Yenilenen ev almak isteyenler bazen yeni evlerle yarışan fiyatlar nedeniyle biraz geride duruyor.

Herkesi mutlu eden hayallerden birisi de yeni bir ev satın almak veya eski bir evi alıp gönlünce tamir etmek ve istenilen hale getirmektir. Bütün bu hayallerin gerçek olmasını dileyerek hangi ihtimalin daha iyi olduğu hakkında fikir yürütmek de bu yazının konusudur. 

Ev yenileme masrafları arttığı için hazır projeler daha sık tercih edilmeye başladı.

Anahtar teslimi ev satışları yurdumuzdaki inşaat sektörünün üstün kaliteyle yürüttüğü hizmetlerden biridir. İster topraktan girilsin, istenirse hazır projelerden bir ev alınsın sonuçta tamamlanmış, oturulacak halde, bahçe düzenlemesine kadar yapılmış, site yaşantısının kolaylığına sahip bir konutu, paranız varsa hemen, alabilirsiniz. Bu durumda yapılacak tek masraf evin bedeli ve tapu harcamaları olacaktır.

Yenilenen Evler Artı Masraflar Demektir

Gönlüne göre ev yaptırmak isteyenleri ise inşaat maliyetinden başka akla gelmeyen çeşitli masraflar bekler. Arazinin yasal durumu, ilgili belediyeden ruhsatların çıkarılması, proje çizdirme, malzemelerin seçilmesi ve alımı, eğer arazi üzerinde eski yapı varsa yıkımı ve çıkacak hafriyat, yapılması planlanan evin sağlam temel, çatı, yalıtım ve tesisatlarının oluşturulması, zemin ve tavan kaplamaları, boya badana, banto ve mutfakların istenilen şekilde inşası gibi bütün zorunlu kalemler ev yenileme sürecinde karşınıza çıkacak işlerdir ve hepsi de masraflı kalemlerdir.

Bu açıdan bakıldığında yenilenen ev al, anahtar teslim olsun, bu işlerden kurtul diyenlere hak verir niteliktedir.

TLC kanalında gösterilen emlakçılık programlarında gönüllere göre yapılan evler gösterilmekte ve herkesi heveslendirmektedir ama yapım sürecinin bu programlarda görüldüğü gibi basit geçeceğini hiç düşünmeyiniz. Bodrum veya Alaçatı gibi turistik merkezlerde özel yapılan ve dekorasyon dergilerinin sayfalarını süsleyen taş evler maliyet rakamları açısından büyük rakamlardadır.

Projeden Ev Almak

Konu ile ilgili diğer bir husus da tadilat yaptırılması düşünülen evin konumudur. Ülkemizde artık pek çok yerleşim alanının kentsel dönüşüm planlaması içinde olduğunu hatırlayınız. 

Rakamlar bu düzeye çıkınca projeden ev almak daha hesaplı duruyor. Bu durumda neyin ne zaman ödeneceği bellidir, bütçe ayarlaması çok daha iyi yapılır. Özellikle butik projeler denilen nispeten küçük hacimli inşaatlara temelden girerseniz özel isteklerinizi bile yaptırtabilirsiniz, örneğin banyo ve mutfak seramiklerinin seçimi veya duvar boyası seçimleri müşteri isteği doğrultusunda gerçekleştirilebilir.

Müteahhit firmalarla bu konuda anlaşmak mümkündür. Büyük sitelerden anahtar teslimi ev almak hakkında da seçenekler o kadar boldur ki istediğiniz konutu bulmak zor olmayacaktır. Ayrıca anahtar teslimi evlere günümüz ekonomisi şartlarında bir gün içinde kredi almak da mümkündür.

Ev kredisi faizleri (özellikle sıfır konutlarda) pandemi sonrası ekonominin yeniden canlandırılması için tarihinin en düşük seviyelerine çekildi. Bütün bu açılardan bakıldığında yeni ve bitmiş bir ev almak çok daha pratik bir seçenek olarak görülebilir. 

İnşaat Sektörünün Gücü

Fakat bütün bunların ötesinde, ister eski bir evi yıktırıp yeniden yaptırın veya isterseniz hazır bitmiş bir konutu tercih edin, hem çok iyi bir yatırım yapmış olacak hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacaksınız. İnşaat sektörü bizim ülkemizde ulusal ekonominin lokomotifidir ve desteklediği yan dallar da düşünüldüğünde pek çok iş sahasına imkan sağlamakta, istihdam yaratmaktadır.

Desteklenen yan dallar arasında kapı pencere üretiminden tutun, boya, nakliye, güneş enerjisi, inşaat işçiliği, imalat sanayi gibi küçüklü büyüklü, sayısı iki yüze yaklaşan iş kolu sayılmaktadır. Aileler ile birlikte düşünüldüğünde inşaat sektörü yüz binlerce kişi için geçim kaynağıdır. Bu yüzden pandemi sonrası diyerek kurulmaya çalışılan yeni normal dönemde verilen ilk ekonomik karar ev kredisi faizlerinin düşürülmesi olmuştur.  

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap