazen de ev satın almayı tercih edebiliyor. 

Ev satın alacaksınız, nikahtan önce satın alacağınız evin tek bir kişi üzerine olacağını bilmelisiniz. Nikah sonrasında ise eviniz ortak olacak, eşinizin de gelirleriyle kredi kullanırken ikinizin de gelirine göre kredi verilmesi sağlanacaktır. Evinizi tuttuktan sonra heyecanınızı abartmadan temel dekorasyonunuzu planlayabilirsiniz.

Lüks mü yoksa ihtiyaç mı? Bunu belirlemeden alışveriş kararınızı vermeyin!

Bütçenizi Belirleyin

Öncelikle eşyalarınız için ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirlemeniz gerekecektir. Buna göre en pahalı olanlardan en ucuz olanlara kadar maksimum bütçe belirlemeniz mümkün olabilir. Mobilya seçerken tercih edeceğiniz birçok detay öncelikli olarak bütçenizle ilgilidir. Bütçenizi kontrol etmek istediğinizde önceliği vereceğiniz eşyaları satın aldıktan sonra diğer detaylara geçebilirsiniz. Koltuk, masa, yatak odası, halı, perde gibi temel ürünleri almadan duvar dekorasyonu ya da antre dekorasyonu ürünlerini almanıza gerek yoktur. Her zaman en uygun fiyatlar ve ödeme koşullarıyla satın alacağınız ürünleri nakit satın alma şansınız varsa daha uygun fiyatlar söz konusu olabilir. 

Yakınlarınız destek olmak için eksiklerinizi sorduğunda mutfak aletleri gibi küçük detayları ileterek hediye şeklinde alabilirsiniz. Bazı firmalar kampanyalar düzenleyerek birçok ürünü hediyeli olarak satın almanızı kolaylaştırabilir. 

Eşya Seçerken Fonksiyonel Olun

Mobilya seçiminde temel ihtiyacınızı karşılarken minimal düşünün. Çoklu koltuklar almak yerine daha az yer kaplayan bir köşe takımı ya da yemek masası grubu seçebilirsiniz. Detayları en son bırakmanız daha iyi olacaktır.

Mesela öncelikli olarak beyaz eşya, koltuk, yatak odası ve yemek masası gibi demirbaşlarınızı hazılayabilirsiniz. Bundan sonraki aksesuar ve diğer detayları evlilikten sonraki sürece bırakabilirsiniz. Yeni evlenenler için mobilya seçimi yapacağınız mağazalarda çok fazla gereksiz eşya yığını sizi yanıltabilir. Hem bütçenize hem de evin büyüklüğüne göre bu eşyalar arasında seçim yapabilirsiniz. 

Demirbaşları öncelikli olarak alın, detay ve aksesuar ürünlerini en sona bırakın.

Küçük Evler Ferahlık İster

Evinizin metrekaresi küçükse daha az eşya ve daha az mobilya ilkeniz olmalıdır. Bazen küçük detaylar sizi büyük sıkışıklıklardan kurtarabilir. Özellikle çekmeceli konsiller gibi parçalar yerine gardırobunuzu daha işlevsel bir şekilde seçerek yer kazanımı yapabilirsiniz. 

Mutfağınızda da aynı şekilde küçük detaylar büyük kalabalıklara neden olabilir. Bunu aşmak için öncelikle temel eşyaları alarak sonraki süreçte daha geniş kapsamlı alışverişlere girebilirsiniz. Bunun için ortamı güzelleştirecek detaylar yerine yine temel ihtiyaçlarınıza yönelebilirsiniz. 

Teşhir Ürünleri Alınmalı Mı?

Uzun vadeli bir kullanım için teşhir ürünlerinin cazip indirimleri sizin için iyi bir yatırım olmayacaktır. Hasarlı ya da kısmen zarar görmüş olan ürünler yerine sorunsuz ürünler almanız uzun vadeli kullanılar için son derece önemlidir. Teşhir ürünü alan yerine kaliteli ama yeterli bir ürün seçmeniz her mobilyanız için önem kazanacaktır. 

Yeni evlenenler için mobilya seçimi konusunda çok sayıda kampanya söz konusu olabilir. Önemli olan bu kampanyadaki ürünler hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Mesela bazı setlerde düşük kalitedeki ürünler yer alırken bazılarında yıllarca kullanabileceğiniz garantili ürünler olabilir. Bunları ayırt edebilmek için iyi bir araştırma gerekir. Satın alacağınız ürünü mutlaka görerek alın. Çünkü görmeden aldığınız ürünler sizi memnun etmeyebileceği gibi, görseldekinden farklı olabilir. 

Yorumlar

Yorum Yap