Zamansız Dekorasyon ve Eskimeyen Fikirler

Kabul etmek gerekir ki herkes bir mekanı döşemekten zevk alır, ve dekorasyon herkesin hoşuna giden bir uğraştır. İşin bir adım ötesine gidersek bu işi profesyonel anlamda yapanlara dekoratör, eğitimini aldıktan sonra gerçek anlamda yapanlara ise iç mimar denir. İç mimari bütünüyle estetik üzerine kurulu bir uğraştır. Ülkemizde de dört yıllık bir lisans programıyla akademik anlamda eğitimi verilen iç mimarinin dersleri arasında dekorasyon tarzları, konuyla ilgili tarihte geçen akımlar gibi konuların olduğu da aşkikardır. 

Sohbet edercesine eskimeyen dekorasyon trazlarından bahsetmeyi amaçlayan bu yazıda  satırlara değişmeyen bir tarzdan, klasik anlayıştan bahsederek başlamak ise gayet normaldir. 

Dekorasyonda zamansız çizgilerle her zaman modaya uygun olabilirsiniz.

Saray Tarzına Ne Dersiniz?

Eskimeyen dekorasyon fikirlerinden biri klasik anlayıştır. Oymalı ve yuvarlak çizgili mobilyalar, yumuşak pastel renkler, romantik bir atmosfer, hafif ışıklandırma bu tarzın temel öğeleri sayılıyor. Saray döşemeleri en belirgin örneğidir. Filmlerde gördüğümüz Versay Sarayı’nın odaları gibidir. Ama bu tarzın hayata geçirilmesi için geniş mekanlara ve tahmin edilebileceği gibi yüksek gelire ihtiyaç vardır. Günümüzün dinamik şehir hayatına artık pek uymuyor. Günümüzde sabah aceleyle kalkıp önce çocukarını okula bırakan sonra da işe koşturan anne babaların böylesi evlerden çıktığını görmek ancak filmlerde olur. Televizyonlarda bolca örneği görülen konak dizilerinin dekorasyonu bu tarzı hafiften çağrıştırıyor ama orada yaşayanlar da sabahları böylesi bir koşuşturmayı yaşamıyorlar. 

Modern Hayat ve Minimalizm 

Sadeliğin temel alındığı minimalizm belki de bu yüzden modern şehir hayatına daha çok uydu. Gereksiz eşya kullanımı bu anlayışta yok. Örneğin hem rahat hem de işlevsel olan İskandinav tarzı mobilyalar minimalizme pek güzel uyar. Fakat bu akımı da çağdaş dekorasyon tarzı ile karıştırmayın. Çağdaş (modern) tarzlar aynı zamanda içinde bulunulan zamanın etkilerini taşır. Mesela mutfaklarda artık sıkça görülen ve ortada yer alan kullanma tezgahı ve musluk, metal aksamların tercih edilmesi, küçük balkonların uygun biçimde döşenerek kullanıma açılması çağdaş dekorasyon anlayışının tipik bir örneğidir. 

Doğaya Dönüş Özlemi

Taş ve ağaç gibi naturel kaplama materyalleri, ahşap mobilyalar, el örgüsü tekstil kullanım eşyası, hasır gibi doğal ürünler, köşedeki şömine veya ocak hoşunuza gidiyorsa konu rusrik dekorasyon tarzına gelir. Doğalllık ve doğaya dönüş şeklinde karşımıza çıkan bu tarz, şehir yaşantısından bıkanların kesinlikle tercih ettiği dekorasyon stilidir. Tam anlamıyla gerçekleşmesi için doğanın içindeki bir kır evi en iyi mekan olur. Bir apartman katında rustik tarzda bir ev tabii ki döşeyebilirsiniz ama kapyı açtığınız anda karşılaşılacak şehir hayatı biraz garip durmaz mı? 

Rustik tarzda döşenmiş bir kır evi herkesin hoşuna gider, insanın içini ısıtır, dekorasyon dergilerinde sık sık boy gösterir, TLC kanalının programlarında göl evleri veya doğadaki evler biçiminde sık sık ele alınır ama unutmayın o ayrı bir yaşam tarzıdır.

O zaman soru görüldüğü gibi ev alırsam nasıl döşeyeyim biçimine dönüşüyor. Aslında buna verilecek en iyi cevap nasıl rahat edeceksiniz, nasıl istiyorsanız öyle döşeyin şeklindedir. Şüphesiz maddiyat ve estetik de işin içine girecek. Bu yüzden işi bilenlere danışmak en iyi çözümlerden biridir. Hatta daha gerçekçi bir cümle olarak önce yatırım veya yaşama amaçlı evinizi alın, döşemesi sonradan da olur demek de bize mantıklı geliyor. Dekorasyonda eskimeyen tarzların zamanı nasılsa geçmeyecek, önce ev alma fikrinizi gerçekleştirin. Bu yüzden ev kredilerinin durumu ve bütçe hesapları daha öncelikli konudur. Bu yazının sonunda ev kredileri ne durumda makalesini okumak belki de daha mantıklı olacaktır. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum Yap